Ciało kobiety - jak zmienia się z każdą dekadą?

Zmiany zachodzące w ciele kobiety na różnych etapach jej życia nie są jedynie na poziomie zewnętrznym. Najważniejsze zmiany w rzeczywistości zachodzą w sposób niewidoczny, w naszym wnętrzu.
Ciało kobiety - jak zmienia się z każdą dekadą?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Upływ czasu dotyka nas wszystkich. Nawet sławnych i bogatych, którzy sporą część swojego życia spędzają na stole chirurgów plastycznych. Ciało kobiety się zmienia wraz z biegiem lat i żadna z nas nie jest w stanie trwale temu zapobiec.

Największymi objawami upływu lat są zmarszczki i osłabienie tkanki kostnej. Istnieje jednak całe mnóstwo mniejszych objawów, którymi Twoje ciało chce Ci zasygnalizować, że lata lecą. Z pewnością już zauważyłaś niektóre z nich.

W niniejszym artykule chcielibyśmy podzielić się z Tobą tym, jak zmienia się ciało kobiety w każdej dekadzie jej życia. Będziesz zaskoczona!

Ciało kobiety – co się z nim dzieje każdego roku?

Istnieją rzeczy, na które ciało kobiety reguluje nieustannie i stopniowo. W wielu przypadkach warto przygotować się na zmiany i przyjąć je jako coś naturalnego, stanowiącego element naszego życia. Nie oznacza to jednak, że przestaniemy o siebie dbać czy starać się poprawić stan naszego zdrowia.

Przyjrzyjmy się bliżej, co dzieje się z ciałem kobiety dekada po dekadzie.

Między 20 a 30 rokiem życia

Na tym etapie dwa słowa kluczowe to seksualność i krągłości.

Oznacza to, że natura we wspaniały sposób przygotowuje kobietę do wypełnienia roli matki. Jest zatem bardzo prawdopodobne, że jej apetyt seksualny jest w wielu aspektach nienasycony. Co więcej, menstruacje stają się regularne w stosunku do tego, co działo się z ciałem w okresie dojrzewania.

Na tym etapie zaczyna się zazwyczaj brać poważnie pod uwagę korzyści wynikające z uprawiania sportów. Chociaż to jest dobre dla zdrowia, może również powodować infekcje pochwy, drożdżyce, grzybice stóp i bóle mięśni spowodowane nadmiernym wysiłkiem.

Rozmawiające kobiety

Jest bardzo prawdopodobne, że w tym wieku często pojawiamy się na imprezach i tańczymy, choć niektórzy wolą leżeć na słońcu przez całe lato. To będzie miało konsekwencje w zmniejszonej produkcji kolagenu i elastyny, a na dłuższą metę może powodować plamy i zmarszczki od 30 roku życia.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł: Choroby kobiece i ich najczęstsze objawy

Dzięki hormonalnej stabilizacji, utrwalają się też krągłości w ciele kobiety, nadając jej piękne kształty. Zaczyna się gromadzić tkanka tłuszczowa w udach, biodrach i klatce piersiowej. To z kolei prowadzi do uzyskania typowej kobiecej sylwetki.

Proces ten służy także jako przygotowanie do wydawania na świat dzieci.

Między 30. a 40 rokiem życia

Powrót trądziku

Ten etap jest pełen zmian, a jego słowa kluczowe to zmarszczki i intensywna opieka medyczna. Dla 35% kobiet jest to już trzecia dekada walki z trądzikiem.

Dlaczego tak jest? Zanieczyszczenia, stres i brak rutynowego dogłębnego oczyszczania skóry to najczęstsze powody. To ważne, aby zachować pory czyste i odetkane tak, żeby nadmiar sebum mógł wydostać się bez problemów.

Zalecamy mycie twarzy rano i wieczorem odpowiednimi, specjalnie przeznaczonymi do tego produktami.

Zmienia się ciało kobiety

Piersi zaczynają nieco opadać, niezależnie od tego, czy jesteś matką, czy też nie, chociaż trzeba przyznać, że ciąża i laktacja mają na to duży wpływ.

Kobieta uprawiająca jogging

Inne powody tego, że nasze piersi nie są już tak jędrne jak wtedy, gdy miałyśmy 20 lat, to wzrost lub utrata wagi oraz używanie nieodpowiednio dobranych biustonoszy podczas treningów.

Problemy ze zdrowiem jamy ustnej

W tej dekadzie zaczynamy również doświadczać problemów stomatologicznych. Zwłaszcza po porodzie i karmieniu piersią. Jedna trzecia żeńskiej populacji powyżej 30. roku życia cierpi na infekcje dziąseł i jamy ustnej.

Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi oraz zwiększeniem przepuszczalności naczyń krwionośnych, powodującym obrzęk.

Przemiana materii znacząco zwalnia tempo

Znacznie trudniej niż kiedyś jest też schudnąć. Jeśli mając 20 lat przeprowadzałaś diety w stylu jabłko, truskawki lub grejpfrut i od razu widziałaś efekty, przygotuj się na fakt, że teraz już tak nie będzie.

Tłuszcz zaczyna gromadzić się w okolicach brzucha, ud i ramion. I praktycznie niemożliwe jest usunięcie lub zredukowanie go. Jeśli przez 38 pierwszych lat swojego życia nie zdołałaś osiągnąć swojej idealnej wagi, niestety oznacza to, że przegrałaś walkę z niechcianymi kilogramami.

Na koniec należy wspomnieć o grawitacji. Tak, to słowo, które brzmi jak koszmar. To właśnie ona powoduje, że tkanki zaczynają być “obwisłe”, zwłaszcza na brodzie, wokół oczu i ust. Niestety ciało kobiety w tym wieku ulega największym przeobrażeniom.

Między 40. a 50 rokiem życia

Menopauza to główne słowo tej dekady. A pomysł bycia matką w tym momencie jest praktycznie niewykonalny. Chociaż prawdą jest, że wiele kobiet po 40. roku życia rzeczywiście rodzi dzieci, nie jest to zalecane, ponieważ może to być niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Jednym z przyczyn tego faktu jest to, że nasze komórki jajowe nie mają już tej samej jakości, jak wtedy, gdy byłyśmy młode.

Uśmiechnięta kobieta po 40

Wśród licznych objawów tej ważnej zmiany w życiu kobiety wymienić możemy między innymi typowe “uderzenia gorąca” w samym środku nocy, nadmierne pocenie się oraz nieprzyjemne wahania nastroju. Objawy mogą wystąpić bądź pogorszyć się o każdej porze roku, bez żadnych logicznych przyczyn.

Ponadto od 48. roku życia co czwarta kobieta zaczyna cierpieć na wypadanie włosów lub łysienie. Chociaż nie jest tak oczywiste i pewne jak u mężczyzn, grubość włosów zmniejsza się wtedy prawie o połowę (od 0,06 mm do 0,03 mm).

Coraz trudniej jest wtedy zapuścić długie włosy i praktycznie możemy już zapomnieć o fryzurze Roszpunki.

Między 50. a 60. rokiem życia

Łamliwość kości, zmniejszenie ich gęstości oraz dodatkowe kilogramy to typowe w tej dekadzie objawy. Wynika to z niskiego poziomu estrogenu, ponieważ nastąpiła już menopauza. Osteoporoza jest bardzo powszechną w tym wieku chorobą, wpływającą negatywnie na twardość kości.

Babcia i wnuczka, czyli jak zmienia się ciało kobiety

Około 50% kobiet powyżej 50. roku życia cierpi na złamania kości (szczególnie biodra i barku). Chociaż uważa się, że spożywanie jogurtu i mleka pomaga zapobiegać problemom, istnieją inne ciekawe domowe receptury: ryby, migdały i zielone warzywa liściaste (szczególnie jarmuż i szpinak).

Dodatkowe kilogramy są w tym wieku głównym problemem, ale to nie wszystko, co się dzieje. Wiele kobiet cierpi również na bezsenność, apatię seksualną i psychiczne “dołki” oraz okresy załamania. Następuje utrata masy mięśniowej, a tym samym spada nasza wytrzymałość i siła.

Tkanka tłuszczowa staje się głównym źródłem hormonów, jako że jajniki nie wytwarzają już estrogenów.

Jeśli chodzi o skórę, staje się ona sucha, cienka i traci swoją sprężystość. Jest to spowodowane niższym wytwarzaniem kolagenu i zmniejszonym funkcjonowaniem gruczołów łojowych. Ostatnim objawem jest zwiększenie ilości ubytków w zębach oraz wypadanie niektórych z nich, co jest spowodowane “zużyciem” kości i dziąseł.

Starsze kobiety wykonujące ćwiczenia na powietrzu

A po 60. roku życia? Ciało kobiety stabilizuje się, zmniejsza się porost niewielkich włosów (nareszcie możesz zapomnieć o depilacji) a zmiany, jakie przechodzi Twoje ciało są bardziej zewnętrzne niż wewnętrzne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.