Telefon komórkowy i jego wpływ na zdrowie
Telefon komórkowy stał się nieodłączną częścią naszego życia. Trudno jest sobie wyobrazić jak ludzie poruszali się jeszcze niedawno bez nawigacji satelitarnej i jak żyli bez możliwości nieustannej komunikacji.
Nikt już nie potrzebuje całej serii encyklopedii ponieważ może sprawdzić dowolne informacje w kilka chwil jeśli tylko ma w telefonie dostęp do Internetu.
Jednak telefon komórkowy niesie ze sobą pewne zagrożenia zdrowotne, które stają się coraz bardziej powszechne.
Nieustanna komunikacja i dostęp do informacji oznaczają bowiem również ciągłe przebywanie pod wpływem fal elektromagnetycznych.
Telefon komórkowy jest zbyt wszechstronnym narzędziem, żeby jego używanie nie oznaczało żadnych skutków ubocznych.
Fale radiowe są niebezpieczne dla ludzkiego organizmu, ponieważ przenikają skórę i osłabiają komórki ciała.
Dlatego też zaleca się stosowanie zestawów głośnomówiących i słuchawkowych, aby nie trzymać telefonu zbyt długo przy głowie.
Nie jest to jednak jedyny szkodliwy aspekt stosowania telefonu komórkowego. Dowiedz się z poniższego artykułu jak jeszcze telefon wpływa na twoje zdrowie.
Telefon komórkowy a problemy zdrowotne
Zaburzenia lękowe
Powiadomienia na smartfonie sprawiają, że jesteś w nieustannym pogotowiu. Zawsze jest jakaś wiadomość do przeczytania, jakiś mail do sprawdzenia lub połączenie, które musisz odebrać.
Internet ma tak ogromne zasoby wiadomości, że zawsze znajdzie się w nim coś, co przykuje twoją uwagę.
Taki stan generuje dość wysoki poziom stresu i zmusza cię do sprawdzania swojego telefonu z częstotliwością, o której nawet byś nie pomyślał jeszcze jakiś czas temu.
Są osoby, które są tak uzależnione od swojego telefonu, że sprawdzają go nawet co kilka minut.
Aby obniżyć poziom stresu generowanego przez telefon komórkowy, warto jest wyłączać powiadomienia na kilka godzin każdego dnia.
Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się uczucia niepokoju, ale również nauczysz się wykonywać więcej czynności bez nieustannego sięgania po telefon.
Warto spróbować tego rozwiązania nawet, jeśli używasz telefonu w pracy. Bycie 24 godziny na dobę pod telefonem nie jest ani zdrowe ani profesjonalne.
Bóle mięśni i stawów
Mało osób zdaje sobie sprawę jak korzystanie z telefonu komórkowego wpływa na mięśnie i stawy, jednak jest to coraz bardziej powszechny problem.
Kiedy piszesz wiadomość lub czytasz coś na ekranie swojego smartfona, napinasz mięśnie pleców, szyi i ramion. Powtarzasz również te same ruchy nadgarstkami i kciukami.
Długotrwałe korzystanie z telefonu komórkowego może prowadzić do wystąpienia bólu, a nawet kontuzji, które nierzadko przeradzają się w ból chroniczny.
Jedynym sposobem na zapobieganie temu problemowi jest ograniczenie czasu spędzanego z telefonem komórkowym i zwiększenie czasu, jaki poświęcamy na ćwiczenia fizyczne, które wzmocnią mięśnie i stawy.
Jednym z najlepszych ćwiczeń jest pływanie, ponieważ uaktywnia ono wszystkie partie mięśni w naszym ciele.
Pływanie jest zalecane również ze względu na fakt, że jednocześnie wzmacnia i rozciąga mięśnie, dzięki czemu zarówno zapobiega problemom, jak również je zwalcza.
Bezsenność
Bardzo wiele osób popełnia ten sam błąd i sięga po telefon zaraz przed pójściem spać lub nawet będąc już w łóżku. Niektórzy myślą, że pomaga im się to zrelaksować, tak jak pomaga czytanie książki przed snem.
Zazwyczaj jednak kończy się to na sprawdzaniu kolejnych powiadomień i zanim się obejrzymy, mija kilka godzin, a my nadal leżymy w łóżku z telefonem w ręku i otwartymi oczyma.
Co więcej, niebieskie światło generowane przez ekran telefonu blokuje produkcję melatoniny w ciele, a ta jest niezbędna organizmowi do zaśnięcia.
Aby telefon komórkowy nie zakłócał twojego snu, najlepiej nie sięgaj po niego przynajmniej na godzinę przed zaśnięciem i poświęć ten czas na prawdziwy relaks, na przykład ze swoją rodziną.
Syndrom fantomowych wibracji
Bliska relacja z telefonem komórkowym zaszła już tak daleko, że powstało nawet określenie nowego syndromu z tym związanego.
Syndrom fantomowych wibracji to zjawisko, które polega na nieustannym przekonaniu, że nasz telefon wibruje.
To z kolei sprawia, że cały czas sięgasz po telefon, żeby sprawdzić powiadomienia. W niektórych przypadkach stan ten zaczyna negatywnie wpływać na pracę i relacje rodzinne osób uzależnionych od telefonu.
Ustal limity
Telefon komórkowy może być źródłem problemów, ale można temu zapobiec jeśli nauczysz się rozsądnie korzystać z tego urządzenia. Postaraj się ustalić limit czasu, jaki będziesz spędzać korzystając z telefonu.
Poświęć więcej czasu na aktywności, które sprawiają ci prawdziwą radość, jak np. wyjście do kina, gotowanie, czytanie, taniec itp.
Przestań martwić się powiadomieniami i spróbuj trochę pożyć. Pamiętaj, że to telefon ma służyć tobie, a nie na ty jemu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bianchi, A., & Phillips, J. G. (2005). Psychological predictors of problem mobile phone use. CyberPsychology & Behavior, 8(1), 39-51.
- Buysse, D. J., Reynolds, C.F., Monk, T.H., Berman, S.R., & Kupfer, D.J. (1989). The Pittsburgh Sleep Quality Index: a new instrument for psychiatric practice and research. Psychiatry Research, 28(2), 193-213
- Choliz, M. (2010). Mobile phone addiction: a point of issue. Addiction, 105(2), 373-374.
- Doane, L. D., & Thurston, E. C. (2014). Associations among sleep, daily experiences, and loneliness in adolescence: Evidence of moderating and bidirectional pathways. Journal of adolescence, 37(2), 145-154.
-
Muñoz-Rivas, M. J., & Agustín, S. (2005). La adicción al teléfono móvil. Psicología conductual, 13(3), 481-493.