Plamienia i nieregularna menstruacja - Przyczyny
Plamienia i nieregularna menstruacja to wystarczająca przesłanka, by udać się do ginekologa i określić możliwe przyczyny tych dolegliwości. Plamienia poza menstruacją określa się mianem metrorrhagii, czyli acyklicznego krwawienia.
Za przypadłością tą może kryć się wiele różnych przyczyn, dlatego też warto poznać choć część możliwości.
Metrorrhagia, czyli nieregularne plamienia, nie zawsze są tym samym co nieregularny cykl menstruacyjny.
Nawet jeśli masz unormowany cykl, wciąż mogą przydarzyć Ci się plamienia w najmniej spodziewanym momencie. Wówczas warto zidentyfikować przyczynę, gdyż niemal zawsze za plamieniami w trakcie cyklu kryje się mniej lub bardziej konkretna dolegliwość.
Plamienia i ich możliwe przyczyny
Istnieje wiele możliwych przyczyn krwawienia poza menstruacją. Ginekolodzy najczęściej dokonują podziału tych przyczyn, przez wzgląd na źródło krwawienia z:
- pochwy
- macicy
- jajników
Jako, że źródło krwawienia może być jednym z trzech powyższych, konkretne powody plamienia mogą być jeszcze bardziej zróżnicowane.
Przeczytaj również: Bolesna miesiączka – wszystko, co powinnaś wiedzieć
Antykoncepcja
Środki antykoncepcyjne takie jak pigułki hormonalne czy wkładki domaciczne (IUD) mogą wywoływać plamienia i nieregularne krwawienia pomiędzy menstruacjami.
Winą za to obarczyć można źle dobrane tabletki (o nieodpowiedniej dla danej osoby zawartości hormonów) lub nieprawidłowe umieszczenie wkładki w macicy.
Jeśli po zmianie leków lub rozpoczęciu zażywania antykoncepcji, zauważysz u siebie niepokojące objawy, takie jak nieregularne krwawienie, koniecznie zgłoś to swojemu ginekologowi, który oceni, czy jest to powód do niepokoju.
Pamiętaj, że źle dobrana metoda antykoncepcji może zaburzać cykl menstruacyjny, prowadząc do bardziej obfitego krwawienia lub wręcz przeciwnie – do znacznego jego ograniczenia.
Zaburzenia hormonalne a plamienia z pochwy
Organizm kobiety wytwarza dwa podstawowe hormony – estrogen i progesteron – odpowiedzialne za regulację cyklu menstruacyjnego. Gdy dochodzi do zaburzenia poziomu któregoś z nich, może występować nieregularne krwawienie lub inne uciążliwe dolegliwości, takie jak bardzo bolesne i obfite miesiączki lub plamienie poza okresem.
Z czego biorą się najczęściej zaburzenia hormonalne? Są to przede wszystkim takie czynniki jak:
- zaburzenia pracy tarczycy
- zespół policystycznych jajników
- otyłość
- nagłe zaprzestanie stosowania tabletek antykoncepcyjnych
Choroby przenoszone drogą płciową
Choroby przenoszone drogą płciową, zwłaszcza rzeżączka oraz chlamydia, mogą wywoływać takie objawy jak krwawienie, zwłaszcza bezpośrednio po stosunku. Inne objawy chorób wenerycznych to między innymi:
- gorączka
- pieczenie i ból przy oddawaniu moczu
- ból przy stosunku
- nieprawidłowa wydzielina z pochwy
Gdy plamieniom towarzyszy któryś z nich, rozważ wizytę u lekarza i badania, które pozwolą określić, czy nie zostałaś zakażona którąś z chorób. To szczególnie ważne, jeśli w ostatnim czasie zdarzyły Ci się przypadkowe kontakty seksualne lub współżycie bez zabezpieczenia.
Infekcje intymne
Bardzo często za nieregularnym krwawieniem kryją się infekcje intymne lub infekcje dróg moczowych. Towarzyszą im często stany zapalne i podrażnienia, które wywołują krwawienie. Jakie czynniki zwiększają ryzyko infekcji?
- nieprawidłowa higiena
- zaburzenia hormonalne
- choroby przenoszone drogą płciową
- irygacje pochwy
Okres menopauzy
Zarówno w fazie przed menopauzą jak i na jej początkowym etapie nieregularne krwawienia i plamienia są stosunkowo często spotykane.
Nawet, gdy przestajesz już miesiączkować, a jajniki przestają realizować swoje funkcje, z pochwy może wydostawać się ciemnobrunatna wydzielina, podobna do krwi.
Przeczytaj również: Jak zaradzić menopauzie – 5 naturalnych produktów
Nieregularne plamienia a torbiele macicy
Torbiele w macicy to kolejna częsta przyczyna plamień. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z ich obecności, do czasu aż wystąpią różne sprzężone ze sobą objawy.
Mogą być to plamienia, bóle brzucha czy skurcze, które niemal zawsze świadczą o jakiegoś rodzaju problemach z macicą.
Włókniaki
Włókniaki to łagodne nienowotworowe guzy, które tworzą się we wnętrzu macicy i są stosunkowo łatwo wykrywalne przez ginekologa. Oto najpowszechniejsze objawy ich występowania:
- ból podczas stosunku
- ciągłe parcie na pęcherz
- krwawienie pomiędzy menstruacjami
Cysty na jajnikach
Cysty pojawiają się w jajnikach, a następnie pękają podczas uwalniania komórki jajowej. To wywołuje bolesne skurcze, bóle brzucha i krwawienie. Cysty to prawdopodobnie najpowszechniejsza przyczyna plamienia pomiędzy okresami.
Zawsze, gdy występuje nieregularne krwawienie i plamienie, warto udać się do lekarza, by określić, co może być przyczyną. To ginekolog zleci najodpowiedniejsze badania i określi, czy nic nie zagraża Twojemu zdrowiu lub życiu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Skelton, A. K. (2016). Menstrual disorders. In Family Medicine: Principles and Practice. https://doi.org/10.1007/978-3-319-04414-9_110