Bóle pleców – jak oszczędzać kręgosłup?
Bóle pleców to dolegliwość tak powszechna w dzisiejszych czasach, że można by ją uznać za integralny element ludzkiego życia. Zawrotny rozwój nowych technologii sprzyja bowiem siedzącemu trybowi życia. A podczas długich godzin przed ekranem urządzeń elektronicznych nie przykładamy wagi do prawidłowej postawy ciała.
Bóle pleców mogą dawać o sobie znać co jakiś czas. Ponadto w niezbyt uprzykrzającej życie formie przekształcą się w chroniczną dolegliwość negatywnie wpływającą na jakość naszego życia. Z raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że co dziesiąta osoba na świecie cierpi z powodu problemów z kręgosłupem.
W większości przypadków bóle pleców pojawiają się spontanicznie. To oznacza, że łatwo je złagodzić zwykłym środkiem przeciwbólowym. Warto jednak uświadomić sobie, że taka doraźna reakcja nie zwalczy problemu, pozwala tylko na chwilę o nim zapomnieć.
Aby uniknąć bólu w różnych odcinkach kręgosłupa należy zadbać na co dzień o prawidłową postawę ciała, odpowiednią dawkę ruchu oraz unikać pewnych nawyków, które przyczyniają się do pogorszenia dolegliwości bólowych.
Poznaj dziś z nami nawyki, które przyczyniają się do powstawania bólów pleców.
Podnoszenie ciężarów a bóle pleców
Jednym z głównych powodów lekkiego bólu pleców jest zbyt duże obciążenie kręgosłupa wywołane podnoszeniem ciężkich przedmiotów.
Już przy pierwszym „strzyknięciu” należy natychmiast odciążyć kręgosłup i poprosić kogoś o pomoc lub o przeniesienie ciężkiego przedmiotu.
Odpoczynek i brak ruchu
Chociaż powszechnie uważa się, że odpoczynek jest najlepszym lekarstwem na lumbago, ponieważ łagodzi ból i nagromadzone napięcie, jednak według specjalistów nie jest to najlepszy sposób na zaradzenie sytuacji.
Liczne badania potwierdzają, że aktywność fizyczna skuteczniej łagodzi dolegliwości bólowe i zapobiega przyszłym bólom pleców niż odpoczynek. Odpowiedni ruch wzmacnia bowiem mięśnie i usprawnia przepływ krwi do stawów i kręgów.
Należy jednak pamiętać, by podczas uprawiania sportu kontrolować postawę ciała, ponieważ w przeciwnym razie ruch może nam przynieść więcej problemów niż korzyści.
Garbienie się wywołuje bóle pleców
Jak już wspomnieliśmy, nasz kręgosłup nie lubi długiego siedzenia w bezruchu, a to właśnie jest kolejną przyczyną częstych bólów pleców. Rzadko kiedy udaje nam się zachować przy tym prawidłową postawę ciała, co w konsekwencji prowadzi co nieprzyjemnych dolegliwości.
Kiedy pochylamy głowę do przodu i garbimy się, zwiększa się nacisk na stawy, mięśnie i kręgi, który w konsekwencji wywołuje silny i uciążliwy ból.
Aby zapobiec przykrym objawom, należy w ciągu całego dnia przyjmować prawidłową postawę ciała.
Przeczytaj koniecznie: Postawa ciała – 6 porad dla zdrowia kręgosłupa
Stres
Czy znasz jakąkolwiek osobę, która nie żyje w ciągłym stresie i pośpiechu? Pewnie niewiele jest takich przypadków, ponieważ obecne społeczeństwo wręcz wymaga od nas szaleńczego tempa i doskonałości w wielu aspektach życia. Nie ma więc czasu na spokój i relaks, trzeba nieustannie gnać do przodu.
Warto jednak uświadomić sobie, że wszechobecny stres wywołuje silne napięcie w naszym organizmie, które z kolei objawia się bólem w okolicach szyi, pleców czy głowy.
Aby uniknąć tego typu dolegliwości, należy zadbać o codzienną dawkę relaksu. Świetnie sprawdzają się w tym przypadku rozmaite techniki relaksacyjne, takie jak masaże, ciepła kąpiel, joga, pilates.
Nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z nerwami i napięciem jest również sport. Nieważne jaki, ważne aby sprawiał ci frajdę i chociaż na chwilę pozwalał oderwać ci się od stresującej rzeczywistości.
Otyłość powoduje ból pleców
Ogromny wpływ na otyłość mają uwarunkowania genetyczne i niezdrowe nawyki na co dzień. Chociaż w pierwszym przypadku znacznie trudniej jest zaradzić problemowi, radykalna zmiana trybu życia może bardzo pomóc.
Nadmierna masa ciała z czasem zaczyna wpływać na jakość naszego życia i nie mamy tu na myśli estetycznego aspektu, ale obciążenie jakim zbędne kilogramy stają się dla różnych części naszego organizmu. Napór ten wywołuje bóle i stany zapalne.
Już redukcja wagi o co najmniej 10% w przypadku otyłości może w znacznym stopniu pomóc w walce z nawrotami bólów pleców.
Palenie tytoniu
Chociaż na pierwszy rzut oka palenie niewiele ma wspólnego z kręgosłupem, jest to mylna opinia. Regularne palenie tytoniu jest bowiem jedną z częstych przyczyn bólu w dolnej części pleców.
Zawarte w tytoniu szkodliwe substancje ograniczają dopływ krwi do kręgosłupa i negatywnie wpływają na kondycję kręgów, wywołując przy tym silny ból.
Pochylanie ciała do przodu
Ciągłe pochylanie ciała do przodu zwiększa nacisk na kręgi dolnej części kręgosłupa, co w konsekwencji pogarsza stan mięśni i wywołuje ból pleców.
Aby zapobiec problemowi, zaleca się uniknie ruchów, które powodują nachylanie ciała do przodu oraz regularne wykonywane ćwiczeń na wzmocnienie dolnej części pleców, koncentrujących się na skłonach w tył.
Przeczytaj koniecznie: Ból w plecach? – Ćwiczenia przyniosą ulgę
Maskowanie bólu
Przyjmowanie środków przeciwbólowych i stosowanie zabiegów z użyciem zimna lub ciepła łagodzi ból tylko na jakiś czas. Dlatego też nie powinny być one postrzegane jako jedyna metoda na rozwiązanie problemu. Takie techniki często jedynie „maskują” ból.
Aby w 100% zlikwidować dolegliwości i bóle pleców, nie obejdzie się bez regularnej aktywności fizycznej o niskiej intensywności i zachowania prawidłowiej postawy ciała.
Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest konsultacja z fizjoterapeutą, który zaleci ci odpowiednie ćwiczenia w zależności od lokalizacji i intensywności bólu.
Jeśli żadne z powyższych zaleceń nie poskutkowało w Twoim przypadku lub jeśli bóle pleców utrzymują się przez okres dłuższy niż dwa tygodnie, należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny problemu i zastosowania odpowiedniej kuracji leczniczej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Maher, C., Underwood, M., & Buchbinder, R. (2017). Non-specific low back pain. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(16)30970-9
- Hoy, D., Brooks, P., Blyth, F., & Buchbinder, R. (2010). The Epidemiology of low back pain. Best Practice and Research: Clinical Rheumatology. https://doi.org/10.1016/j.berh.2010.10.002
- Panjabi, M. M. (2003). Clinical spinal instability and low back pain. Journal of Electromyography and Kinesiology. https://doi.org/10.1016/S1050-6411(03)00044-0
- García Delgado JÁ, Valdés Lara G, Martínez Torres Jd, Pedroso Morales I. Epidemiología del dolor de espalda bajo. Investigaciones Medicoquirúrgicas [revista en Internet]. 2014 [citado 2020 Abr 18];6(1):[aprox. 13 p.]. Disponible en: http://www.revcimeq.sld.cu/index.php/imq/article/view/275
- Zamora Salas,Juan Diego. Ejercicio físico como tratamiento en el manejo de lumbalgia. Revista de Salud Pública(2017), 19 (1):123. http://dx.doi.org/10.15446/rsap.v19n1.61910
- Ávila-Ramírez J, Reyes-Rodríguez VA. La obesidad y el sobrepeso, su efecto sobre la columna lumbar. Rev Mex Neuroci. 2009;10(3):220-223. https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=44468
- Chou YC, Shih CC, Lin JG, Chen TL, Liao CC. Low back pain associated with sociodemographic factors,
lifestyle and osteoporosis: a population-based study. J Rehabil Med. 2013;45(1):76-80. https://doi.org/10.2340/16501977-1070