Rytm snu ujawnia rozwój chorób degeneracyjnych
Rytm snu może nam powiedzieć wiele na temat naszych skłonności do zapadnięcia na choroby degeneracyjne, zwłaszcza w fazie REM, znanej też jako faza szybkich ruchów gałek ocznych.
W niniejszym artykule opowiemy Ci nieco na temat tego, jakich informacji może nam udzielić rytm snu i to, w jaki sposób śpimy.
Rytm snu – czym są jego zaburzenia?
Zaburzenia snu są to wszystkie problemy związane ze snem. Mogą one wpływać na nie tylko ludzi z chorobami neurodegeneracyjnymi takimi jak choroba Parkinsona, demencja czy choroba Alzheimera.
We wszystkich przypadkach zaburzenia rytmu niszczą równowagę między etapami snu i czuwania. U niektórych osób mogą się nawet odbić negatywnych echem na zdrowiu psychicznym, emocjonalnym lub fizycznym. A to znacznie utrudni codzienne funkcjonowanie.
Główne zaburzenia snu to:
- Bezdech senny (przerwa w oddychaniu podczas snu)
- Moczenie nocne (oddawanie moczu do łóżka, zwłaszcza u dzieci)
- Bezsenność (brak snu, sen niewystarczający lub niespokojny)
- Zespół niespokojnych nóg (kończyny “muszą” poruszać się w sposób ciągły przez całą noc)
- Paraliż senny (polega na tym, że osoba budzi się podczas fazy REM, kiedy mózg jest aktywny, ale ciało nie – z wyjątkiem oczu. Wywołuje to przerażające uczucie paraliżu.)
- Lęki nocne (nagłe przebudzenie z przerażeniem)
- Lunatykowanie (spacerowanie lub wykonywanie innych czynności podczas snu)
- Narkolepsja ( mimowolne zasypianie w dowolnym czasie i miejscu)
Istnieją inne mniej nawracające zaburzenia snu, takie jak:
- Nadsenność idiopatyczna (rytm snu zaburza się na tyle, że osoba potrzebuje dodatkowych 4 godzin wypoczynku w ciągu dnia)
- Nadsenność nawracająca (epizody do 20 godzin snu przez kilka dni)
- Idiopatyczna bezsenność (zaburzenia neurologiczne polegające na tym, że rytm snu i budzenia się rozregulowuje się i nie funkcjonuje poprawnie)
Zobacz także: Sen – triki, o których nie miałeś pojęcia
Faza REM a choroby neurodegeneracyjne
Według pewnego badania przeprowadzonego w Neurology Service Hospital Clinic w Barcelonie, zachowania, jakie wykazujemy podczas fazy snu REM, mogą ujawnić tendencję do pewnych chorób neurodegeneracyjnych. Mogą to być na przykład, choroba Parkinsona, lub demencja starcza.
U osób cierpiących na nocne koszmary dotyczące bycia atakowanym, bicia, kopania, krzyków i płaczu przy przekraczaniu fazy REM, zwiększa się ryzyko niektórych chorób neurodegeneracyjnych w przyszłości, z powodu braku dopaminy w mózgu.
Dzięki pewnym badaniom diagnostycznym, osoby mogą przybyć do przychodni i analizować rodzaj zaburzeń, który wpływa na ich rytm snu i co może to oznaczać dla nich przyszłości.
Analizy te przeprowadza się w formie ambulatoryjnej. W tym samym szpitalu porównuje się zachowania podczas snu REM z możliwością wystąpienia pewnych chorób.
Trudności w zapadaniu w sen mogą być sygnałem przydatnym do uniknięcia narkolepsji, udaru lub nawet chorób degeneracyjnych. Mogą też pomóc wykryć problemy z oddychaniem, takie jak bezdech czy chrapanie.
Rytm snu a choroby neurologiczne
Oprócz tego oferuje pacjentom swoje usługi wydział badający zaburzenia oddychania w czasie snu. Należy on do działu pulmonologii w Szpitalu Uniwersyteckim General Ciudad Real. Bada się tam między innymi zależności takie jak zaburzenia snu a padaczka.
Według doktor neurolog Maríi Gudín, trudno odróżnić epilepsję od epizodów z problemami ze snem.
Doktor Mercedes Muñoz twierdzi z kolei, że choroba Parkinsona (druga najczęściej występująca dolegliwość wśród chorób neurodegeneracyjnych), występuje częściej u osób z bezsennością, podobnie jak epizody lęku i depresji.
- Nadmierna senność na przykład pojawia się u 80% pacjentów z chorobą Parkinsona.
- Zaburzenia zachowania w czasie snu REM – u około 40% pacjentów.
- Zespół niespokojnych nóg, u około 20%.
Oznacza to, że rytm snu w nocy bardzo często pokrywa się z chorobami neurodegeneracyjnymi. To z kolei bezpośrednio przekłada się na jakość życia pacjentów.
Zachowania tego typu mogą być wczesnym objawem choroby i dlatego ważne jest podejście do nich z terapeutycznego punktu widzenia.
Ze swej strony dr Estefanía Segura porównuje główne zaburzenia snu z wystąpieniem choroby psychicznej: schizofrenii, depresji, lęku lub zaburzeń dwubiegunowych.
Wszystkie z nich są powiązane z problemami ze snem. To samo odnosi się do uogólnionego lęku, stanów lękowych i stresu pourazowego.
Zalecamy również przeczytać artykuł: Choroba Alzheimera – 12-latka stworzyła niezwykłą aplikację
Zaburzenia snu a choroba Alzheimera
Artykuł opublikowany na portalu Laboratorios Bago, Napisany przez dr M. Vitiello i S. Borson mówi, że wzrost długości życia jest związany z większą liczbą osób z wcześnie zdiagnozowanymi chorobami degeneracyjnymi.
Starzenie się, choroba Alzheimera i zaburzenia snu są se sobą bezpośrednio powiązane. Zaburzenia te są przede wszystkim połączone z predyspozycją genetyczną i zewnętrznymi czynnikami. Mogą negatywnie wpłynąć na jakość życia ludzi nimi dotkniętych.
U wielu pacjentów zaburzenia snu i rytm snu mają kluczowe znaczenie dla profilaktyki i leczenia tego typu dolegliwości. W tych przypadkach, zmiany w rytmie snu są znacznie wyższe niż u osób, u których nie zdiagnozowano choroby.
Charakterystyka snu u osób z Chorobą Alzheimera to:
- Zwiększona ruchliwość w momencie przebudzenia
- Zmniejszenie snu wolnofalowego i w fazie REM
- Senność w ciągu dnia
Zniszczenia komórek nerwowych, które utrzymują nas we śnie jest główną przyczyną postępowania degeneracji w zaburzeniach snu.
Podwzgórze mózgu i nasz wewnętrzny zegar biologiczny są odpowiedzialne za to, że możemy spać i się budzić. U ludzi dotkniętych powyższymi zaburzeniami nie są one zsynchronizowane.
To może Cię zainteresować ...