Burczenie w brzuchu – poznaj przyczyny!
Burczenie w brzuchu to nie tylko głód. Możesz uważać, że jest to po prostu informacja przekazywana Ci przez Twój organizm o tym, że powinieneś coś zjeść. Całkiem jednak możliwe, że wiadomość ta niesie za sobą sporo więcej treści. Czas nauczyć się ją interpretować.
Dzisiaj pomożemy Ci zrozumieć, co Twój organizm chce Ci przekazać poprzez burczenie w brzuchu.
Burczenie w brzuchu a Twój układ trawienny
Niezwykle ważną kwestią jest zrozumienie związku pomiędzy Twoim żołądkiem i i pozostałą częścią układu pokarmowego. Jest to związek nierozerwalny. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej zrozumieć, dlaczego pojawia się u Ciebie okazjonalnie burczenie w brzuchu.
Twój układ pokarmowy to w pewnym uproszczeniu długa rura. Jej początek stanowi jama ustna, natomiast zakończeniem jest odbyt. Jest to dość prosty system. Sprawa zaczyna się nieco komplikować, gdy weźmiesz pod uwagę wpływ na niego wywierany przez różne narządy w Twoim organizmie.
Jedzenie jest przemieszczane wzdłuż całego długości układu pokarmowego. Robi to system wykorzystujący skurcze mięśni. Nosi on nazwę perystaltyki. Umożliwia to trawienie pożywienia i rozprowadzanie go po Twoim ciele. Jest to złożony i zachwycający mechanizm.
Te skurcze pomagają również organizmowi połączyć składniki stałe z płynnymi oraz kwasami żołądkowymi. Większość dźwięków wydawanych przez Twoje ciało pochodzi z przewodu pokarmowego. Jest wynikiem mieszania się spożytego pokarmu z kwasami żołądkowymi. Wszystko aby należycie Cię odżywić.
Powietrze produkowane w układzie pokarmowym zaczyna sprężać się w momencie skurczów jelit, co z kolei wiąże się z powstawaniem charakterystycznych dźwięków określanych ogólnie jako burczenie w brzuchu.
Dźwięki te mogą być wytwarzane w dowolnym momencie, nawet jeśli nie jesteś głodny. Różnica polega jedynie na tym, że gdy Twój żołądek jest pełny, mają one znacznie niższą głośność.
Jeśli Twój żołądek jest pusty, to dlaczego mimo tego układ trawienny wciąż pracuje? Przyczyna tego stanu rzeczy jest bardzo prosta, mianowicie na około dwie godziny przed całkowitym opróżnieniem żołądka zaczyna on stymulować wytwarzanie pewnych hormonów, które pobudzają układ nerwowy i wysyłają do mózgu sygnał w postaci „najwyższa pora coś zjeść.”
Mózg reaguje na te sygnały w postaci uaktywnienia ruchów perystaltycznych jelit. Powodują one pozbycie się całej zawartości z żołądka, a nawet mogą wywołać inne objawy głodu, co ma na celu skłonić Cię do zjedzenia kolejnego posiłku.
Co powoduje wzmożone burczenie w brzuchu?
Wszystko, co omówiliśmy powyżej dotyczy całkowicie normalnych procesów trawiennych. Jeśli jednak burczenie w brzuchu występuje u Ciebie nagminnie z niepokojącą częstotliwością oraz natężeniem, może to być oznaką nieprawidłowego funkcjonowania nie tylko układu pokarmowego, ale także określonych problemów ze zdrowiem.
Na szczęście w przeważającej większości przypadków burczenie w brzuchu występuje bez żadnej istotnej przyczyny zdrowotnej.
Ścisła dieta
Jeśli zjadasz mniejsze ilości pożywienia, niż miałeś uprzednio w zwyczaju, może to niejako „zmylić” lub rozregulować Twój system trawienny.
Restrykcyjne diety mogą często składać się z produktów zawierających określone składniki, które mogą wywoływać nadmierne burczenie w brzuchu.
Również diety pozornie bogate w składniki odżywcze mogą przynosić podobny efekt, bo wchodzące w ich skład jedzenie jest trawione szybko, wcześniej wywołując reakcję organizmu na opróżniającą się zawartość żołądka.
Picie napojów gazowanych
Mieszanina gazów i powietrza wewnątrz żołądka jest najczęstszą przyczyną powstawania tak niechcianego zjawiska, jakim jest burczenie w brzuchu.
Jeśli pijesz napoje gazowane różnego rodzaju, dostarczasz w ten sposób dodatkowych ilości gazów do układu pokarmowego, które następnie mogą się sprężać i rozprężać, czego efektem będzie burczenie w brzuchu.
Gdy organizm nie może samodzielnie wyeliminować lub wydalić nadmiaru powietrza w sposób naturalny, cały proces odbywa się wewnątrz Twojego układu pokarmowego.
Zbyt szybkie połykanie podczas jedzenia lub łykanie powietrza razem z poszczególnymi kęsami również są najbardziej typowymi przyczynami wywołującymi burczenie w brzuchu.
Nietolerancja na określone rodzaje żywności
Laktoza występująca w nabiale, jak na przykład mleku, jogurtach, śmietanie, serze, czy serkach do smarowania jest najczęstszą przyczyną nietolerancji na określone rodzaje żywności.
Kiedy te składniki zalegają zbyt długo w Twoim układzie pokarmowym, bakterie w nich występujące mogą powodować wytwarzanie dodatkowych ilości gazów. Naturalnie będzie się to przekładało na wzmożone burczenie w brzuchu.
Zawsze więc należy omijać jakiekolwiek rodzaje żywności, wobec której masz nietolerancję pokarmową.
Wrzody
Gdy występują w przewodzie pokarmowym także mogą wywoływać burczenie w brzuchu, ponieważ ich występowanie także zakłóca równowagę związaną z ilością powietrza w układzie pokarmowym.
Wrzody dodatkowo wiążą się z bólem i dyskomfortem, które nie mają jednak niczego wspólnego z głodem. Należy odpowiednio dostosować swoją dietę w celu uporania się z tym dokuczliwym schorzeniem.
Objawy zespołu nadwrażliwości jelita grubego
Objawy występujące w przypadku zespołu nadwrażliwości jelita grubego są podobne do tych związanych z obecnością wrzodów w żołądku, ponieważ burczenie w brzuchu to tylko jeden z objawów tej dolegliwości, inną jest pojawianie się silnych bólów tuż po jedzeniu.
Czy istnieją jakieś skuteczne sposoby na burczenie w brzuchu?
Jeżeli burczenie w brzuchu nie jest bezpośrednio związane ze stanem Twojego zdrowia, możesz spróbować zastosować kilka sposobów. To proste triki. Powinny one ograniczyć natężenie występowania tego nieprzyjemnego zjawiska.
- Dokładnie przeżuwaj każdy kęs spożywanego posiłku. Ułatwi to trawienie. Zniknie burczenie.
- Po posiłku napij się herbaty ziołowej, na przykład z miętą, która bardzo skutecznie wspomaga procesy trawienne.
- Nie oddychaj zbyt głęboko ustami podczas jedzenia, co pozwoli Ci zmniejszyć ilość połykanego powietrza.
- Rozważ jedzenie mniejszych ilości pożywienia na każdy posiłek. Małe posiłki są łatwiejsze do strawienia. Nie pozwalają żołądkowi na sygnalizowanie możliwości wystąpienia niedoboru pożywienia.
Czy burczenie w brzuchu jest Twoim problemem? Przeanalizuj, czy któraś z powyżej opisanych przyczyn nie pasuje do Twojego stanu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ritchie, M. L., & Romanuk, T. N. (2012). A meta-analysis of probiotic efficacy for gastrointestinal diseases. PLoS ONE. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26447967/
- Villanueva Torregrosa, D., Mendoza Torres, E., Varela Prieto, L., & Villarreal Camacho, J. (2015). Bases conceptuales del diagnóstico de intolerancia a lactosa, hipolactasia y mala digestión de lactosa. Revista Salud Uninorte, 31(1), 101-117. http://www.scielo.org.co/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0120-55522015000100012
- Díaz M, J., Echezuria M, L., Petit de Molero, N., Cardozo V, M., Arias G, A., & Rísquez P, A. (2014). Diarrea aguda: Epidemiología, concepto, clasificación, clínica, diagnóstico, vacuna contra rotavirus. Archivos Venezolanos de Puericultura y Pediatría, 77(1), 29-40. https://ve.scielo.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0004-06492014000100007
- Ogobuiro, I. (2022). Physiology, Gastrointestinal. StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537103/
- Patel, K. S. (2023). Physiology, Peristalsis. StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK556137
- Malik, T. F. (2023). Peptic Ulcer Disease. StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534792/
- García de Lorenzo y Mateos, A., & Rodríguez Montes, J. A. (2013). Metabolismo en el ayuno y la agresión. Su papel en el desarrollo de la desnutrición relacionada con la enfermedad. Nutrición Hospitalaria, 6(1), 1-9. https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=309228933001
- Salgado, F. (2011). El jengibre (Zingiber officinale). Revista internacional de acupuntura, 5(4), 167-173. https://www.elsevier.es/es-revista-revista-internacional-acupuntura-279-articulo-el-jengibre-zingiber-officinale–X1887836911933730
- Rami Reddy, S. R., & Cappell, M. S. (2017). A Systematic Review of the Clinical Presentation, Diagnosis, and Treatment of Small Bowel Obstruction. Current gastroenterology reports, 19(6), 28. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28439845/
- Casellas, Francesc, Burgos, Rosa, Marcos, Ascensión, Santos, Javier, Ciriza-de-los-Ríos, Constanza, García-Manzanares, Álvaro, Polanco, Isabel, Puy-Portillo, María, Villarino, Antonio, Lema-Marqués, Beatriz, & Vázquez-Alférez, M.ª-del-Carmen. (2018). Documento de consenso sobre las dietas de exclusión en el síndrome del intestino irritable (SII). Revista Española de Enfermedades Digestivas, 110(12), 806-824. https://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1130-01082018001200009