Tasiemiec: objawy, przyczyny i leczenie
Tasiemiec może dostać się do układu trawiennego wraz z niedogotowaną wołowiną czy wieprzowiną. Według informacji opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), tasiemczyca (nazwa choroby pasożytniczej wywoływanej przez tasiemca) powoduje problemy z układem trawiennym i objawy neurologiczne.
Jak dochodzi do zakażenia? Jakie odmiany tasiemca zagrażają człowiekowi? Te i inne pytania przychodzą do głowy w kontekście tego pasożyta. Przyjrzyjmy się więc odpowiedziom.
Tasiemiec, czyli poznajmy pasożyta
Taenia to pasożyt z klasy robaków płaskich. Mowa o endopasożytach żyjących w ciele żywiciela, które jednak nie działają na poziomie komórkowym jak wirusy.
Mają złożone cykle życiowe i zależnie od charakterystyki zarażenia, mogą wywoływać choroby.
- Dorosłe tasiemce wywołują tasiemczycę w momencie ulokowania się w jelicie żywiciela.
- Larwy i młode tasiemce powodują wągrzycę, jeszcze gorszą chorobę, która rozpoczyna się w momencie ulokowania się pasożyta w organach i tkankach.
Dorosłe tasiemce wyglądają jak podzielone na segmenty, rozpłaszczone robaki. Ich otwór gębowy wyposażony jest w przyssawki umożliwiające przyczepienie się do ścianek jelita i żywienie się przechodzącymi przez nie składnikami.
Czytaj teraz: Pasożyty jelita u dziecka – co powinieneś zrobić?
Złożony cykl
Według agencji Centers for Disease Control and Prevention, tasiemczycę wywołują trzy gatunki:
- Taenia saginata lub tasiemiec nieuzbrojony
- Tasiemiec uzbrojony Taenia solium
- Taenia asiatica lub tasiemiec azjatycki
Człowiek to jedyny ostateczny żywiciel tego pasożyta, co w świecie chorób przenoszonych ze zwierząt na ludzi zdarza się stosunkowo rzadko. Przedstawiamy więc jego cykl biologiczny w uproszczeniu.
- Zarażony człowiek wydala jaja lub segmenty dorosłego tasiemca. Te pozostawione w ziemi mogą przetrwać nawet kilka miesięcy.
- Bydło i świnie przypadkiem zjadają jaja tasiemca, a z czasem larwy lokują się w ich tkankach powodując wągrzycę.
- Człowiek konsumuje zakażone larwami mięso, a te rozwijają się do postaci dorosłej w jelicie, zamykając cykl.
Czytaj teraz: 5 porad, jak wyeliminować pasożyty jelitowe
Objawy zarażenia tasiemcem
Większość przypadków przebiega bezobjawowo. Jednak u niektórych pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego i inne komplikacje. Objawy kliniczne tasiemczycy przedstawiają się następująco:
- Ból brzucha i utrata apetytu.
- Utrata wagi bez wyraźnej przyczyny.
- Dyskomfort w jamie brzusznej.
Objawy te jednak nie występują, dopóki pasożyt nie urośnie. O ile nie wykona się badania, zarażony pacjent może latami żyć z tasiemcem i o tym nie wiedzieć. Inaczej wygląda wągrzyca wywoływana przez Taenia solium. Tą chorobą człowiek zaraża się po zjedzeniu jaj, a nie zakażonego larwami mięsa.
Wówczas tasiemiec myli człowieka z żywicielem pośrednim (świnią lub krową) i dochodzi do wągrzycy, czyli inwazji larw na tkanki. Nie jest to jednak naturalny cykl życiowy tasiemca. Obraz kliniczny zależy w dużej mierze od dotkniętych tasiemcem tkanek. Gdy larwy ulokują się w mózgu, pojawiają się objawy neurologiczne:
- Ciągłe, silne bóle głowy.
- Ataki epilepsji.
- Dezorientacja.
- Luki w pamięci.
Tasiemiec: profilaktyka i leczenie
Zarówno wągrzyca jak i tasiemczyca mogą być leczone lekami przeciwpasożytniczymi. Prognozy są wówczas optymistyczne. Leczenie wągrzycy wymaga niekiedy zabiegu chirurgicznego. Co więcej, nieleczona może prowadzić do śmieci.
Przede wszystkim, najlepszą profilaktyką jest odpowiednia higiena i kontrolowanie żywności. Dlatego też w krajach rozwiniętych pasożyty te pojawiają się rzadko – produkty muszą przechodzić dokładną selekcję, co uniemożliwia wypuszczenie na rynek zakażonego mięsa.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- CDC, C. para el control y la prevención de enfermedades. (2013). Teniasis, definición. Retrieved from https://www.cdc.gov/parasites/taeniasis/es/enfermedad.html
- Taenia, wikipedia. Recogido a 10 de junio en https://es.wikipedia.org/wiki/Taenia#Fase_adulta
- World Health Organization. (2017). OMS | Teniasis y cisticercosis.