Bezdech senny – Poznaj przydatne triki
Bezdech senny jest zaburzeniem, które uniemożliwia prawidłowe oddychanie podczas snu. W ciągu nocy, oddech może się zatrzymać kilkukrotnie, nawet na parę sekund. Jest to powszechny problem wśród osób cierpiących na astmę lub z problemami układu oddechowego.
Nie trudno się domyślić, że bezdech senny może powodować różne problemy zdrowotne.
Czasami zatrzymanie oddechu może mieć miejsce 30 lub więcej razy w ciągu godziny. Jednak po przerwie oddech wraca do normy. Bywa, że powracającemu oddechowi towarzyszy głośne chrapnięcie lub dźwięk przypominający odgłos wydający przez duszącą się osobę.
Niestety bezdech senny może przeszkadzać Twoim przyjaciołom lub rodzinie. Celem tego artykułu jest przekazanie kilku trików, dzięki którym unikniesz skutków bezdechu sennego albo przynajmniej je osłabisz.
Wypracuj swój rytm snu
Najczęstszym sposobem leczenia bezdechu sennego jest wypracowanie odpowiedniego rytmu snu. Upewnij się, że konsekwentnie chodzisz spać i wstajesz w określonym czasie.
Taka dyscyplina pomaga ciału wejść w „lżejszy” stan odpoczynku. Pamiętaj, że brak konsekwencji jeśli chodzi o pory snu lub brak komfortu podczas snu sprawiają, że wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości mięśniowych i problemów z oddychaniem.
Spróbuj spać około siedmiu, ośmiu godzin i wypracuj sobie swoją własną rutynę snu.
Na bezdech senny – zrzuć zbędne kilogramy
Otyłość jest związana z występowaniem bezdechu sennego. Dzieje się tak, ponieważ ciało jest przeciążone nadmierną masą.
Tkanka tłuszczowa gromadzi się obszarze gardła i na szyi. Jest to niebezpieczne, ponieważ tłuszcz blokuje przepływ powietrza. To z kolei powoduje chrapanie i utrudnia płucom prawidłowe funkcjonowanie.
Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić to zastosować odpowiednią dietę. Powinnaś jeść jak najwięcej naturalnych produktów spożywczych. Postaraj się również dużo ćwiczyć.
Proces zrzucania wagi będzie wymagał wysiłku, szczególnie jeśli Twoje nawyki żywieniowe były nieodpowiednie od dłuższego czasu. Właśnie dlatego zmiany najlepiej wprowadzać stopniowo.
Śpij na boku
Kiedy śpisz na plecach, układ oddechowy ma utrudnione zadanie i trudniej rozwiązać problem z bezdechem sennym. Dotyczy to także problemu blokowania dróg oddechowych.
Język i tkanki miękkie w gardle opadają w naturalny sposób. Jeśli śpisz na plecach, opadają na tylną część jamy ustnej. Blokuje to przepływ powietrza i powoduje chrapanie.
Żeby zasnąć na boku, podczas snu włóż sobie poduszkę między kolana. W ten sposób zapobiegniesz niekontrolowanej zmianie pozycji. Dodatkowo będzie to korzystne dla Twojego kręgosłupa.
Pamiętaj, żeby unikać spania na plecach lub na brzuchu. Jest to bardzo ważne, ponieważ te dwie pozycje wywołują przerywany sen. Co więcej, takie pozycje pogarszają problem z chrapaniem.
Włącz ćwiczenia do swojego programu dnia
Jak już zostało wspomniane, zrzucenie zbędnych kilogramów jest ważne przy walce z bezdechem sennym. Osiągnięcie tego celu jest niemożliwe bez uczynienia z ćwiczeń części Twojego życia. Co również istotne, regularnie wykonywane ćwiczenia wzmacniają drogi oddechowe.
Jeśli nie jest to dla Ciebie wystarczająca zachęta, pamiętaj, że jeśli włączysz ćwiczenia do planu swojego dnia to później Twój organizm będzie lepiej odpoczywał. To oznacza, że w nocy nie będziesz miała problemów z zasypianiem.
Zapewnij organizmowi wystarczającą ilość magnezu
Bezdech senny na wpływ głównie na mięśnie w górnej części gardła. To oznacza, że powinnaś się upewnić czy ta część gardła prawidłowo wykonuje swoje funkcje.
Magnez jest kluczowym minerałem, który bezpośrednio wpływa na mięśnie całego ciała. Z tego powodu powinnaś dbać o to, żeby mieć odpowiedni poziom magnezu.
Możesz sięgnąć po zawierające magnez suplementy diety lub po takie produkty żywnościowe jak:
- Zielone warzywa liściaste
- Banany
- Fasolki
- Awokado
- Różne rodzaje orzechów i nasion
Polecamy spożywanie wystarczającej ilości żywności bogatej w magnez. Jest to najlepszy sposób na zachowanie dobrego zdrowia bez wydawania dużych kwot na tabletki.
Trzymaj się z dala od tytoniu
Palenie jest jedną z głównych przyczyn bezdechu sennego. Stwierdzenie to jest szczególnie prawdziwe w przypadku obturacyjnego bezdechu sennego. Związki chemiczne zawarte w dymie lub produktach tytoniowych powodują zwężenie, stan zapalny i podrażnienie dróg oddechowych.
Jeśli chcesz przestać chrapać, rzucenie palenia powinno być jedną z pierwszych opcji.
Najlepsze co możesz zrobić to unikać papierosów i tytoniu we wszelkich formach. Jeśli naprawdę czujesz, że musisz mieć coś w ustach, wypróbuj papierosy elektroniczne.
Śpiewaj
Pewnie nie spodziewałaś się takiej wskazówki. Jednak śpiewanie wzmacnia tkanki miękkie w podniebieniu i gardle. Zwiększając kontrolę mięśniową w tych obszarach, zmniejszasz prawdopodobieństwo blokowania dróg oddechowych.
Ostatecznie blokowanie dróg oddechowych jest spowodowane przez luźne lub słabe mięśnie. Teraz, kiedy już to wiesz, śpiewaj od czasu do czasu. To, czy masz dobry głos nie ma żadnego znaczenia. Jedyne co musisz zrobić to wybrać swoją ulubioną piosenkę i śpiewać pod prysznicem.
Pamiętaj także, że śpiewanie w naturalny sposób pomaga pozbyć się stresu!
Główne zdjęcia dzięki uprzejmości © wikiHow.com
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Apnea del sueño. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/sleep-apnea/symptoms-causes/syc-20377631
- Sans-Capdevila, Ó., & Gozal, D. (2008). Consecuencias neurobiológicas del síndrome de apnea del sueño infantil. Revista de Neurologia. https://doi.org/10.3390/rs9020158
- La relación entre la alimentación y trastornos del sueño -. Retrieved 14 July 2020, from https://www.iis.es/la-relacion-entre-la-alimentacion-y-trastornos-del-sueno/
-
Salvador, J., Iriarte, J., Silva, C., Gomez-Ambrosi, J., Diez-Caballero, A., & Frühbeck, G. (2004). El síndrome de apneas obstructivas del sueño en la obesidad: un conspirador en la sombra.
- Apnea del sueño: MedlinePlus en español. (2020). Retrieved 14 July 2020, from https://medlineplus.gov/spanish/sleepapnea.html
-
Ojay, A., & Ernst, E. (2000). Can singing exercises reduce snoring? A pilot study.