Zespół policystycznych jajników - 7 faktów, które warto poznać

Policystyczne jajniki to choroba wynikająca z zaburzeń poziomu hormonów płciowych. Jest to schorzenie groźne dla życia reprodukcyjnego i seksualnego kobiety.
Zespół policystycznych jajników - 7 faktów, które warto poznać

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zespół policystycznych jajników to choroba wynikająca z zaburzeń poziomu hormonów płciowych w organizmie kobiety. Dochodzi do tego, gdy jajniki produkują więcej androgenów niż estrogenów czy progesteronu. Wpływa to bezpośrednio na cykl menstruacyjny, a nawet na płodność.

Zespół policystycznych jajników jest diagnozowany najczęściej u nastolatek, jednak zdarza się, że objawy pojawiają się w późniejszym wieku. Koniecznie przeczytaj ten artykuł i poznaj 7 istotnych faktów na temat tego schorzenia.

1. Czym jest zespół policystycznych jajników?

Zespół policystycznych jajników to choroba wynikająca z zaburzenia poziomu hormonów płciowych w organizmie, co wpływa znacząco na życie seksualne i reprodukcyjne kobiety. Często chorobie tej towarzyszy formowanie się cyst, które z kolei łączą się ze zgrubieniem zewnętrznych ścianek jajników.

W przypadku zespołu policystycznych jajników bardzo często w jajnikach tworzą się torbiele czy też cysty, czyli małe woreczki wypełnione płynem.

Jako że choroba ta wpływa na owulację, najczęściej kobiety cierpią na nieregularne miesiączki, stany zapalne i inne liczne objawy obniżające jakość ich życia. Ostatecznym objawem i konsekwencją może być nawet bezpłodność.

2. Jak objawia się ta choroba?

Tak jak w przypadku wielu innych chorób, zespół policystycznych jajników w początkowej fazie nie daje żadnych wyraźnych objawów. Dopiero z czasem, gdy choroba postępuje, pojawiają się pierwsze symptomy, które powinny wzbudzić naszą czujność. Są to między innymi:

  • Nieregularne miesiączki.
  • Brak miesiączki pomimo wcześniejszej regularnej menstruacji.
  • Krwawienie w różnych momentach cyklu.
  • Nadmierne owłosienie całego ciała.
  • Przewlekłe problemy z cerą, trądzik na twarzy i plecach.
  • Zmiany skórne.
  • Plamy wątrobowe.
  • Obniżony głos.
  • Zmiana rozmiaru piersi.

3. Jakie są przyczyny?

Wizyta u ginekologa

Przyczyną są zmiany hormonalne, które w efekcie zaburzają cykl menstruacyjny i wpływają na uwalnianie komórki jajowej z jajników.

Nie bez znaczenia są tutaj czynniki genetyczne i dziedziczne, chociaż również czynniki zewnętrzne, takie jak dieta czy zanieczyszczenie środowiska, mogą wpłynąć na rozwój tej choroby. Hormony, które są zaangażowane w proces chorobowy to estrogen, progesteron i androgeny.

4. Zwiększone ryzyko zachorowania na raka jajnika

Mimo że cysty, które rozwijają się w jajnikach kobiet dotkniętych tą chorobą są same w sobie łagodne, ich obecność w połączeniu z zaburzeniami hormonalnymi może zwiększać ryzyko zachorowania na raka jajnika.

Dzieje się tak dlatego, że zmiany w poziomach hormonów uniemożliwiają odpowiednie złuszczanie się endometrium, a to z kolei wpływa na aktywność komórkową tej części kobiecego ciała.

5. Większe zagrożenie zespołem metabolicznym

Kobieta z nadwagą

Zaburzenia hormonów płciowych wpływają bezpośrednio na procesy metaboliczne zachodzące w naszym organizmie. W konsekwencji może prowadzić to do różnych problemów zdrowotnych, takich jak:

  • nadciśnienie
  • podwyższony poziom cholesterolu we krwi
  • otyłość
  • cukrzyca
  • wysoki poziom trójglicerydów

6. Zespół policystycznych jajników nie zawsze oznacza bezpłodność

Prawdą jest, że zespół policystycznych jajników wpływa na płodność kobiety, jako że zaburza owulację i regularny cykl menstruacyjny. Warto jednak podkreślić, że nie zawsze kobiety cierpiące na to schorzenie stają się bezpłodne.

W przeciwieństwie do regularnie miesiączkujących kobiet, u tych cierpiących na policystyczne jajniki owulacja zdarza się w różnych momentach i ciężko ją przewidzieć.

Wobec tego ciężej jest także określić, kiedy konkretnie wypadają dni płodne i może dojść do zapłodnienia. Mimo tego przy odpowiednim leczeniu wspomagającym owulację zajście w ciążę jest jak najbardziej możliwe.

7. Operacyjne usunięcie cyst nie musi być konieczne

Wizyta u lekarza

Wiele kobiet cierpiących na tę chorobę sądzi, że nie da się uniknąć operacyjnego usunięcia cyst z jajników. Nie zawsze jest to jednak konieczne, ponieważ większość torbieli czy cyst nie zagraża naszemu zdrowiu i życiu i nie rośnie dalej.

Mimo że na pierwszy rzut oka wydają się groźne, w rzeczywistości nie muszą stanowić zagrożenia i nie muszą być powodem do niepokoju. W wielu przypadkach wystarczające jest leczenie farmakologiczne.

Leczenie zespołu policystycznych jajników różni się w zależności od pacjentki i jej wieku, a także poziomu zaburzeń hormonalnych w organizmie.

Diagnoza to jednak nie wyrok, a regularne badania profilaktyczne i leczenie pod nadzorem specjalisty pomoże Ci zachować dobrą jakość życia i uniknąć komplikacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Síndrome de ovario poliquístico. Office of Women’s Health.
    https://espanol.womenshealth.gov/a-z-topics/polycystic-ovary-syndrome
  • Polycystic ovarian syndrome: an evidence-based approach to evaluation and management of diabetes and cardiovascular risks for today’s clinician. Lorenz, L. B. y Wild, R. A. Clinical Obstetrics and Gynecology. (2007). 50, 226–243.
  • Diagnosis of polycystic ovary syndrome. Clinical Obstetrics and Gynecology, Trivax, B. y Azziz, R. (2007) 50(1), 168–177.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.