Zapalenie ucha - poznaj naturalne remedia
Zapalenie ucha, znane także jako ucho pływaka, to infekcja ucha, która pojawia się na skutek długotrwałej ekspozycji przewodu słuchowego na wodę zawierającą drobnoustroje.
Zależnie od obszaru ucha, w jakim się pojawia, zapalenie ucha może być zewnętrzne, średnie, wewnętrzne z wysiękiem, może przybrać postać ostrego zapalenia a nawet stać się chroniczne.
Używając terminu: “zapalenie ucha” w niniejszym artykule mamy na myśli postać zewnętrzną oraz średnią. Znacznie łatwiej leczyć je naturalnymi metodami. Jeżeli natomiast dolegliwość przybiera ostrą postać, konieczna jest konsultacja u lekarza specjalisty, gdyż konieczne będzie odpowiednio dobrane leczenie.
Zapalenie ucha zdarza się często u dzieci oraz nastolatków, znacznie rzadziej u osób dorosłych. Prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji wzrasta podczas okresów alergicznych, przeziębienia oraz grypy.
Nie są to jednak jedyne możliwe przyczyny tego schorzenia. Warto wziąć pod uwagę również inne czynniki.
Zapalenie ucha – jakie są jego przyczyny?
Jedną z najczęstszych przyczyn, dla jakich pojawia się zapalenie ucha zewnętrznego jest pływanie w brudnej wodzie. Bakterie i zanieczyszczenia obecne w wodzie z łatwością dostają się wtedy do naszych uszu, wywołując stan zapalny.
W rzadkich przypadkach do zapalenia ucha mogą się też przyczynić grzyby.
Bakterie naszego układu oddechowego również mogą z łatwością przedostać się do ucha wywołując stan zapalny i bolesną infekcję.
Kolejnym czynnikiem chorobotwórczym są niektóre rodzaje alergii, wywołujące stan zapalny trąbki Eustachiusza, przewodu łączącego ucho wewnętrzne z gardłem.
Do innych możliwych przyczyn należą:
- Zadrapania i zranienia ucha.
- Przedmioty obce wewnątrz ucha.
- Czyszczenie uszu patyczkami w celu usunięcia woskowiny.
Skąd wiedzieć, czy ma się zapalenie ucha?
Objawy zapalenia ucha mogą różnić w zależności od osoby oraz od stopnia zaawansowania stanu zapalnego. Ogólnie ujmując są to:
- Uczucie kłucia w uchu
- Uczucie ciężkości
- Ciśnienie na bębenki uszne
- Ból i opuchlizna ucha
- Wydzielina uszna o kolorze żółtawym bądź zielonkawym o silnym, cuchnącym zapachu
- Częściowa utrata słuchu
- Gorączka
- Szumy w uszach
- Wymioty
- Krwawienie
Zapalenie ucha – domowe sposoby, by je zwalczyć
Leczenie infekcji ucha przewiduje przyjmowanie antybiotyków, aby wyeliminować mikroorganizmy, które leżą u podłoża dolegliwości. Zwykle podaje się również leki antyhistaminowe, aby złagodzić możliwe reakcje alergiczne.
Jeżeli jednak zapalenie ucha jest w swojej początkowej fazie i nie zdążyło się jeszcze rozwinąć, istnieją naturalne remedia, które mogą pomóc Ci je zwalczyć, bez konieczności sięgania po antybiotyki. Czy masz ochotę je poznać?
Woda utleniona
Gdy wirusy dostają się do ucha środkowego, zaczynają się namnażać. Rozprzestrzeniając się po przewodach usznych i oddechowych, mogą prowadzić do infekcji, której towarzyszy przeziębienie lub grypa.
Aby zwalczyć te mikroorganizmy i jednocześnie zapobiec poważniejszej chorobie, wystarczy użyć kilka kropel wody utlenionej.
Sposób użycia:
- Co 12 lub 14 godzin wkrop 2 do 3 kropli wody utlenionej w każde ucho.
Olej czosnkowy
Czosnek to jeden z najsilniejszych naturalnych antybiotyków. Stanowi doskonałego sprzymierzeńca w usuwaniu wirusów wywołujących rozmaite rodzaje infekcji.
Czosnek ze względu na swoje działanie bakteriobójcze jest bardzo skutecznym środkiem na ból uszu, gdy pojawia się zapalenie ucha.
Sposób użycia:
- Wkrop 3 krople czystego oleju czosnkowego do zajętego infekcją ucha. Połóż się tak, aby olej dostał się możliwie głęboko, do centrum infekcji.
Cebula
Podobnie jak czosnek, cebula wykazuje silne działanie antybakteryjne i antyseptyczne. Może nam pomóc zwalczyć bakterie, które wywołują zapalenie ucha.
Sposób użycia:
- Pokrój świeżą cebulę, owiń ją miękką, czystą szmatką i włóż do zainfekowanego ucha na około 5 minut. Powtarzaj czynność kilka razy dziennie.
Oliwa z oliwek
Lecznicze działanie oliwy z oliwek od wieków wykorzystuje się w skutecznym leczeniu infekcji uszu.
Sposób użycia:
- Podgrzej dwie łyżki oliwy z oliwek na tyle, na ile będziesz w stanie znieść temperaturę. Umieść w pojemniku i wkrop 2 do 3 kropli w każde zajęte infekcją ucho.
Ciepła woda
Ciepło ma działanie lekko uśmierzające ból. Ponadto, pomaga przyśpieszyć krążenie, co z kolei ułatwia pozbycie się infekcji.
Sposób użycia:
- Napełnij termofor ciepłą wodą, a następnie owiń go miękką tkaniną i umieść na bolącym uchu.