Jak schudnąć po czterdziestce? Rady dla kobiet

Patrz uważnie na to co jesz,  wyeliminuj z diety niezdrowe tłuszcze, przetworzone jedzenie oraz cukry rafinowane, zastąp je większą ilością warzyw i owoców.
Jak schudnąć po czterdziestce? Rady dla kobiet

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Niestety czas mija nieubłaganie, a im jesteśmy starsze tym trudniej jest nam osiągnąć wymarzoną sylwetkę i schudnąć. Jeśli jesteś kobietą po 40 roku życia doskonale wiesz, jak trudno jest nam utrzymać optymalną masę ciała.

Na szczęście w tym artykule poznasz kilka ciekawostek i odpowiedzi na dręczące Cię pytanie: jak schudnąć po czterdziestce?

Walka z nadmiarem tkanki tłuszczowej nie jest łatwa w żadnym wieku, jednak w przypadku kobiet po 40 roku życia, staje się to jeszcze trudniejsze. Ciało dojrzałej kobiety zupełnie inaczej reaguje na dietę i ćwiczenia – kalorie są spalane o wiele wolniej, a do wykonywania aktywności fizycznej potrzebujesz jeszcze więcej energii niż kiedyś.

Jak schudnąć po czterdziestce?

Poniższe porady i sposoby pomogą Ci schudnąć,  a są szczególnie polecane kobietom po 40 roku życia.

Uwierz w siebie

Schudnięcie w dojrzałym wieku nie będzie proste, ale nie jest też niemożliwe. Pamiętaj, że ograniczenia najczęściej biorą się z głowy, a nie ciała. Wiele osób pragnących schudnąć chciałoby niemal od razu widzieć efekty swojej przemiany, a gdy tak się nie dzieje, denerwują się i frustrują.

Migrena

Musisz jednak wiedzieć, że nie warto się poddawać, gdyż na sukces trzeba sobie zapracować, a wówczas efekty na pewno będą widoczne.

Niektóre kobiety myślą, że w pewnym wieku dieta i ćwiczenia fizyczne nie mogą już niczego zmienić, ale nie jest to prawda! Gdy już uda Ci się schudnąć na pewno poczujesz zmianę w jakości swojego życia, a nowe zdrowe nawyki pomogą Ci także uniknąć wielu dolegliwości, na przykład chorób serca.

Wybierz odpowiednie ćwiczenia fizyczne

Prawdopodobnie nie masz już siły i chęci na ekstremalne i wyczynowe sporty, takie jak spinning czy wspinaczka. Dobra wiadomość jest jednak taka, że możesz wybierać spośród setek różnych form aktywności fizycznej i zdecydować się na taką, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom, wiekowi i preferencjom.

Upewnij się, że dana aktywność sprawia Ci przyjemność, gdyż tylko pełne zaangażowanie i radość czerpana ze sportu zapewni Ci dobre efekty i pozwoli schudnąć. Zacznij od ćwiczeń 3 razy w tygodniu po 30 minut, a następnie stopniowo wydłużaj ten czas i zwiększaj częstotliwość.

Spróbuj jazdy na rowerze, joggingu czy zwykłego spaceru z psem.

Dbaj o pory posiłków

Śniadanie powinno być najważniejszym posiłkiem dnia. Później jedz regularnie mniejsze posiłki, a zwieńczeniem dnia niech będzie lekka kolacja. Najlepszym rozwiązaniem są dwa główne posiłki i dwie przekąski w ciągu dnia – jedna przed południem, a druga po południu.

Dzięki takiemu systemowi zapanujesz nad głodem, a Twoje ciało będzie naturalnie spalać kalorie, co pomoże Ci schudnąć. Zwracaj także uwagę na to, jakie produkty wybierasz. Wzbogać swoją dietę w owoce i warzywa, najlepiej surowe, zrezygnuj za to ze smażonych potraw, przetworzonych cukrów i tłuszczów.

Wspólne posiłki

 Staraj się także unikać alkoholu, gdyż nie wpływa on dobrze na Twoje zdrowie.

Aby sprawdzić jakie powinno być Twoje dzienne spożycie kalorii, pomnóż swoją wagę przez 24,12, a wynik będzie Twoim podstawowym zapotrzebowaniem kalorycznym. Na przykład jeśli chcesz schudnąć i utrzymać wagę 60 kilogramów, Twoje dzienne spożycie nie powinno przekraczać 1450 kalorii.

Wybieraj naturalne suplementy diety

Zapewne wiesz już, że po 40 roku życia, Twój organizm produkuje nawet o połowę mniej kolagenu. Niedobór kolagenu wpływa nie tylko na wygląd Twojej skóry, ale także osłabia kości i stawy. Wybieraj więc naturalne suplementy diety, które jednocześnie pomogą Ci uporać się z rozstępami, cellulitem i obwisłą skórą.

Poznaj swoje tempo przemiany materii

Podstawowa przemiana materii to innymi słowy najniższe tempo metabolizmu niezbędne do życia. Odnosi się do dziennego zapotrzebowania kalorycznego, w zależności od tego czy chcemy utrzymać daną wagę czy schudnąć.

Utrata zbędnych kilogramów

Liczby te będą się jednak wahać w zależności od wieku, płci, poziomu hormonów i innych czynników. Aby obliczyć swoje tempo przemiany materii użyj kalkulatora, który bez problemu znajdziesz w Internecie, albo skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem.

Specjalista najlepiej oceni ile kalorii powinnaś przyjmować dziennie, aby schudnąć po 40 roku życia.

Zwracaj uwagę na to co jesz

Zawsze wybieraj produkty o właściwościach korzystnych dla Twojego organizmu, takie jak woda z cytryną, siemię lniane, błonnik, cynamon, migdały, łosoś, pełne ziarna zbóż, zielone liściaste warzywa i czerwone owoce. Aby schudnąć musisz kontrolować nie tylko ilość, ale i jakość produktów.

Wysypiaj się

Odpowiednia liczba przespanych godzin jest kluczowa do zachowania dobrej kondycji w każdym wieku. Jednak po czterech dekadach intensywnej pracy Twój organizm jeszcze bardziej potrzebuje wypoczynku po każdym ciężkim dniu.

Ciężko jest określić, ile dokładnie powinnaś spać, aby w pełni wypocząć. Jednak nie powinno być to mniej niż 6 ani więcej niż 8 godzin pod rząd.

Zarówno brak jak i nadmiar snu mogą prowadzić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Dlaczego? W pierwszym przypadku winny jest wysoki poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu, który jest odpowiedzialny za zwiększone łaknienie.

W drugim – nadmiar snu w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej prowadzi bezpośrednio do akumulacji tłuszczu w ciele.

Badaj się regularnie

Jeśli widzisz, że wyjątkowo trudno jest Ci schudnąć, mimo że dbasz o wszystkie opisane wyżej aspekty (dietę, ćwiczenia, odpowiednią ilość snu), może być to spowodowane problemami metabolicznymi. Na przykład chorobami tarczycy.

Wiele kobiet cierpi na niedoczynność tarczycy i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Schorzenie to powoduje znaczne spowolnienie metabolizmu i chory nie tylko nie może schudnąć, ale wręcz przybiera na wadze. Inne symptomy chorób tarczycy to między innymi chroniczne zmęczenie, problemy z krążeniem i ciągłe uczucie chłodu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Serov, O. L., Manchenko, G. P., & Khlebodarova, T. M. (1975). Zielona kawa na odchudzanie. Biokhimii͡a (Moscow, Russia).
  • Sadowska, J., & Szuber, M. (2011). Ocena stosowanych metod odchudzających oraz używania preparatów wspomagających odchudzanie przez młode kobiety (The estimation of weight-loss programmes and using of slimming preparations among young women). Roczniki Państwowego Zakładu Higieny.
  • Pietrzykowska, E., & Wierusz-Wysocka, B. (2008). Psychologiczne aspekty nadwagi, otyłości i odchudzania siȩ. Polski Merkuriusz Lekarski.
  • Janiszewska, R., Pilch, W., Makuch, R., & Mucha, D. (2011). Aspekty żywienia i odchudzania się dziewcząt Aspects of nutrition and weight losing of girls. Probl Hig Epidemiol.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.