Trądzik różowaty – 9 naturalnych środków leczniczych
Trądzik różowaty to zaczerwienienie, które pojawia się na policzkach. Nie zmienia to jednak faktu, że taki trądzik może pojawić się również na czole, brodzie, uszach, obszarach wokół oczu, na szyi, a nawet na klatce piersiowej.
W niektórych rzadkich przypadkach trądzik różowaty może powodować wypryski i stan zapalny. Dla większości osób to schorzenie nie stanowi dużego problemu.
Nie istnieje jedna konkretna przyczyna występowania tego problemu. Uważa się jednak, że trądzik różowaty dotyka częściej kobiety o jasnej karnacji, gdy:
- Za dużo ćwiczą
- Czują zawstydzenie
- Dochodzi do zmian w otoczeniu
- Przebywają zbyt długo na słońcu i pojawiają się oparzenia słoneczne
- Są narażone na sytuacje stresowe
Jeśli uważasz, że masz trądzik różowaty, możesz zastosować niektóre z następujących środków:
1. Olej kokosowy
Wszyscy potrzebujemy tłuszczy w naszej diecie. Jest on niezbędny do utrzymania komórek w dobrym zdrowiu. Jednak nie wszystkie tłuszcze są dobre.
Bez wątpienia olej kokosowy jest lepszy dla Twojego organizmu niż oleje przetworzone.
Jeśli cierpisz na trądzik różowaty, może on być wynikiem stanu zapalnego skóry twarzy, który wynika ze spożywania zbyt dużej ilości tłuszczy zwierzęcych. Z tego powodu powinnaś zastąpić te tłuszcze olejem kokosowym, który zmniejszy stan zapalny.
2. Łosoś
Łosoś i inne tłuste ryby toświetny i smaczny sposób na złagodzenie objawów trądziku różowatego. Jest to spowodowane wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega 3.
Nasz organizm źle reaguje na niektóre rodzaje białek, w wyniku czego pojawiają się stany zapalne. Jeśli Twoja dieta oparta jest na białkach, spróbuj przez jakiś czas jadać ryby.
Jeśli wolisz inne mięsa, może okazać się to trudne. Niemniej jednak Twoja skóra doceni taką zmianę.
3. Miód
Kiedy czujesz, że na Twojej twarzy wkrótce pojawi się trądzik różowaty, dobrą opcją może być zastosowanie maseczki z miodu. Miód ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dzięki tym właściwościom miód powstrzymuje charakterystyczny rumieniec.
Taka maseczka równocześnie nawilża skórę i wygładza ją. Zalecamy stosowanie maseczki z miodu raz w tygodniu.
W ten sposób możesz pozbyć się swoich objawów trądziku różowatego. Możesz także zapobiec pojawianiu się innych objawów.
4. Olejek lawendowy
Zaaplikowanie olejku lawendowego na twarz może działać podrażniająco na niektóre rodzaje skóry.
Nie zmienia to jednak faktu, że olejek lawendowy ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Dociera do naczyń krwionośnych twarzy i zmniejsza je, dzięki czemu stają się mniej widoczne.
Stosowanie olejku lawendowego zmniejszy zaczerwienienie twarzy i jej nadmierne błyszczenie.
Jeśli jednak Twoja skóra negatywnie reaguje na olejek, nie martw się. Podrażnienie utrzymuje się tylko kilka godzin.
5. Maseczka z ogórka
Ogórek ma niesamowite właściwości nawilżające skórę. Pomaga to otworzyć pory i zmniejszyć rozmiar naczyń krwionośnych twarzy. To oznacza, że zaczerwienienie spowodowane trądzikiem różowatym zacznie stopniowo zanikać.
Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić dla swojej twarzy w okresie, gdy masz ostre objawy trądziku jest stosowanie maseczki z ogórków dwa razy w tygodniu.
Kiedy objawy są łagodniejsze, powinnaś ją stosować raz w miesiącu.
6. Aloes zwyczajny na trądzik różowaty
Aloes jest dobrym środkiem na zmniejszenie stanu zapalnego w każdej części ciała. W przypadku trądziku różowatego żel aloesowy redukuje zaczerwienienie. Jednocześnie zmniejsza stan zapalny i reakcje wtórne.
Właśnie dlatego zawsze dobrze mieć pod ręką roślinę aloesu lub żel aloesowy. Wystarczy nałożyć trochę żelu w momencie, kiedy zaczynają się pojawiać objawy. Proste, prawda?
7. Zielona herbata
Zielona herbata zawiera katechiny i inne substancje. Po połączeniu stanowią rewelacyjny środek leczący trądzik różowaty.
Zielona herbata ma właściwości przeciwzapalne. Zawiera związki o działaniu fitoochronnym i jest bogata w przeciwutleniacze. Dzięki temu znika podrażnienie i Twoja skóra wygląda lepiej. Możesz wykorzystać właściwości tej herbaty na dwa sposoby:
- Pij jedną lub dwie filiżanki dziennie.
- Możesz także przyłożyć zimną torebkę po herbacie na miejsca, w których pojawiają się objawy trądziku.
8. Lukrecja
Ekstrakt z lukrecji redukuje podrażnienia i zmniejsza zaczerwienienie. Jednocześnie pobudza skórę do regeneracji i odbudowy.
Dzięki temu Twoje naczynia krwionośne pozostaną zwężone. Lukrecja znacznie zmniejsza również prawdopodobieństwo pojawienia się pryszczy.
9. Kurkuma
Kurkuma jest jednym z najsilniejszych składników przeciwzapalnych, które można znaleźć w przyrodzie.
Zmniejsza stan zapalny całego ciała. Jednocześnie zawarte w kurkumie przeciwutleniacze zapewniają mnóstwo korzyści.
Jedyne co musisz zrobić, aby skorzystać z jej zalet to jedzenie kurkumy. Możesz ją jeść jako samodzielną potrawę lub, jeśli nie lubisz smaku kurkumy, możesz dodać do niej trochę miodu.
Nie martw się trądzikiem różowatym
Wymienione powyżej środki pomogą Ci w walce z łagodnymi objawami trądziku różowatego.
Jeśli wydaje Ci się, że masz do czynienia z bardziej poważnym przypadkiem trądziku różowatego, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który pomoże Ci dobrać najlepszy sposób leczenia tego schorzenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Van Zuuren, E. J., & Fedorowicz, Z. (2015). Interventions for rosacea. JAMA – Journal of the American Medical Association. https://doi.org/10.1001/jama.2015.15287
- Crawford, G. H., Pelle, M. T., & James, W. D. (2004). Rosacea: I. Etiology, pathogenesis, and subtype classification. Journal of the American Academy of Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.jaad.2004.03.030
- Geria, A. N., Culp, B., & Scheinfeld, N. S. (2008). Rosacea: A review. Kosmetische Medizin. https://doi.org/10.1109/TIP.2018.2799704