Niedobór 6 substancji odżywczych a depresja
Niedobór substancji odżywczych, witamin czy minerałów może mieć wiele negatywnych konsekwencji, jeśli chodzi o nasze zdrowie. Okazuje się nawet, że nieprawidłowe nawyki żywieniowe i w konsekwencji niedostarczanie sobie odpowiednich ilości niezbędnych substancji, mogą zaburzać poziom substancji chemicznych w mózgu.
Prowadzi to do rozwoju takich chorób jak depresja. Niedobór substancji odżywczych i minerałów to więc nie tylko objawy fizyczne, ale i o wiele dalej idące problemy zagrażające naszemu zdrowiu i życiu. Koniecznie czytaj dalej i poznaj 6 substancji odżywczych i minerałów, których brak może narazić Cię na tego typu konsekwencje zdrowotne.
Depresja to poważna choroba psychiczna, objawiająca się zaburzeniami nastroju, ciągłym uczuciem smutku, przygnębienia, podenerwowania i utratą zainteresowania otaczającym światem. Jest to choroba bardzo powszechna we współczesnym społeczeństwie.
W ostatnich czasach mówi się nawet o tym, że jest to choroba cywilizacyjna. Jeszcze parę lat temu sądzono, że na rozwój takich schorzeń jak depresja wpływają tylko i wyłącznie silne (negatywne) doznania emocjonalne i trudne życiowe sytuacje.
Okazuje się jednak, że równie duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne może mieć niedobór niezbędnych substancji odżywczych, witamin i minerałów.
Możemy więc wysnuć wniosek, poparty całym szeregiem badań naukowych, że nieodpowiednia dieta i nieprawidłowe nawyki żywieniowe zagrażają naszemu zdrowiu i życiu w o wiele większym stopniu, niż moglibyśmy się tego spodziewać.
Niedobór poszczególnych minerałów zaburza bowiem poziom substancji chemicznych w mózgu, tym samym narażając nas na rozwój takich chorób jak depresja. Świadomość tego rodzaju zagrożeń to klucz do ich profilaktyki. Poniżej znajdziesz garść podstawowych informacji i porad.
1. Niedobór kwasów tłuszczowych omega-3
Kwasy tłuszczowe omega-3 przynoszą wiele korzyści dla naszego zdrowia. Jak się okazuje – również psychicznego i emocjonalnego. Warto sięgać po produkty bogate w tego rodzaju substancje, ponieważ optymalizują one funkcjonowanie centralnego układu nerwowego.
W dodatku łagodzą stany zapalne i normalizują procesy podziału substancji chemicznych w mózgu. Pozwala to między innymi na uniknięcie przedwczesnego starzenia się komórek. Zwiększenie spożycia produktów bogatych w kwasy tłuszczowe to jedna z rekomendacji dla pacjentów zmagających się z depresją.
Substancje te pomagają bowiem zwiększyć produkcję serotoniny, jednocześnie zmniejszając poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.
Aby dostarczyć sobie odpowiednią dawkę kwasów tłuszczowych omega-3, koniecznie włącz do swojego jadłospisu takie produkty jak:
- tłuste oleiste ryby
- orzechy, ziarna i nasiona
- fasola i inne rośliny strączkowe
- jajka
- warzywa
2. Niedobór witaminy D
Niedobór witaminy D nie tylko zwiększa ryzyko osłabienia kości i stawów, ale może także przyczyniać się do pojawienia się epizodów depresyjnych czy rozwoju demencji. Witamina D jest kluczowa do prawidłowego działania serotoniny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za nasz nastrój i samopoczucie psychiczne.
Odpowiednie przyswajanie tej witaminy obniża ryzyko zaburzeń nastroju. W dodatku wywołuje bardzo pozytywny efekt, jeśli chodzi o nasza odporność. Najlepszym źródłem witaminy D są oczywiście promienie słoneczne, ale znajdziesz ją także w takich produktach jak:
- ryby zimnowodne
- olej z wątroby dorsza
- zboża i produkty sojowe
- nabiał i produkty mleczne
- jajka
- grzyby
3. Deficyt cynku
Cynk to kolejny mikroskładnik, który odgrywa ogromną rolę w regulowaniu procesów odpowiedzialnych za nastrój i samopoczucie psychiczne. Minerał ten pobudza bowiem niektóre procesy neurologiczne i wpływa korzystnie na aktywność komórek nerwowych.
Jeśli mamy go w organizmie wystarczająco dużo, czujemy się lepiej, gdyż pobudza on produkcję i pracę neuroprzekaźników. Cynk jest zaangażowany w ponad 250 procesów biochemicznych odpowiedzialnych za funkcjonowanie najważniejszych organów ludzkiego ciała. Jego niedobór możesz zwalczyć sięgając po:
- czerwone mięso
- jajka
- owoce morza
- rośliny strączkowe
- orzechy
- pestki i nasiona
- pełen ziarna zbóż
- organiczne produkty mleczne
4. Niewystarczający poziom selenu
Selen jest minerałem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i stabilizacji naszego nastroju. Odgrywa ważną rolę także w funkcjonowaniu tarczycy. Jest niezbędny dla naszego zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego.
Selen zapewnia odpowiednią dawkę przeciwutleniaczy oraz właściwości regeneracyjne, które są niezwykle ważne w walce z depresją. Źródła selenu to między innymi:
- chude mięso
- ryby zimnowodne
- fasola i groszek
- jajka
- owoce morza
5. Niedobór magnezu
Magnez jest niestety jednym z minerałów, któremu ciężko jest zapewnić odpowiednie przyswajanie. Odgrywa za to kluczową w rolę w zapobieganiu oraz leczeniu depresji. Wpływa bowiem na zwiększoną produkcję serotoniny i dopaminy, jednocześnie ograniczając wydzielanie kortyzolu.
Oto najlepsze źródła magnezu:
- wodorosty
- migdały
- awokado
- banany
- fasola
- pestki dyni
- pełne ziarna zbóż
- otręby
- zielone liściaste warzywa
6. Niedobór żelaza
Niedobór żelaza to jedna z najczęstszych przyczyn anemii, zmęczenia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego, oraz depresji. Warto wiedzieć, że żelazo to minerał odpowiedzialny za nasze funkcjonowanie kognitywne, a także funkcje motoryczne i sensoryczne.
Niedobór żelaza wywołuje także niewystarczającą ilość czerwonych krwinek, co negatywnie wpływa na procesy dotlenienia komórek. Konsekwencją są między innymi zaburzenia emocjonalne, zmęczenie fizyczne i trudności z koncentracją.
Aby skutecznie walczyć z niedoborem tego minerału, warto wzbogacić swoją dietę w:
- czerwone mięso
- czerwoną fasolę
- zimnowodne ryby
- produkty owsiane
- szpinak i inne liściaste zielone warzywa
- jajka
- masło orzechowe
Podsumowując, niedobór któregokolwiek z wymienionych powyżej minerałów i substancji odżywczych, to zwiększone ryzyko zachorowania na depresję. Jeśli chcesz się przed nią uchronić lub skutecznie walczyć, oprócz leczenia zaleconego przez specjalistę, warto zadbać także o zdrowe nawyki żywieniowe i uzupełnienie poziomu tychże substancji w swoim organizmie.
Oczywiście nie można zapominać także o innych czynnikach wpływających na rozwój zaburzeń nastroju i chorób psychicznych, ale czasami nie trzeba wiele, by działać profilaktycznie.