Rak jajnika – 7 oznak cichego zabójcy
Rak jajnika jest rodzajem nowotworu, który – ze względu na sposób, w jaki rozwija się w organizmie – zyskał miano „cichego zabójcy”. Mowa tu o drugim najczęściej diagnozowanym raku ginekologicznym na całym świecie. Choroba ta jest bardzo niebezpieczna dla życia, gdyż jej wykrycie wcale nie jest łatwe.
W Europie wskaźnik zachorowalności na ten typ nowotworu jest najwyższy. Dotyczy on szczególnie populacji w krajach wschodniej i północnej części kontynentu. Według danych z 2012 roku rak jajnika zebrał żniwo 65 000 kobiet. Sklasyfikował się tym samym na siódmym miejscu na liście wszystkich typów nowotworów.
Specjaliści szacują, że na całym świecie rocznie rak jajnika zabija ponad 250 000 kobiet.
Zadbaj o zdrowie i bacznie obserwuj swój organizm. A gdy zauważysz niepokojące objawy, jak najszybciej pójdź do lekarza! Pomoże ci on wykluczyć nowotwór albo zaleci ci odpowiedni plan leczenia. Wcześnie wykryty rak jajnika może być uleczalny!
Rak jajnika – co należy o nim wiedzieć?
- Ze względu na trudności w wykryciu raka jajnika zaledwie 50% kobiet potrafi przezwyciężyć chorobę w ciągu pięciu lat od postawienia diagnozy. Dzieje się tak, gdyż w większości przypadków nowotwór jajnika jest wykrywany w zaawansowanym stadium rozwoju. Fakt ten znacznie zmniejsza szanse na wyleczenie.
- Pamiętajmy, że wczesna diagnoza daje aż 95% szansy na całkowite wyeliminowanie komórek rakowych i wyzdrowienie.
- Wiek kobiety nie ma praktycznie wpływu na rozwój choroby. Ten typ nowotworu może rozwijać się na każdym etapie życia kobiety.
- Bez względu jednak na powyższe dane, kobiety, które ukończyły 50. rok życia, powinny szczególnie zadbać o zdrowie narządów płciowych. Po menopauzie ryzyko zachorowania na raka wzrasta.
- Zdając sobie sprawę z tego, że wczesna diagnoza może uratować życie, niezwykle istotne staje się przekazywanie kobietom informacji na temat możliwych objawów tego typu nowotworu, aby mogły one obserwować swój organizm i w porę zareagować na wszelkie nieprawidłowości.
Poniżej przedstawiamy symptomy, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworu jajnika. Jeśli odnotowałaś u siebie któryś z nich, nie wahaj się i jak najszybciej pójdź do lekarza. Taka wizyta może uratować ci życie!
Przeczytaj koniecznie: Talk kosmetyczny – powiązanie z rakiem jajnika
Ból w okolicach miednicy
Odczuwane bóle brzucha lub w okolicach miednicy są zupełnie inne od tych, które towarzyszą niestrawności czy innym dolegliwościom związanym z trawieniem. Ból ten raczej przypomina skurcze występujące podczas miesiączki i jest nawrotowy.
Jeśli ból w dolnej części brzucha utrzymuje się przez ponad dwa tygodnie i nie ma żadnej konkretnej przyczyny, radzimy jak najszybszą wizytę u ginekologa.
Problemy z trawieniem
Problemy z trawieniem są dość powszechne u osób, które nie przywiązują wagi do zdrowego odżywiania. Zwłaszcza u tych, którzy przeciążają organizm ciężkostrawnymi, wysoce przetworzonymi produktami.
Zaskakujący jest fakt, że problemy z trawieniem to również jeden z symptomów rozwijającego się raka jajnika.
Kwestii tej dotychczas nie udało się dokładnie wyjaśnić. Jednak u wielu pacjentów, u których wykryto nowotwór jajnika, wcześniej występowały gazy jelitowe, nudności i inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Utrata apetytu
Utrata apetytu w pewnych okresach życia jest czymś zupełnie normalnym. Może przydarzyć się każdemu z nas.
Jeśli jednak brak apetytu staje się dla ciebie normą i czasem nawet przez kilka dni z rzędu niczego nie jesz, być może w twoim wnętrzu rozwija się rak jajnika. Ten cichy zabójca odbiera ci apetyt nie tylko na jedzenie, ale i na życie.
Rak jajnika hamuje apetyt, a tym samym prowadzi do poważnych zaburzeń metabolicznych komórek i lipidów w organizmie. Wszelkie długotrwałe zaburzenia łaknienia powinny zostać skonsultowane z lekarzem.
Wzdęcia
Wzdęcia i obrzęk w dolnej części brzucha może być konsekwencją niestrawności. Co więcej, może być też objawem nietolerancji pokarmowej czy jakichkolwiek innych problemów trawiennych.
Jeśli jednak nie jesteś w stanie określić przyczyny wzdęć, pójdź do lekarza i opisz mu swój problem. Być może w twoim organizmie rozwija się nowotwór jajnika.
Częste oddawanie moczu
Zwykle za problemy z pęcherzem moczowym odpowiadają wirusy i bakterie. Drobnoustroje dostają się do organizmu i atakują układ moczowy.
Zdarzają się jednak przypadki, że chęć częstego oddawania moczu i uczucie bardzo silnego parcia na pęcherz może być sygnałem obecności złośliwych komórek rakowych w organizmie. W tym przypadku dodatkowo oddawaniu moczu towarzyszą ból i pieczenie.
Koniecznie przeczytaj: Częste oddawanie moczu – czym jest wywołane?
Uczucie przepełnienia
Odczuwanie ciężkości w żołądku po posiłku jest bardzo dobrą reakcją organizmu. Dzięki niej jesteśmy w stanie kontrolować masę ciała.
Jeśli jednak ktoś, kto do tej pory nie miewał żadnych powtarzających się problemów z trawieniem, nagle zaczyna odczuwać dyskomfort związany z przepełnieniem brzucha już po kilku pierwszych kęsach, koniecznie powinien włączyć syrenę alarmową i jak najszybciej udać się do lekarza.
Uczucie przepełniania w brzuchu zwykle nie pojawia się w najwcześniejszym stadium choroby. Chyba że mowa o odmianie raka, który jest zlokalizowany w sieci, na powierzchni żołądka.
Bóle w dole pleców
Ostry i uporczywy ból w dolnej części pleców może być objawem rozwijającego się raka jajnika. Nie jest to jednak jednoznaczny symptom. Może on mieć wiele innych przyczyn. Dlatego też, jeśli odczuwasz taki ból, powinnaś się zgłosić do lekarza na konsultacje.
Nie lekceważ swojego zdrowia. Badaj się regularnie i dbaj o siebie. Jeśli diagnoza zostanie postawiona wcześnie, szanse na wyleczenie ogromnie wzrastają!