Zapalenie ścięgna Achillesa — jak z nim walczyć?

Zarówno do zapobiegania jak i w trakcie lecenia zapalenia ścięgna Achillesa bardzo ważne jest odpowiednie obuwie.
Zapalenie ścięgna Achillesa — jak z nim walczyć?

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapalenie ścięgna Achillesa to ostry stan zapalny najczęściej spowodowany przeciążeniem wynikającym z nadmiernego wysiłku, do którego ścięgno nie jest w danym momencie przygotowane. Kontuzja ta może być bardzo bolesna i prowokować znaczny dyskomfort.

Zapalenie ścięgna Achillesa jest tak zlokalizowane, że skutecznie uniemożliwia wykonywanie wszelkich aktywności fizycznych. Utrudnia nawet codzienne funkcjonowanie.

Zapalenie ścięgna Achillesa — jak sobie z nim poradzić?

Naszą radą jest to, być dał kontuzji odpowiedni czas, by móc zwalczyć problem. Jeżeli Twój lekarz zalecił kilka dni odpoczynku, zastosuj się do jego zaleceń! Choć istnieje możliwość wykonania zabiegów, które mogłyby ulżyć i przyspieszyć gojenie się ścięgna wciąż jest to ryzykowny obszar do operowania.

Oprócz stosowania się do zaleceń lekarza można skorzystać z niektórych domowych środków przeciwzapalnych.

1. Stosowanie metody RHCE

Metoda RHCE to technika pierwszej pomocy podzielona na cztery etapy:

Odpoczynek

Stale utrzymujące się napięcie w stopie związane z utrzymywaniem pozycji pionowej często również może sprowokować zapalenie ścięgna Achillesa. Dlatego musimy lepiej zdawać sobie sprawę z tego ile wysiłku i czasu wkładamy w chodzenie, truchtanie czy bieganie.

Przez jakiś czas warto zmniejszyć napięcie w tej części ciała i wziąć sobie kilka dni wolnego.

Lód

Drugim etapem metody jest regularna aplikacja okładu z lodu na ścięgno Achillesa. Sprawi to stopniowe obniżanie temperatury przy jednoczesnym zmniejszaniu stanu zapalnego i łagodzeniu bólu.

Lód na zapalenie ścięgna achillesa

Uciśnięcie i stabilizacja

Kontuzjowane miejsce trzeba odpowiednio ucisnąć szczególnie przed pójściem spać. Należy się upewnić, że ścięgna są dobrze ustabilizowane i podtrzymane, aby uniknąć dodatkowych uszkodzeń. W tym celu wystarczy użyć elastycznego bandaża lub specjalnych skarpet uciskowych.

W ciągu dnia ważną rolę odgrywa odpowiednie obuwie. Lekarz na pewno udzieli Ci kilku wskazówek.

Wysokość

Niewielka wysokość poprawia przepływ krwi w danym obszarze. Oprócz tego siły grawitacji pomogą w usunięciu napięcia w ścięgnie. Dzięki temu naczynia krwionośne i włosowate nie będą musiały się dodatkowo wysilać.

2. Masaże z olejku rycynowego na zapalenie ścięgna Achillesa

Olejek rycynowy jest wielkim sprzymierzeńcem w walce z wszelkiego rodzaju zapaleniami. Aplikuje się go poprzez masaż, a ze względu na dużą zawartość kwasu rycynowego sprawia, że jego działanie jest praktycznie natychmiastowe.

Olejk rycynowy

Masaż rozpoczyna się powoli. Na początku może być on dość bolesny. Kiedy poczujesz, że ścięgno jest rozluźnione, możesz dodać nieco siły, aby otrzymać dłużej trwający efekt. Po wykonaniu masażu spróbuj owinąć obszar bandażem lub założyć uciskową skarpetę.

4. Rzucić palenie

Palenie to jeden z nawyków, który najbardziej przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia, zwłaszcza jeżeli odniesiemy się do układu krążenia krwi. Jeżeli przytrafiło Ci się zapalenie ścięgna Achillesa, rzucenie papierosów znacznie przyśpieszy proces gojenia. Nie jest to proste zadanie, jednak jeżeli ma to przyspieszyć proces wracania do pełnej sprawności, na pewno będzie to skuteczną motywacją!

Dodatkowo palenie papierosów spowoduje, że na rezultaty wszelkiego rodzaju zabiegów i masaży trzeba będzie poczekać dłużej.

4. Odpowiednie obuwie

Zapalenie ścięgna Achillesa uniemożliwi poprawny chód. Jeżeli do tego będziesz używać nieodpowiedniego obuwia, problem dodatkowo się pogłębi. Aby temu zapobiec, ważne jest, aby upewnić się, że nosisz buty, które zapewnią Ci odpowiednie podparcie. Unikaj tych, które prowokują stałe naciągnięcie ścięgna.

Należy również mieć na uwadze to, by po bokach buta było miękko, a część tylna i podeszwa były odpowiednio grube, aby uniknąć niepotrzebnego dodatkowego wspierania. W razie dodatkowych wątpliwości należy skonsultować się bezpośrednio z lekarzem specjalistą.

Choć może być to nieco kłopotliwe i kosztowne, kupienie odpowiedniego obuwia przyspieszy proces gojenia. Przy zakupie wskazane jest dokładne ich wypróbowanie. Nie ma sensu kupować egzemplarzy, które powodują dyskomfort, ale są tańsze czy też lepiej wyglądają.

5. Rozciąganie ścięgna Achillesa przed przystąpieniem do ćwiczeń

Rozciąganie nie jest czymś nowym w przygotowaniu do treningu. W rzeczywistości zaleca się realizowanie go każdego ranka, aby przygotować ciało do wysiłku czekającego je w ciągu dnia.

Nieoczekiwane skręcenia, skurcze, napięcia, naciągnięcia i zapalenia każdej części ciała często występują z powodu nieprzygotowania ciała do wysiłku lub stresu.

Ćwiczenia

Aby zapalenie ścięgna Achillesa omijało Cię z daleka, wystarczy pamiętać o realizacji krótkiej 10-15-minutowej sesji rozciągającej. Zaczynać ostrożnie i nie nadwyrężać miejsca. Niektórzy stosują silniejsze rozciągnięcia i nacisk, kiedy zaczynają odczuwać ból, jednak staraj się tego unikać. Ostatnią rzeczą, którą chcesz, jest zwiększenie stanu zapalnego.

Miej pod kontrolą rozwój stanu zapalnego ścięgna

Jeżeli objawy nie ustępują lub ból jest nie do zniesienia, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem specjalistą. Nierobienie niczego w tej sprawie jedynie spotęguje dyskomfort i przyczyni się do niepotrzebnych komplikacji.

Zdjęcia dodanie dzięki uprzejmości © wikiHow.com.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tom Bisio. Tratamientos y terapias de la medicina deportiva china. Disfruto y hago, 2006.
  • Lynda HueyRobert Forster. Manual completo de ejercicios hidrodinámicos. Editorial Paidotribo, 2003.
  • Eugene Sherry, Stepahm F. Wilson. Manual oxford de medicina deportiva. Editorial Paidotribo, 2002.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.