Niedobór magnezu - 8 symptomów problemu
Już od najwcześniejszych lat życia uczy się nas, jak ważne jest codzienne jedzenie owoców i warzyw. I całkiem słusznie! Ich regularne spożywanie dostarcza organizmowi niezbędnych składników mineralnych i pozwala wyeliminować niedobór magnezu.
Dla większości z nas zupełnie oczywiste jest, że powinnyśmy dostarczać organizmowi zarówno witaminę C, żelazo, jak i kwas foliowy. Jak jednak wyeliminować niedobór magnezu?
Przede wszystkim powinnaś wiedzieć, że magnez występujący w organizmie jest jednym z wielu minerałów, jakich ten potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Ma bowiem wpływ między innymi na:
- Układ nerwowy
- Uzębienie
- Metabolizm
- Stopień natlenienia mięśni
- Formowanie się protein
Jeśli zauważamy więc towarzyszący nam niedobór magnezu, nie powinnyśmy go lekceważyć. Zwróć szczególną uwagę na ewentualne oznaki takiego stanu. W dalszej części artykułu poznasz najważniejsze z nich.
1. Niedobór magnezu – ból mięśni
Niedobór magnezu stanowi jedną z podstawowych przyczyn powstawania bólu mięśni. Aby uzyskać zupełną pewność uważnie obserwuj czy występują u Ciebie:
- Skurcze
- Niekontrolowane drganie mięśni
Takie zachowanie mięśni wynika z faktu, że niedobór magnezu powoduje niedotlenienie mięśni, które z kolei prowadzi do ich napięcia i braku możliwości zrelaksowania się.
Dlatego właśnie występuje ta bezpośrednia zależność, która powoduje, że gdy tylko spada poziom magnezu, prawie od razu pojawiają się skurcze mięśni.
Jeśli więc zauważasz występowanie tych objawów i nie istnieje ku temu żadna inna przyczyna, bez wahania możesz zwiększyć dostarczaną do organizmu ilość magnezu. Po niedługim czasie regularnego spożywania powinnaś zauważyć zmianę.
Przeczytaj także artykuł: Skurcze mięśni nóg – 5 sposobów, aby im zapobiegać
2. Zwapnienia w arteriach
Choć symptom ten nie należy do pojawiających się w pierwszej kolejności, to z pewnością należy do tych najbardziej niebezpiecznych. Zwapnienia pojawiające się w arteriach na dłuższą metę prowadzą do problemów z naczyniami wieńcowymi, które się zawężają.
To z kolei wywołuje znaczne ryzyko powstawania chorób układu krążeniowego i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia ataku serca.
Co ciekawe, połowa pacjentów, u których doszło do ataku serca, otrzymuje zastrzyki zawierające chlorek magnezu. Podaje się je właśnie w celu powstrzymania powstawania we krwi skrzepów i zwapnień w naczyniach krwionośnych.
3. Zmęczenie
Ponieważ nie trudno dziś spotkać zmęczonych ludzi, czynnik ten nie zawsze jest poważnie traktowany. Jeśli Twój kalendarz pęka w szwach, pewnie i Ty nie zwracasz uwagi na poziom Twojego zmęczenia. Po prostu starasz się wytrzymać do kolejnego weekendu.
Powinnaś jednak zrozumieć, że uczucie skrajnego zmęczenia połączone z uczuciem mdłości, które często powraca, nie jest normalnym zjawiskiem.
Ewentualne wymioty stanowią wskazówkę, że organizm ma potrzebę usunięcia czegoś, co mu szkodzi. Inną możliwością jest brak któregoś z ważnych minerałów.
Jeżeli odczuwasz zmęczenie wiele razy w ciągu dnia lub tygodnia, najlepiej od razu zacznij dostarczać do organizmu nieco zwiększoną dawkę magnezu. Jeśli nic się nie zmieni, powinnaś odwiedzić lekarza.
4. Problemy ze snem
Niedobór magnezu bardzo łatwo jest zauważyć w godzinach nocnych, kiedy to jego poziom zazwyczaj znacznie się obniża. Taki spadek połączony z niedoborem bardzo szybko może przyczynić się do pojawiania się problemów ze snem.
Te z kolei na skutek braku zmian mogą się przerodzić w bezsenność, która nie będzie tak łatwa do usunięcia.
Magnez ma również duży wpływ na nasz centralny układ nerwowy. Niedobór magnezu może zatem powodować problemy z zapadnięciem w sen.
Jeśli taki problem występuje również w Twoim wypadku, nie wahaj się bezzwłocznie wprowadzić do diety produkty, które zawierają większą ilość magnezu. Precyzyjne ustalenia w tym zakresie ułatwi Ci konsultacja u lekarza.
5. Podwyższona chęć na czekoladę
Oczywiście większość z nas stwierdzi teraz, że niedobór magnezu jest ich stałym problemem, ponieważ nigdy nie wzgardzą kawałkiem pysznej czekolady. Mówimy jednak o pragnieniu nadzwyczajnym – o przypadku, w którym standardowo zjadana ilość po prostu już Ci nie wystarczy.
Gorzka czekolada jest tą, która stanowi najbogatsze źródło magnezu. Z tego powodu kiedy cierpimy na niedobór magnezu nasz organizm po prostu domaga się czekolady.
6. Problemy z ciśnieniem tętniczym krwi
Osoby, które regularnie dostarczają do organizmu odpowiednią ilość magnezu charakteryzują się ciśnieniem tętniczym krwi na bardzo dobrym poziomie.
Pewne badanie przeprowadzone na uniwersytecie w Północnej Karolinie w Stanach Zjednoczonych dowiodło, że ryzyko występowania nadciśnienia tętniczego krwi jest o 70 procent mniejsze u kobiet z właściwym poziomem magnezu w organizmie.
Jeśli więc prowadzisz zdrowy tryb życia, regularnie wykonujesz ćwiczenia fizyczne, a mimo to masz problemy z nadciśnieniem, warto spróbować delikatne zwiększenie dawki dostarczanego magnezu.
Koniecznie też powinnaś w takiej sytuacji skorzystać z konsultacji lekarza.
7. Brak energii
Odpowiednia ilość magnezu jest w naszym organizmie niezbędna również do produkowania energii wymaganej do prawidłowego funkcjonowania naszych komórek.
ATP, czyli trójfosforan adenozyny, stanowi jedno z podstawowych źródeł energetycznych dla naszych komórek. Aby jednak energia mogła być z niego wyzwolona koniecznie musi się połączyć z jednym jonem magnezu.
Innymi słowy, niedobór magnezu stanowi podstawową przyczynę braku energii w naszym organizmie.
Taki stan rzeczy łatwo jest jednak zaobserwować. Towarzyszą mu między innymi:
- Zmęczenie
- Ogólny brak energii
Jeśli z dnia na dzień czujesz, że brakuje Ci energii na zajęcia, które zazwyczaj wykonujesz bez trudu, przypuszczalnie cierpisz na niedobór magnezu. Warto więc temu zaradzić jak najszybciej!
Przeczytaj także artykuł: Śniadanie, które doda Ci mnóstwo energii
8. Problemy z układem kostnym
Kiedy mówimy o problemach dotyczących układu kostnego, najczęściej nawiązujemy do niedoboru wapnia. Jak się jednak okazuje, nie mniejsze znaczenie odgrywa w naszym organizmie magnez. Jego niedobór wpływa na układ kostny pod wieloma względami.
Magnez jest niezbędny między innymi do tego, aby witamina D mogła pobudzić wchłanianie wapnia. Tak więc kiedy przyjmujesz witaminę D, pamiętaj również o dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości magnezu.
Magnez spełnia również inną bardzo ważną funkcję. Stymuluje wytwarzanie kalcytoniny – hormonu, który bierze udział w przemieszczaniu wapnia do tkanki kostnej i do tkanki miękkiej.
Jak łatwo zauważyć magnez spełnia wiele bardzo ważnych funkcji w naszym organizmie. Nigdy więc nie dopuszczaj, by negatywnie wpływał na nie niedobór magnezu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lovessio, C. (2001). Metabolismo del magnesio.
- De Francisco, Á. L. M., & Rodríguez, M. (2013). Magnesio y enfermedad renal crónica. Nefrologia. https://doi.org/10.3265/Nefrologi_a.pre2013.Feb.11840
- Mikkelsen, R. (2010). FUENTES DE MAGNESIO. Better Crops.