Sposób myślenia, który ogranicza Twój umysł - zmień go!
Istnieje sposób myślenia, który może ograniczać naszą kreatywność. Może on zadać długą, bolesną śmierć naszemu wewnętrznemu życiu i sprawić, że z czasem zanurzymy się aż po uszy w roli ofiary.
Trzeba jednak przyznać, że sposób myślenia to nic innego jak nasze spojrzenie na życie. Można je zawsze zmienić. Ale w jaki sposób? Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że pewne myśli są dla nas szkodliwe, stawiają wokół nas drut kolczasty uniemożliwiający wyjście.
Sposób myślenia, który odbiera Ci wolność
“Zrobię to jutro” – taki sposób myślenia zabija Twój rozwój
Czy znasz termin: prokrastynacja? Osoby pielęgnujące wymieniony w nagłówku sposób myślenia mają manię odkładania wszystkiego, co muszą lub chcą zrobić na kolejny dzień.
W większości wypadków jest tak, że dana czynność jest odsuwana, aż całkowicie się o niej zapomni bądź szansa zostanie zaprzepaszczona.
Istnieje wiele wymówek w stylu, że trzeba oszczędzać i nie ma sensu marnować pieniędzy na wymarzoną podróż czy inny kaprys. Tak naprawdę jednak pod przykrywką tego typu zdrowego rozsądku kryje się brak umiejętności cieszenia się życiem.
Jeżeli chcesz tego uniknąć, postaraj się przeżywać każdy dzień tak, jakby miał być Twoim ostatnim dniem w życiu. Nie chodzi o to, żebyś się zmęczyła i znużyła. Raczej o to, żeby delektować się każdą chwilą i każdym momentem, robiąc to, co naprawdę chcemy robić.
Koniecznie przeczytaj też artykuł: Rezyliencja ma źródło w psychice. Poznaj 7 rad.
Masz tylko jedno życie. Kto wie, co będzie z nim jutro? Dlaczego więc nie zacząć cieszyć się życiem tu i teraz?
“Nie mogę przestać myśleć o…”
Istnieje coś takiego jak ruminacje. Są to myśli, które za każdym razem zwiększają swoją objętość. Z czasem zaczynają Cię przerastać i objawiają się w postaci lęku, niepokoju a nawet bólu fizycznego.
Tego rodzaju obsesyjne myśli mogą się pojawić po sytuacji, która wywołała w Tobie wstyd, poczucie winy lub inne negatywne emocje. Nie możesz przestać myśleć o tym, jak można było uniknąć tej sytuacji. Z czasem może się to stać uporczywą obsesją.
Nagle nie jesteś w stanie się zdrowo wyspać, nie umiesz cieszyć się życiem. Twoja głowa staje się tyglem wrzących myśli, których nie jesteś w stanie w żaden sposób zatrzymać.
Jeżeli chcesz uwolnić się o tych szkodliwych myśli, które wyrządzają Ci krzywdę, konieczne będzie zmienić sposób myślenia i po prostu odpuszczać. Jeżeli bowiem dobrze nad tym pomyślisz, czy jesteś w stanie rozwiązać coś bez przerwy rozmyślając nad sytuacją, która należy już do przeszłości?
“Muszę to zrobić idealnie”
Czy zdarzyło Ci się popełnić grzech perfekcjonizmu? Jeżeli Twoja odpowiedź jest twierdząca, z pewnością przyznasz, że perfekcjonizm potrafi bardzo blokować i utrudnia zaakceptowanie faktu, że dane zadanie zostało już ukończone.
Jeżeli jesteś perfekcjonistą i pracujesz nad jakimś projektem, z pewnością poświęcasz na niego długie godziny, “wałkując” go i upewniając się, że na pewno jest dobrze zrobiony i że wszystko jest dopięte na ostatni guzik.
Zdajesz sobie jednak zapewne sprawę z tego, że jest to kwestia bardzo subiektywna. W rzeczywistości nie istnieje coś takiego jak “doskonały” czy “idealny”.
Koniecznie przeczytaj też artykuł: Życie to nie tylko praca – nie marnuj go!
Oczywiście, być może boisz się porażki, upadku, pomyłki czy odrzucenia. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, że to właśnie na błędach uczymy się najwięcej i to właśnie one stanowią podstawę naszego rozwoju?
Będąc człowiekiem idealnym, nigdy nie będziesz w stanie niczego poprawić. Metodą prób i błędów natomiast owszem. Zaakceptuj fakt, że nie jesteś idealny, daj z siebie wszystko i idź do przodu.
Toksyczny sposób myślenia: “Czuję się winny lub ty jesteś winny”
Już wcześniej wspomnieliśmy w tym artykule o kwestii poczucia winy. Ważne jednak, aby podejść do tematu dogłębnie i zrozumieć, że jest on naprawdę bardzo ważny. Wina w swoich obydwu formach (poczucie winy oraz obarczanie nią drugich) jest bardzo szkodliwa. Nie pozwala spokojnie żyć i zamyka Cię w swoistym więzieniu.
- Gdy obwiniasz sam siebie, nie jesteś w stanie ruszyć z miejsca, w którym się znajdujesz. Zostajesz sparaliżowany i pozostajesz przywiązany do ruminacji – szkodliwych myśli, które Cię osaczają.
- Gdy winisz drugich, uchylasz się od odpowiedzialności, którą powinieneś ponosić za sytuację. Sprawia to, że jesteś niedojrzały i brakuje Ci odpowiedniej perspektywy.
To bardzo ważne, żebyś znalazł odpowiednią równowagę między winieniem siebie i obwinianiem drugich. Celem będzie sprawienie, by ten sposób myślenia przestał ogranicza ć Twój umysł.
Wielu z nas zdarzyło się myśleć w sposób wymieniony w tym artykule. Prowadzi to do złego samopoczucia, co z kolei paraliżuje nas i uniemożliwia prowadzenie szczęśliwego życia i cieszenie się nim w pełni. Teraz jednak, gdy jesteś już świadomy, jaki sposób myślenia jest szkodliwy, włóż cały swój wysiłek w unikanie go tak, by nie wpaść w jego szpony.
Wcale bowiem nie zasługujemy na cierpienie, jakie sami na siebie sprowadzamy poprzez tego rodzaju zachowania i myślenie. Pamiętaj: najgorsze burze wybuchają w Twoim umyśle, nigdy w rzeczywistości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Piqueras Rodríguez, J.A.; Ramos Linares, V.; Martínez González, A.E.; Oblitas Guadalupe, L.A. Emociones negativas y su impacto en la salud mental y física. Suma Psicológica, 2009; 16(2), pp. 85-112.
- Sociedad Española de Medicina de Familia y Comunitaria. [Internet]. Los pensamientos negativos y su impacto en la salud. 2018. Disponible en: https://www.semfyc.es/los-pensamientos-negativos-y-su-impacto-en-la-salud/
- Trastorno de ansiedad – Síntomas y causas – Mayo Clinic. (2018). Retrieved 26 March 2021, from https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/illness-anxiety-disorder/symptoms-causes/syc-20373782
-
Klingsieck, K. B. (2013). Procrastination. European Psychologist.