Wzmocnienie włosów – w 100% naturalne odżywki
Produkty do pielęgnacji i na wzmocnienie włosów, które popularnie określane są jako odżywki dostępne są na rynku już od wielu lat. Zyskały sobie ważne miejsce w wielu zabiegach kosmetycznych powszechnie stosowanych przez kobiety.
Podczas gdy szampon skutecznie myje włosy i zapewnia im świeżość, to jego działanie musi zostać uzupełnione o odżywkę. Zapewnia im ona zarówno ochronę, jak i skuteczne wzmocnienie włosów przywracając im wytrzymałość i połysk.
Przeczytaj także: Zniszczone włosy – naturalne sposoby
Podczas normalnego mycia ze skóry głowy usuwany jest nadmiar łoju, złuszczonych martwych komórek skóry oraz nagromadzone przez całą dobę (lub przez dłuższy czas, w zależności od częstotliwości, z jaką myjesz włosy) różnego rodzaju zanieczyszczenie pochodzące z otoczenia.
Jednak takie postępowanie wywołuje w mieszkach włosowych lekki stan zapalny. Przez to włosy stają się znacznie bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane działaniem wolnych rodników i temperatury zewnętrznej.
To właśnie w tym momencie na scenę wkracza odżywka. Pozwala ona uzupełnić Twoje włosy o zestaw niezbędnych składników odżywczych. Dzięki temu ich powierzchowne uszkodzenia mogą zostać szybko zlikwidowane.
Na szczęście produkty tego typu są łatwe do znalezienia i powszechnie dostępne. A na dodatek występują w wielu różnych wariantach, w zależności od Twoich konkretnych potrzeb.
Jednak dla wszystkich tych, którzy wolą zaoszczędzić pieniądze wydawane regularnie na drogie odżywki i wykorzystać przy tym w pełni naturalne produkty na wzmocnienie włosów, dostępne jest dosyć proste i skuteczne rozwiązanie, które potrafi oferuje te same korzyści, co drogie produkty przemysłu kosmetycznego. A nawet nieco więcej.
Czy jesteś już przygotowana na dawkę pożytecznej wiedzy, którą bez wątpienia uznasz za przydatną?
Ocet jabłkowy – naturalna odżywka na wzmocnienie włosów
Ta odżywka na wzmocnienie włosów wykorzystuje ocet jabłkowy jako składnik podstawowy. Stanowi tym samym tanią i łatwo dostępną alternatywę pozwalającą zadbać o włosy i przywrócić ich naturalny blask.
Niektóre z licznych leczniczych właściwości octu jabłkowego wielokrotnie opisywaliśmy już na łamach naszego bloga. Nie zapomnieliśmy też o wielu jego zastosowaniach w domu, na przykład do sprzątania.
Ale jednocześnie wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że może on być stosowany na włosy zamiast kosztowych odżywek czołowych firm kosmetycznych, które często zawierają różne mniej lub bardziej żrące lub szkodliwe chemikalia. Niekoniecznie dla samych włosów, ale na przykład dla skóry dłoni, oczu lub środowiska naturalnego.
Najlepszą rzeczą jest to, że oprócz swoich właściwości pozwalających na wzmocnienie włosów i łatwiejsze ich rozczesywanie, ocet jabłkowy oferuje także liczne dodatkowe korzyści. Bez wątpienia okażą one swoje zalety na tle wielu innych produktów kosmetycznych.
Zwalczanie łupieżu
Dzięki swoim właściwościom przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym ocet jabłkowy jest doskonałym sposobem na zredukowanie na skórze głowy ilości grzybów wywołujących łupież. Ponadto zapewnia efekt przynoszący ulgę podrażnionej i swędzącej skórze głowy.
Przywracanie włosom ich naturalnego pH
Zmiany w naturalnym odczynie pH Twoich włosów może powodować liczne problemy natury zarówno estetycznej, jak i zdrowotnej. Jak na przykład przetłuszczająca się lub wręcz przeciwnie – zbyt sucha skóra głowy.
Niestety znamy wiele różnych czynników, które mogą doprowadzić do zachwiania równowagi pH. A to sprawia, że włosy wyglądają na matowe i stają się łamliwe. Ocet jabłkowy szybko przywraca naturalne pH skóry głowy do wartości z zakresu od 4 do 5,5, co jednocześnie korzystnie wpływa na wzmocnienie włosów.
Zatrzymanie naturalnych olejków wchodzących w skład włosów
Mieszki włosowe są kluczowe dla utrzymania na powierzchni skóry naturalnych olejków. Zapewniają one włosom zdrowy wygląd i atrakcyjny połysk.
Związki chemiczne wchodzące w skład octu jabłkowego stymulują ich regenerację, oczywiście pomagając przy tym zachować naturalne olejki eteryczne, bez powodowania przy tym innych, niekorzystnych objawów.
Stymulowanie przyrostu włosów
Stosowanie octu jabłkowego bezpośrednio na skórę głowy pozwala na stymulowanie przepływu krwi bezpośrednio do korzeni włosów, co wpływa korzystnie na ich naturalne tempo wzrostu.
Produkt ten eliminuje również mikroorganizmy mogące mieć negatywny wpływ na mieszki włosowe, co jest kluczową kwestią, jeśli marzą Ci się długie, mocne i lśniące włosy.
Radzenie sobie z problemem rozdwajających się końcówek
Używanie tego produktu konsekwentnie poprawia jakość i zapewnia wzmocnienie włosów, a także redukuje nieestetyczne zjawisko rozdwajania się końcówek każdego z włosów z osobna.
Sposób przygotowania naturalnej odżywki do włosów na bazie octu jabłkowego
W pierwszej kolejności musimy podkreślić to, że największe korzyści uzyskasz stosując jedynie w 100% naturalny ocet jabłkowy.
Do jego produkcji stosowany jest zupełnie inny proces rafinacji, który doskonale zachowuje wysoką zawartość witamin, błonnika i pierwiastków śladowych znajdujących się w surowcu do produkcji gotowego octu.
Z drugiej strony, naturalny ocet wykazuje jednak tendencję do pozostawiania słabego, charakterystycznego zapachu, który jednak szybko zanika. Wystarczy w tym celu dokładnie wysuszyć włosy.
Przeczytaj również: Ocet jabłkowy i jego sekretne właściwości dla urody
Składniki:
- 4 łyżki octu jabłkowego
- 1 szklanka wody
- Butelka lub pojemnik z dyszą rozpylającą (spray)
Sposób przygotowana odżywki na wzmocnienie włosów
- Rozcieńcz ocet jabłkowy w wodzie i umieścić na małym ogniu podgrzewając lekko przez 20 minut.
- Po upływie wskazanego czasu zdejmij naczynie z ognia i ostudź mieszaninę przez około 30 minut.
- Następnie przelej letni płyn do butelki z dyszą rozpylającą, w tym momencie jest on już gotowy do nałożenia na włosy.
Jak zastosować tak przyrządzony specyfik?
- Umyj włosy szamponem, tak jak to zawsze robisz i następnie spryskaj je przyrządzonym uprzednio roztworem octu.
- Delikatnie wmasuj go w skórę głowy wykonując powolne, koliste ruchy.
- Pozostaw ocet na włosach na kilka minut pozwalając mu zadziałać, a następnie spłucz letnią wodą.
- Możesz powtarzać tę procedurę codziennie. Spróbuj skorzystać z niej co najmniej 3 razy w tygodniu, co pozwoli Ci uzyskać najlepsze efekty.
Jeśli Twoje włosy wydaje się być zbyt tłuste po przeprowadzeniu opisanego powyżej zabiegu, powinnaś nieco zwiększyć stężenie roztworu dodając do niego trochę więcej octu.
Jednakże nigdy nie należy używać czystego octu bezpośrednio na włosy, bez jego uprzedniego rozcieńczenia, ponieważ jego działanie może być zbyt silne, w efekcie czego może to doprowadzić do podrażnienia skóry głowy.
Dodaj ten produkt do swojej codziennej procedury pielęgnacji, a szybko zauważysz wzmocnienie włosów, a także ich zdrowszy wygląd i atrakcyjny połysk.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bunick CG, et al. (2012). Chemical burn from topical apple cider vinegar DOI:
dx.doi.org/10.1016/j.jaad.2011.11.934 - Dias MFRG, et al. (2014). The shampoo pH can affect the hair: Myth or reality? DOI:
10.4103/0974-7753.139078 - Liu F-Z, et al. (2011). Analysis of nutritional components of fruit vinegar.
en.cnki.com.cn/Article_en/CJFDTOTAL-ZGTW201106024.htm - Nilgün HB, et al. (2014). Functional properties of vinegar. DOI:
10.1111/1750-3841.12434