Sen - triki, o których nie miałeś pojęcia

Jeżeli chcesz się cieszyć regenerującym, głębokim snem, nie zawsze musisz od razu sięgać po lekarstwa lub produkty naturalne. Jeżeli doskwiera Ci bezsenność, wypróbuj niektóre lub wszystkie triki, które podamy Ci w tym artykule. Może się okazać, że efekty Cię zaskoczą!
Sen - triki, o których nie miałeś pojęcia

Ostatnia aktualizacja: 26 marca, 2017

Głęboki sen jest nieodzowny, aby zregenerować się i nabrać sił na stawienie czoła wyzwaniom kolejnego dnia. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest nam łatwo zapaść w sen – kto chociaż raz w swoim życiu miał epizod bezsenności, wie, co mamy na myśli.

Bardzo często słyszymy rady, że nie powinniśmy w takich sytuacjach spożywać i wypijać środków pobudzających, takich jak kofeina. Zaleca się też wypijanie relaksujących naparów nasennych oraz nie przesiadywanie do późna, gdyż zaburza to nasz naturalny rytm dzienny i nocny.

W niniejszym artykule chcielibyśmy jednak przedstawić Ci rozwiązania nietypowe, które być może Cię zaskoczą. Proponowane przez nas triki być może Cię zaskoczą. Warto jednak je wypróbować, gdyż efekty mogą być naprawdę dobre.

Masz ochotę dowiedzieć się, co ma wspólnego pewna pozycja ciała, świeca i moczenie nóg z Twoim snem? Przeczytaj artykuł, a już za chwilę się dowiesz!

Ciekawostki – głęboki sen bez przyjmowania środków nasennych

Wiele osób jest przyzwyczajonych do brania tabletek nasennych. W niektórych przypadkach są to konwencjonalne leki, inni z kolei wolą sięgać po środki naturalne. Jest to bardzo silny i trudny do porzucenia nawyk.

Wiele osób na swój sposób uzależnia się od tych środków, żyjąc w obawie przed nawrotem bezsenności.

Dziś każdy wie już, jak poważne konsekwencje może przynieść nie wypoczywanie odpowiednio i nie zapadanie w regenerujący sen. W tym artykule zakładamy, że istnieją produkty, które pomagają nam zapaść w sen. My jednak skupimy się na niesamowitych sztuczkach, dzięki którym będziemy lepiej spać.

Odwrócona pozycja ciała

Świeca - joga

Grawitacja to coś, co ciąży na nas dzień w dzień. Od czasu do czasu, właśnie przed snem, warto jednak nieco ją odwrócić. Odwrócona pozycja ciała, czyli taka, w której głowa jest poniżej wysokości stóp, ma działanie odprężające.

Obecnie sprzedawane są specjalne maszyny, aby uzyskać pozycję do góry nogami w czasie, gdy tylko mamy na to ochotę. Nawet joga uczy nas, aby wykonać te pozycje.

Możemy na przykład na kilka sekund stanąć na rękach lub utrzymać ciężar ciała na grzbietowej części pleców i ramionach, tak jak pokazano na obrazku.

Relaksacja ze świecą

W większości przypadków nie możemy spać dlatego, że nasze obawy, lęki i trudności z całego dnia zabieramy ze sobą do łóżka. Istotne jest, aby móc uzyskać pusty umysł, uwalniając się od stresu i trosk.

Pomoże nam to uniknąć bezsenności i sprawi, że godziny snu będą regenerujące, a nie męczące.

Aby to osiągnąć trzeba wykorzystać drugi z naszych trików wspomagających sen: prostą praktykę relaksacji ze świecą. Usiądź w cichym, ciemnym pomieszczeniu i zapal świecę. Przyjrzyj się jej uważnie obserwując każdy szczegół, nie myśląc o niczym, bez napinania twarzy.

Postaraj się, żeby trwało to przez co najmniej kilka minut. Następnie zamknij oczy i nadal wyobrażaj sobie świecę, przywołując na pamięć wszystkie jej detale. Zrób to tuż przed snem.

Lawenda w poduszce

Olej lawendowy

Lawenda jak zapewne wiesz, jest to roślina lecznicza o doskonałych właściwościach kojących. Istnieje bardzo prosta metoda, która pozwala nam na korzystanie z tej wspaniałej rośliny każdej nocy.

Trzeba tylko zastosować kilka kropli olejku lawendowego obok naszego łóżka. Możemy to zrobić zwilżając olejkiem chusteczkę, poduszkę lub ręcznik.

Kąpiel dla stóp

Jakąkolwiek metoda relaksacyjna, którą zastosujemy na nasze stopy, natychmiast wpłynie pozytywnie na całe nasze ciało. Ponieważ nie zawsze możemy liczyć na kogoś, kto zrobiłby nam masaż stóp, alternatywa, która również bardzo relaksuje i jest skuteczna to gorącą kąpiel stóp.

  • Aby to zrobić, potrzebujemy gorącą wodę. Tak gorącą, jak tylko możemy wytrzymać. Możemy dodać do niej sól morską, sodę lub siarczan magnezu. Te trzy produkty mają właściwości bardzo relaksujące.
  • Zanurz stopy i pozostań tak przez 20 lub 30 minut. Bardzo dobrym pomysłem jest mieć obok siebie zbiornik lub czajnik z gorącą wodą, aby dolewać jej, gdy tylko nasza woda nieco wystygnie.
  • Na koniec należy stopy dokładnie osuszyć i przykryć.

Odwiedź również artykuł: Kąpiel na Twoje stopy w lodowatej wodzie

Glinka na brzuch

Glinka na brzuch na głęboki sen

Czy wiesz, że nasz układ trawienny jest jak wielki odbiornik emocjonalny, który odczuwa skutki wszystkich naszych stresów i napięć każdego dnia?

Choć często jest to proces niewidzialny i nieodczuwalny, być może Twój układ trawienny nagromadził już całe mnóstwo napięć, co z kolei być może utrudnia Ci odpowiednie zasypianie.

Jeśli jest tak w Twoim przypadku, zaleca się wykonanie każdej nocy okładu z glinki zielonej lub czerwonej na obszarze brzucha.

Okład należy przykryć ręcznikiem, aby utrzymać ciepło. Okład taki można zostawić na pół godziny lub nawet na całą noc. Zobaczysz, jak szybko się zrelaksujesz w bardzo krótkim czasie. Będzie to ponadto bardzo korzystne dla Twoich jelit.

Całkowita ciemność

Nie jesteśmy w stanie zapaść w głęboki sen i odpowiednio wypocząć, jeśli nie mamy kompletnej ciemności w naszej sypialni. Już nawet mała zapalona lampka nocna może kolidować z gruntu z naszym snem, uniemożliwiając go.

Ostatni z naszych trików, by lepiej spać to odłączenie wszystkich urządzeń elektronicznych i nie pozwalanie, by do sypialni dostało się żadne światło z zewnątrz. Zobaczysz, jak niesamowite efekty będzie miała ta z pozoru niewielka zmiana.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.