Olejki naturalne zamiast kremu przeciwsłonecznego

Olejki naturalne nie tylko stanowią doskonałą warstwę ochronną przed słońcem, ale także odżywiają i nawilżają Twoją skórę.
Olejki naturalne zamiast kremu przeciwsłonecznego

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Olejki naturalne, takie jak olejek malinowy, są najczęściej bardzo bogate w witaminy A i E, które zapewniają skórze zdrowy i młody wygląd. Być może Cię to zaskoczy, ale w rzeczywistości mogą one także działać jak naturalne kremy z filtrem, a ich ochrona może się gać nawet 30-50 SPF.

Jeśli w najbliższym czasie wybierasz się na wakacje w ciepłe kraje i szukasz naturalnej alternatywy dla kremu przeciwsłonecznego, koniecznie wypróbuj naturalne olejki, które ochronią Cię przed promieniami UV i przyniosą wiele innych korzyści dla Twojej skóry. Czytaj dalej i poznaj kilka z nich!

Najlepsze olejki zastępujące krem z filtrem

Zanim dojdziemy do listy olejków, które mogą zastąpić Ci krem przeciwsłoneczny, musimy koniecznie przypomnieć Ci kilka ogólnych zasad, które pozwolą Ci uniknięć oparzeń słonecznych i innych dolegliwości związanych ze zbyt długim przebywaniu w mocnym słońcu.

Olejek naturalny
  • Zawsze pamiętaj o nakryciu głowy.
  • Nie spędzaj zbyt dużo czasu w pełnym słońcu.
  • Aplikację kremu bądź olejku powtarzaj co dwie godziny oraz zawsze po kąpieli w morzu czy basenie.

Zwracaj także uwagę na to, jakie nasłonecznienie panuje o danej porze dnia. Gdy słońce jest najsilniejsze, lepiej schowaj się do cienia lub wróć odpocząć do hotelu. Nie daj się też zwieść chmurom – promienie słoneczne docierają do nas nawet przez zachmurzone niebo.

To, że nie czujesz palącego słońca na swojej skórze, nie oznacza, że go nie ma. Teraz czas na konkrety. Poniżej znajdziesz listę olejków, które skutecznie zastąpią Ci krem przeciwsłoneczny. Wszystkie one to olejki naturalne i nietoksyczne, całkowicie bezpieczne dla Twojej skóry.

Olejek awokado

Niektóre olejki należy ze sobą łączyć, aby uzyskać odpowiednią ochronę przed słońcem. Tak właśnie jest w przypadku olejku awokado; należy połączyć go z olejkiem o co najmniej 15 SPF. Olejek awokado bez problemu zakupisz w sklepie z naturalnymi produktami.

Jeśli masz ochotę przygotować ten olejek samodzielnie, również nie jest to bardzo skomplikowane. Możesz nawet wydrążyć miąższ z awokado i zaaplikować go bezpośrednio na swoją skórę.

Oczywiście nie przesadzaj z ilością, aby nie skończyć od stóp do głów w awokado – zielona niczym Hulk! Wystarczy jedna warstwa, aby zapewnić sobie ochronę przed promieniami słonecznymi.

Olejek z kiełków pszenicy

Jest to jeden z tańszych i skuteczniejszych olejków, w dodatku jest bezbarwny, dzięki czemu nie zmieni koloru Twojej skóry.

Olejek z kiełków pszenicy zapewni Twojej skórze dużą dawkę witaminy E; jak zapewne wiesz, jest to substancja wpływająca doskonale na kondycję skóry, zapobiegająca przedwczesnemu starzeniu i powstawaniu zmarszczek.

Witamina E jest wręcz zdolna do cofnięcia negatywnych zmian wywołanych przez szkodliwy wpływ promieni UV. Olejek z kiełków pszenicy może być stosowany bezpiecznie również przez osoby cierpiące na łuszczycę, egzemę oraz oparzenia.

Olejek kokosowy

Najlepsze są takie olejki, które możemy wykorzystywać na wiele różnych sposobów, a taki właśnie jest olej kokosowy. Sporą zaletą jest także jego przyjemny zapach, doskonały na lato. Olej kokosowy ochroni nie tylko Twoją skórę, ale i włosy. Warto dodać do niego inne olejki o co najmniej 8 SPF.

Olejki do skóry

Nie zapomnij, by dokładnie wetrzeć go w całe ciało – również w skórę głowy oraz włosy. Będziesz prezentować się (i pachnieć) naprawdę bosko!

Olejek z nasion marchwi

Z pewnością nie raz słyszałaś o niezwykłym wpływie marchwi na kondycję skóry. Koniecznie zapytaj w swoim sklepie zielarskim, bądź sklepie z produktami organicznymi, czy mogą sprowadzić dla Ciebie olejki z nasion marchwi, które takich korzyści zapewnią Ci jeszcze więcej.

Olejek ten jest lepszy niż jakikolwiek krem sprzedawany w sklepach czy drogeriach. Zawiera ogromną dawkę witaminy A oraz karotenu; możesz mu zaufać jeśli chodzi o ochronę Twojej skóry przed promieniami UV.

Dodatkowo produkty z marchwi zapewniają Twojej skórze przyjemny naturalny kolor. Olejki tego typu również wykorzystywane są do leczenia takich schorzeń jak egzema.

Olejek migdałowy

Jest to jeden z najpopularniejszych olejków na świecie. Jego naturalna wartość SPF to 5, samodzielnie jest więc za słaby, by ochronić nas przed mocnym słońcem, warto jednak podkreślić wysoką zawartość witaminy E, która zapewnia dobrą kondycję i wygląd naszej skóry.

Olejek migdałowy można wykorzystać także do dbania o swoje włosy. Jeśli chodzi o ochronę przed słońcem, najlepiej połącz go z innym olejkiem lub kremem, aby uniknąć poparzenia.

Olejek malinowy

Olejek malinowy jest niestety dość trudno dostępny, ale naprawdę warto poświęcić trochę czasu na jego zdobycie, gdyż jego naturalny poziom SPF to pomiędzy 30 a 50! W dodatku olejek malinowy jest bogaty w witaminy A i E, które zapobiegają stanom zapalnym i zapewniają młody wygląd skóry.

Olejek na skórze

Olejki z malin są dość gęste, nie trzeba ich łączyć z innymi produktami. Jedyną wadą jest fakt, że nie posiadają one przyjemnego owocowego aromatu, a ich zapach może być dla niektórych nieco drażniący. Dobra wiadomość jest jednak taka, że zapach znika już po około godzinie od aplikacji!

Olejek sojowy

Na Dalekim Wschodzie olejki sojowe są wykorzystywane przede wszystkim do celów kulinarnych; w Azji większość dań opiera się właśnie na sosie sojowym. Udowodniono jednak, że olejki z nasion soi można spokojnie wykorzystać także do ochrony skóry przed słońcem. Wystarczy kilka kropli, aby skóra stała się gładka, miękka i odżywiona.

Oliwa z oliwek

Tego produktu nie mogło zabraknąć na naszej liście. Stara dobra oliwa z oliwek to źródło tylu właściwości, że ciężko wymienić je wszystkie. Można wykorzystywać ją na setki różnych sposobów, w tym właśnie do użytku zewnętrznego – bezpośrednio na skórę.

Oliwa z oliwek to źródło przeciwutleniaczy, które przyspieszają regenerację skóry w przypadku oparzenia. Doskonale działa także na włosy i skórę głowy. Co więcej, prawdopodobnie nie musisz nawet ruszać się do pobliskiego sklepu, gdyż oliwa z oliwek już jest w Twojej kuchni.

Olejek jojoba

Jojoba to składnik powszechnie wykorzystywany do produkcji kosmetyków oraz do wielu zabiegów upiększających. Można znaleźć go w wielu szamponach oraz balsamach nawilżających i ujędrniających. Olejek jojoba nawilża skórę i stanowi barierę ochronną przed promieniami słonecznymi.

Jego SPF nie jest jednak aż tak imponujące, koniecznie połącz go więc z innym olejkiem lub kremem.

Olejek makadamia

Jest to olejek bogaty w witaminę E i minerały takie jak potas i fosfor. Jego właściwości doskonale sprawdzają się na przykład na australijskich plażach. Bez problemu zakupisz go w pierwszym lepszym sklepie.

Inne olejki? Jak najbardziej!

Na zakończenie, istnieje jeszcze kilka możliwości, jeśli chodzi o olejki chroniące skórę przed słońcem. Oto one:

Kropla olejku
  • olejek sezamowy
  • masło shea
  • olejek z konopi
  • olejek arachidowy

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tamayo, V., Úmariega, M. A. G. O., Amayo, M. A. V. E. T., & Amar, Á. N. S. Á. (2009). La radiación ultravioleta. Su efecto dañino y consecuencias para la salud humana. Redalyc Sistema de Información Científica. https://doi.org/10.1016/j.physb.2007.08.181
  • Walsh, K. (2018). La radiacion UV y el ojo*. Eye Health Advisor. https://doi.org/eye health advisor
  • Vinicio, M., & Vega, S. (2008). la capa dE ozono. Revista Biocenosis.
  • Vallejo, E. O., Vargas, N., Martínez, L. M., Agudelo, C. A., & Ortiz, I. C. (2013). Perspectiva genética de los rayos UV y las nuevas alternativas de protección solar. Revista Argentina de Dermatologia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.