Artretyzm - 5 leczniczych olejków
Artretyzm to choroba, która może wywoływać silny ból, który nie ustępuje przez bardzo długi czas. Kiedy chrząstki w stawach ulegają wytarciu, co jest naturalnym procesem, może wystąpić w nich stan zapalny ograniczający możliwość wykonywania ruchów i obniżający jakość życia.
Artretyzm można leczyć środkami farmaceutycznymi, ale ich długotrwałe stosowanie może być szkodliwe dla błony stanowiącej wyściółkę żołądka. Oznacza to, że lecząc jedną chorobę, możesz nabawić się innej. Dlatego warto wypróbować naturalne olejki lecznicze, które skutecznie łagodzą bóle stawów.
1. Olejek rumiankowy
Rumianek ma mnóstwo właściwości leczniczych. Oto najważniejsze z nich:
- ma właściwości hipoalergiczne, dlatego zaleca się go osobom cierpiącym na nieżyt nosa i katar sienny,
- przyspiesza procesy gojenia się skóry i zmniejsza prawdopodobieństwo występowania blizn,
- ma właściwości nawilżające,
- działa przeciwzapalnie.
Dzięki właściwościom przeciwzapalnym olejek z rumianku jest doskonałym remedium na ból stawów wywołany przez artretyzm. Zaleca się go również w przypadku takich schorzeń, jak:
- bóle mięśni,
- skurcze,
- lumbago,
- bóle głowy,
- bóle związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
Aby wykorzystać lecznicze właściwości olejku rumiankowego, najlepiej wcierać go w skórę w miejscu, w którym odczuwa się ból, a następnie masować dane miejsce dopóki cały olejek się nie wchłonie.
Przeczytaj także artykuł: Artretyzm- co jeść na śniadanie, gdy na niego cierpisz?
2. Olejek z rozmarynu
Rozmaryn to aromatyczne zioło pochodzące z regionu Morza Śródziemnego. Choć stosuje się go w wielu przepisach kulinarnych, ma jednak również liczne właściwości lecznicze.
Rozmaryn stosuje się już od lat do leczenia różnorodnych schorzeń, pomaga między innymi:
- kontrolować niektóre objawy związane z chorobą Alzheimera,
- usprawnić pracę mózgu i poprawić zdolność koncentracji i zapamiętywania,
- wzmocnić układ odpornościowy,
- łagodzić bóle głowy i mięśni.
Jeśli cierpisz na artretyzm, masuj regularnie obolałe miejsca, używając niewielkiej ilości olejku z rozmarynu.
3. Olejek imbirowy na artretyzm
Olejek imbirowy ma nietypowy smak, podobny do pieprzu. Spożywanie tego olejku pomaga łagodzić stany zapalne, dlatego zaleca się go regularnie stosować w ramach profilaktyki i leczenia artretyzmu.
Jeśli nie lubisz smaku olejku imbirowego, możesz stosować go zewnętrznie, wcierając w najbardziej obolałe miejsca. Jest on bardzo skutecznym remedium przeciwzapalnym.
4. Olejek z majeranku
Olejek z majeranku łagodzi bóle wywołane różnorodnymi schorzeniami, włącznie z przeziębieniem, gorączką, stanem zapalnym i napięciem w mięśniach.
Rozluźniające właściwości olejku z majeranku pomagają złagodzić bóle mięśni i ograniczyć występowanie drgawek. Co więcej, olejek ten ma działanie odkażające, więc warto stosować go na rany aby, oczyścić je z bakterii i przyspieszyć procesy gojenia.
Jeśli chcesz wykorzystać olejek z majeranku do złagodzenia bólu wywołanego przez artretyzm, podgrzej jego niewielką ilość i wcieraj go codziennie w obolałe miejsca.
5. Olejek miętowy
Olejek przygotowany z liści mięty stosuje się do złagodzenia bólu żołądka i mięśni. Pomaga również bardzo szybko pozbyć się bólu głowy.
Mięta ma właściwości przeciwbólowe, tonizujące, przeciwskurczowe i przeciwzapalne. Pomaga też szybciej oczyścić drogi oddechowe z zalegającego śluzu.
Ponadto, w olejku z mięty można znaleźć liczne minerały, jak na przykład magnez, żelazo, mangan i wapń. Olejek ten zawiera także mnóstwo witamin i niezbędnych kwasów tłuszczowych Omega 3.
6. Olejek z kurkumy
Jak często jadasz kurkumę? Produkt ten nie tylko dodaje wyjątkowego smaku potrawom, lecz także przynosi liczne korzyści zdrowotne. Nie każdemu może przypaść do gustu nietypowy smak kurkumy, ale i tak mogą wykorzystać lecznicze właściwości tej przyprawy do łagodzenia bólu stawów. Wystarczy, że sięgną po olejek z kurkumy.
Warto stosować go zewnętrznie i jednocześnie spożywać doustnie, aby zwalczyć stan zapalny również od wewnątrz.
Polecamy przeczytać również: Artretyzm – 7 niezbędnych zasad
Jak stosować olejki na artretyzm?
Wymienione powyżej olejki można stosować osobno lub w dowolnej konfiguracji. Jeśli je zmieszasz, możesz podwyższyć ich skuteczność.
Pamiętaj, że olejki o dużym stężeniu należy mieszać z innymi, bardziej neutralnymi olejkami, jak na przykład olejek jojoba lub olejek migdałowy. W przeciwnym razie możesz podrażnić skórę.
Wybrany olejek lub mieszankę olejków możesz stosować na różne sposoby:
- bezpośrednio na obolałe miejsca, wykonując masaż okrężnymi ruchami,
- nakładając zimny kompres z dodatkiem olejku na bolące stawy i pozostawiając go na 15 minut,
- przygotowując ciepły kompres z olejkiem i przykładając go do wybranego miejsca na 20 minut.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- ¿Cuáles son los síntomas de la artritis? http://espanol.arthritis.org/espanol/la-artritis/preguntas-frecuentes/pf-sintomas-artritis/
- Tipos de artritis. https://www.cdc.gov/arthritis/spanish/conceptos-basicos/tipos-de-artritis.htm
- Rinitis alérgica (fiebre del heno). https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/hay-fever/symptoms-causes/syc-20373039
- Propiedades medicinales del romero. https://www.botanical-online.com/romero.html