Zniszczone włosy - naturalne sposoby
Zniszczone włosy – brzmi znajomo? Kiedy włosy są mocno zniszczone, możemy łatwo zauważyć, że są przesuszone i słabe oraz stają się matowe. Zniszczone włosy charakteryzują się też rozdwojonymi końcówkami i tendencją do łamania się.
Do takiego stanu włosów przyczynia się wiele czynników. Wśród nich między innymi częste i zbyt intensywne używanie prostownicy czy suszarki do włosów, zbyt długie wystawianie się na działanie promieni słonecznych, czy też niedostateczne nawadnianie organizmu.
Ogólnie rzecz ujmując, zniszczone włosy wyglądają na matowe, pozbawione witalności. I choć przywracanie włosom pożądanego, zdrowego wyglądu nie jest łatwe, nie oznacza to wcale, że jest niemożliwe do osiągnięcia.
W większości przypadków, gdy przy zastosowaniu odpowiednich środków, włosy odzyskują swoją siłę, żywotność i przede wszystkim blask.
Na zniszczone włosy – maseczka z piwa i aloesu
Jeżeli zauważasz, że Twoje włosy wyglądają na słabo nawilżone, przetłuszczone, matowe i zniszczone, ten naturalny sposób w dużej mierze pozwoli Ci je zregenerować.
Składniki
- Pół szklanki piwa
- Dwie łodygi aloesu
- Oliwa z oliwek
Żeby przygotować maseczkę, wymieszaj dokładnie miąższ aloesu, pół szklanki piwa i jedną łyżkę oliwy z oliwek. Kiedy uzyskasz jednolitą konsystencję, możesz nałożyć maseczkę na włosy począwszy od skóry głowy, aż do końcówek.
Nakładając maseczkę wykonuj jednocześnie masaż skóry głowy. Pozostaw na około trzydzieści minut, następnie zmyj.
Na zniszczone włosy – maseczka z awokado
Ten sprawdzony, domowy sposób jest idealny dla kobiet, które cierpią z powodu włosów ulegających samoistnemu skręcaniu się, mających tendencję do niesfornych loków, a także mającym rozdwojone końcówki i łamliwe włosy.
Bogactwo witamin zawartych w awokado, czyni z niego produkt wysoce pożądany i wartościowy w naszej domowej diecie. Przyczynia się do tego wysoka wartość odżywcza i możliwości regeneracyjne, które zapewni nam jego regularne jedzenie.
Składniki
- Dojrzały banan
- Olej z kiełków zbożowych
- Awokado
Aby przygotować maseczkę regeneracyjną, wystarczy rozgnieść awokado, a uzyskany miąższ wymieszać z bananem, następnie dodając łyżkę oleju z kiełków zbożowych. Dokładnie wymieszaj składniki, aż do uzyskania jednolitej masy.
Teraz już tylko wystarczy nałożyć maseczkę na włosy i pozostawić na około godzinę.
Na zniszczone włosy – maseczka na bazie majonezu
Maseczka na bazie majonezu jest doskonałym sposobem, aby Twoje włosy odzyskały dawny blask. Maseczka nie wymaga żadnego przygotowania.
Wystarczy nałożyć majonez na lekko wilgotne włosy i pozostawić na pół godziny. Po upływie tego czasu spłucz głowę letnią wodą, a następnie umyj głowę szamponem.
Olejek migdałowy
Ze względu na swoje naturalne właściwości nawilżające migdały stanowią nieocenioną pomoc w regeneracji zniszczonych i przesuszonych włosów.
Regularne jedzenie migdałów powoduje, że włosy stają się znacznie mocniejsze, nawilżone, zapobiega ich wypadaniu, a także wpływa na odpowiednie odżywianie, począwszy od ich podstawy, aż po końcówki.
Płukanie włosów octem jabłkowym
Ten sposób jest bardzo skuteczny przy rewitalizacji włosów. Ocet jabłkowy jest nieoceniony w utrzymaniu odpowiedniego poziomu pH włosów, nadaje im blasku i pozwala pozbyć się łupieżu.
Jak go stosować? Wystarczy rozcieńczyć ocet jabłkowy z wodą, a następnie wypłukać włosy tym roztworem.
Masło kakaowe
Dzięki swoim właściwościom nawilżającym masło kakaowe sprawdza się doskonale gdy mamy zniszczone włosy. Podgrzej w mikrofalówce pół szklanki masła kakaowego, a następnie obficie nanieś na włosy, zwłaszcza na zniszczone końcówki.
Pozostaw na około dziesięć minut, a następnie spłucz letnią wodą i umyj głowę szamponem.
Przeczytaj również artykuł: Piwo i jego korzyści, o których nie wiedziałaś!
Olejek arganowy
Zniszczone włosy możesz poddać intensywnemu odżywianiu również za pomocą olejku arganowego. Rezultaty zupełnie Cię zaskoczą! Olejek ten spełnia przede wszystkim funkcję nawilżającą i bardzo szybko pozwala zniszczonym włosom odzyskać dobrą kondycję.
Możesz wcierać go we włosy lub dodać do odżywki, której używasz.
Szampon z rozmarynu
Czy Twoim włosom brakuje witalności, są matowe i zniszczone? Rozmaryn jest idealnym rozwiązaniem, również wtedy, gdy zmagasz się z wypadającymi włosami. Jak przygotować szampon rozmarynowy?
Przeczytaj również artykuł: Olejek rozmarynowy na ciemne i delikatne włosy
Użyj jednego z naturalnych szamponów do włosów w ilości 20 ml, a następnie dodaj pięć kropli olejku z rozmarynu, jedno żółtko i mieszaj aż do uzyskania jednorodnej, kremowej konsystencji. Najlepiej przyrządzać szampon w małej ilości, za każdym razem tuż przed użyciem.
Jeszcze jeden szczegół
- To tylko niektóre z wielu sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci szybko przywrócić zdrowie i witalność Twoich włosów.
- Pamiętaj jednak, że gdy masz zniszczone włosy, możesz też stosować masaże, przy użyciu specjalnie dobranych olejków, które działają wzmacniająco i przywracają połysk, nadając kosmykom zdrowie i witalność.
- Pamiętaj też, że utrzymanie, lśniących i jedwabistych włosów bez łupieżu nie jest łatwym zadaniem.
- Nie jest to jednak niemożliwe. Do uzyskania tego celu niezbędne jest odpowiedni, zdrowy sposób odżywiania się. W Twojej diecie nie powinno zabraknąć witamin A i B, wapnia, krzemionki, żelaza, a także protein i kwasów tłuszczowych.
- Stosując rady podane w tym artykule możesz mieć pewność, że Twoje zniszczone włosy raz na zawsze przejdą do historii.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sikora, E., Śliwa, K., Ogonowski, J., & Kalicka, D. (2010). Badanie właściwości szamponów zawierających serwatkę z mleka krowiego. SÖFW-Journal Wydanie Polskie.
- Szajdek, A., & Borowska, J. (2004). Właściwości przeciwutleniające żywności pochodzenia roślinnego. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość. https://doi.org/10.1021/jf970142l
- Szybiak, J., & Wiechuła, D. (2013). Problemy skórne zwia̧zane ze stosowaniem kosmetyków. Przeglad Dermatologiczny.