Gdy zaburzenia lękowe stają się koszmarem...
W dzisiejszej rzeczywistości wielu osobom doskwierają zaburzenia lękowe. Jest to problem, który dotyka naprawdę sporą część naszej populacji. Powoduje duży dyskomfort, a niejednokrotnie uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych zajęć.
Bardzo często ten wewnętrzny stan jest ciężko zidentyfikować u drugiej osoby, gdyż niewyrażany jest w żaden przykuwający uwagę sposób.
Osoby, które cierpią na zaburzenia lękowe, często charakteryzuje negatywizm w stosunku do innych osób, a ich zachowania mogą być niezrozumiałe. Z tego powodu powinniśmy poznać i postarać się zrozumieć to, co się dzieje w takich przypadkach. Mimo tego, że nieraz sami chorzy tego nie rozumieją.
Zaburzenia lękowe to prawdziwy koszmar!
Człowiek z lękami może żyć przez bardzo długi czas, a takie długotrwałe zadręczanie się może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Jeżeli Ty też cierpisz na zaburzenia lękowe, to na pewno wiesz, że w podobnych przypadkach człowiek żyje w stanie ciągłego niepokoju. Lęk, który cały czas towarzyszy uprzykrza funkcjonowanie i nieraz uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności. Z tego powodu osoby te są w stanie ciągłego rozdrażnienia.
Osobom cierpiącym na zaburzenia lękowe dobrze znane jest uczucie ciągłego wyczekiwania tego, że za chwilę wydarzy się coś złego. Jest to przyczyną ciągłego życia w niepokoju.
Tym, którym nigdy nie przydarzyły się podobne epizody, ciężko będzie wyobrazić sobie i wejść w skórę tych, których takie doświadczenia dotykają.
Co więcej, zaburzenia lękowe często nazywane są cichą epidemią. Sprawia to, że na pierwszy rzut oka może wydawać się, że wszystko jest w porządku i nawet przez myśl nie przechodzi, że w ukryciu dany człowiek może mieć tak ogromne kłopoty.
Ludzie, którym przypadłość ta spędza sen z powiek, nieraz stają przed niezmiernie trudnym do rozwiązania problemem. Często oni sami nie wiedzą, dlaczego i co się z nimi dzieje.
Odpowiedź wcale nie jest taka prosta! Może być to skutek sytuacji, które miały miejsce daleko w przeszłości lub efekt kumulacji wielu wydarzeń. Tak czy inaczej, niezbędna jest pomoc!
Ty też możesz pomóc!
Istnieje wiele chorób, których nie da się zidentyfikować na pierwszy rzut oka (dzieje się tak nie tylko w przypadku stanów lękowych, ale i depresji). Z tego powodu powinniśmy bacznie obserwować, a jeżeli będzie to konieczne wykazać się maksymalną wyrozumiałością i starać się pomóc.
Ale w jaki sposób to zrobić? Co więcej… Czy istnieje sposób, w jaki możemy pomóc osobie z podobnymi przypadłościami?
Oczywiście! Dzisiaj postaramy się przybliżyć kilka wskazówek, które mogą przyjść z pomocą tym, którzy cierpią na zaburzenia lękowe:
- zaoferuj swoją obecność – czasem wystarczy, jeżeli po prostu będziemy przy chorym. Ważne jest to, by miała ona świadomość tego, że może na nas liczyć w każdej chwili, kiedy tylko będzie tego potrzebowała
- bądź wyrozumiały – to istotne, by rozumieć, że osoba z lękami choćby bardzo chciała się od nich uwolnić, nie może przed nimi uciec. Jest całkowicie uwięziona i opętana przez strach i niepokój, a Ty musisz to zrozumieć
- najprostsze rzeczy prowokują przerażenie – nie jest to kwestią stresu czy zablokowania się pod wpływem trudności. Nawet najprostsze do wykonania rzeczy zdają się niewykonalne i zaczynają przerastać chorego
- cierpiący z powodu lęków nie potrafią wytłumaczyć co się z nimi dzieje – jest to efektem tego, że zaburzenia lękowe często pojawiają się niespodziewanie bez wyraźnego powodu.
- Dlatego, choć sama osoba nie potrafi wytłumaczyć przyczyn swojego samopoczucia nigdy nie poddawajmy w wątpliwość tego, że lęk rzeczywiście ją prześladuje
- martwienie się banalnymi rzeczami – choć Ty sam możesz uważać to za nonsens, zapewniamy Cię, że dla osób cierpiących z powodu lęków najmniejsza błahostka może być dostatecznym powodem do zmartwień
Depresja i stany lękowe
Czy kiedykolwiek zdarzyło się, że osoba z Twojego otoczenia cierpiała na depresję? Podobnie jak w przypadku ludzi cierpiących na zaburzenia lękowe często zachowują się oni niezrozumiale. Skutkuje to tym, że inni się od nich odsuwają.
W rzeczywistości ich celem nie jest odstraszenie od siebie ludzi, a wręcz przeciwnie. Jednak wewnętrzne cierpienie jest tak ogromne, że nie potrafią wyrazić go w inny sposób jak poprzez nieadekwatne i niezrozumiałe zachowania i reakcje.
Jeżeli w umyśle pojawia się problem, którego nie potrafimy kontrolować, to zaczyna się on obracać przeciwko nam. Niepokój jak już zostało powiedziane wcześniej, jest trudny do pokonania, gdyż nieznana i skomplikowana do ustalenia jest przyczyna jego pojawienia.
Przeczytaj także: Cierpienie w samotności
Niejednokrotnie okazuje się, że tkwi ona w dawno zapomnianej i wymazanej z pamięci przeszłości. Zarówno jeżeli Ty padłeś ofiarą zaburzeń lękowych lub ktoś z Twoich bliskich na nie cierpi, teraz już wiesz, że najczęściej przeżywa się je w ciszy i samotności.
Osoba, którą dotykają, też nie rozumie co i dlaczego się z nią dzieje, a jeżeli przyjdzie nam służyć jej pomocą, pamiętajmy, najważniejsze jest zapewnienie wsparcia i pełnego zrozumienia cierpiącego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Puchol, D. (2003). Los trastornos de ansiedad: la epidemia silenciosa del siglo XXI. Revista psicologiacientifica. com.