Naturalne sposoby na zapalenie pęcherza
Zapalenie pęcherza moczowego to stan zapalny dolnych dróg moczowych. Choć z reguły częściej występuje u kobiet, ta nieprzyjemna dolegliwość może spotkać również mężczyzn. Ważne jest, by odpowiednio zareagować, zanim zdąży się rozwinąć i na dobre uprzykrzyć nam życie.
Działania należy podjąć już po doświadczeniu pierwszych objawów, zanim stan się pogorszy. W dzisiejszym artykule poznasz naturalne sposoby, które pomogą zwalczyć Ci zapalenie pęcherza moczowego.
Zapalenie pęcherza moczowego – co powinieneś o nim wiedzieć?
Zapalenie pęcherza moczowego to stan zapalny dróg moczowych najczęściej spowodowany działaniem bakterii. Najczęściej winowajcą jest Escherichia coli lub drobnoustroje z innych rodzajów jak Staphylococcus i Enterococcus.
Najczęstszymi objawami są:
- częste oddawanie moczu
- pieczenie podczas oddawania moczu
- ból w dolnej części brzucha
- gorączka
- ogólne złe samopoczucie
- dreszcze
Jak zostało wspomniane wcześniej, zapalenie pęcherza moczowego częściej dokucza kobietom. Jedną z przyczyn jest krótsza cewka moczowa niż u mężczyzn. Dzięki temu bakterie, które się tam dostają, mają mniejszy dystans do pokonania. Najczęstszą przyczyną dolegliwości są:
- uszkodzenia cewki moczowej na skutek energicznego stosunku płciowego
- zmiany hormonalne (cykl miesiączkowy, menopauza, ciąża)
- stosowanie niektórych środków antykoncepcyjnych
- przetrzymywanie moczu
- powiększenie prostaty
- wąska cewka moczowa
- długie przebywanie w tej samej pozycji (np. podczas rekonwalescencji)
- cukrzyca
W większości przypadków początkowe łagodne zapalenie pęcherza może być traktowane naturalnymi środkami, a dodatkowo wystarczy wprowadzić pewne zmiany w prowadzonym trybie życia.
Jednak gdy nie zdążysz zareagować w porę i objawy utrzymają się przez kilka dni, niestety trzeba będzie sięgnąć po antybiotyk lub stosować naturalną terapię leczniczą przez dłuższy czas.
Domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego
Oprócz tego, że trzeba zadbać o spożywanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia, korzystać z toalety, gdy tylko poczuje się taką potrzebę, oddawać mocz po stosunku płciowym i w ten sposób eliminować bakterie przy leczeniu można zdecydować się na naturalne domowe metody. Oto niektóre z nich:
Soda oczyszczona
Jeżeli codziennie wypijesz szklankę wody z dwoma łyżeczkami sody oczyszczonej, możesz z łatwością zapobiec występowaniu zapalenia pęcherza moczowego lub chociażby zmniejszyć jego objawy. Choć smak nie należy do najprzyjemniejszych, jest to bardzo skuteczne domowe lekarstwo.
Właściwości sody zapobiegają pozostawianiu bakterii, które powodują zapalenie pęcherza na ścianach cewki moczowej.
Rzodkiewka
Rzodkiewki są wyjątkowe ze względu na swoje właściwości – są naturalnym antybiotykiem, co czyni z nich doskonały środek do walki z infekcjami. To jednak nie wszystko!
Działają moczopędnie i ułatwiają pozbywanie się bakterii wraz z moczem, zapobiegając w ten sposób ich rozmnażaniu w drogach moczowych.
W swojej codziennej diecie nie wahaj się uwzględnić rzodkiewek. Możesz umieszczać je w sałatkach, sokach lub koktajlach. Najlepiej spożywaj je na pusty żołądek.
Jagody
Sok z tych małych ciemnych owoców doskonale sprawdza się w leczeniu infekcji, które dotykają drogi moczowe. Wśród wielu zalet, o czym warto wspomnieć to fakt, że posiadają składniki odżywcze, które zapobiegają obecności bakterii w pęcherzu i cewce moczowej oraz ich przytwierdzaniu się do komórek ścian narządów.
Szpinak
Szpinak nie tylko dodaje siły i dostarcza żelaza, ale również dostarcza sporej ilości witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. W ten sposób pomaga poradzić sobie z wszelkiego rodzaju dolegliwościami i chorobami. Szczególnie zaleca się jeść go na surowo, a najlepiej umieszczać w sałatkach i koktajlach.
Jednym ze sposobów jest połączenie 100 ml soku ze szpinaku ze 100 ml miąższu kokosowego przy użyciu blendera. Spożyć preparat zaraz po przygotowaniu.
Zobacz także: Szpinak – 7 powodów by jeść go codziennie
Brzoza
To drzewo liściaste ma naprawdę wiele zdrowotnych właściwości. Wśród nich można wymienić działanie przeciwbakteryjne, co sprawia, że idealnie nadaje się do zwalczania zapalenia pęcherza moczowego w naturalny sposób. Z drugiej strony zapobiega zatrzymywaniu się płynów w organizmie i działa moczopędnie.
Właściwości brzozy najlepiej wykorzystać poprzez przygotowanie naparu. Wystarczy garść liści wrzucić na gotującą się wodę, pozostawić na kilka minut, a następnie odstawić do ostygnięcia. Przecedzić i preparat jest gotowy do spożycia. Można dodać łyżkę miodu dla osłody i w ten sposób dodatkowo wzmocnić właściwości brzozy.
Pietruszka
Innym naturalnym środkiem, który może być pomocny przy problemach z drogami moczowymi, jest pietruszka. Dodaje ona niepowtarzalnego smaku potrawą, ale również znalazła swoje uznanie w tradycyjnej medycynie naturalnej.
Przede wszystkim pietruszka jest silnym środkiem moczopędnym i pomaga wyeliminować wszystkie toksyny wraz z moczem, a jednocześnie znacznie usprawnia pracę nerek. Dodatkowo zapobiega zagnieżdżaniu się bakterii w pęcherzu i drogach moczowych.
Aby efektywnie korzystać z właściwości pietruszki, wystarczy garść liści rośliny wrzucić do dwóch szklanek gotującej się wody. Po zagotowaniu odczekać do ostygnięcia przecedzić i pić preparat przez cały dzień.
Jęczmień
W wielu krajach woda z jęczmienia nie jest wyłącznie wykorzystywana do produkcji piwa, a jest nieodłączną częścią codziennej diety. Największymi zaletami jest bogactwo w antyoksydanty, błonnik i aminokwasy.
Nie tylko obniża poziom cukru we krwi, ale i usprawnia usuwanie nadmiaru płynów z organizmu (zapobiega retencji) i w ten sposób oczyszcza drogi moczowe. Do przygotowania wody jęczmiennej potrzebny będzie litr wody i pół szklanki ziaren zboża (100g).
Jęczmień gotuje się przez 45 minut na niewielkim ogniu. Po zakończeniu należy odczekać, aż przestygnie odcedzić i pić preparat przez cały dzień.
Przeczytaj również: Jęczmień i wszystko czego o nim nie wiedziałeś!
Cytryna
Cytryna jest doskonałym środkiem antyseptycznym i antybakteryjnym. Właściwości lecznicze, które posiada, sprawiają, że świetnie sprawdza się w przypadku wszelkich zakażeń układu moczowego. Podnosi poziom pH organizmu, co sprawia, że bakteriom jest trudniej w nim przetrwać i się rozmnażać.
Sok z cytryny można spożywać codziennie z wodą na czczo lub używać jako składnik sosów do sałatek i mięs.
Inne naturalne środki na zapalenie pęcherza moczowego
Oprócz produktów, które zostały wymienione wcześniej, pamiętaj, by w Twojej diecie znalazły się również poniższe składniki. One także przeciwdziałają objawom, które daje zapalenie pęcherza moczowego:
- ocet jabłkowy
- czosnek
- korzeń prawoślazu
- wiśnie
- malwa
- rumianek
- lucerna
- skrzyp polny
- waleriana
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Afshar, K., Fleischmann, N., Schmiemann, G., et al. (2018). Reducing antibiotic use for uncomplicated urinary tract infection in general practice by treatment with uva-ursi (REGATTA) – a double-blind, randomized, controlled comparative effectiveness trial. BMC Complementary Medcine and Therapies, 18(1),203. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6029138/
- Akgül, T., Karakan, T. (2018). The role of probiotics in women with recurrent urinary tract infections. Turkish Journal of Urology; 44(5): 377–383. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6134985/
- Boeing, T., Tafarelo, K., Gasparotto, J., Mota, L., De Souza, P. (2021). Phytochemistry and Pharmacology of the Genus Equisetum (Equisetaceae): A Narrative Review of the Species with Therapeutic Potential for Kidney Diseases. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2021, 6658434. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7954623/
- Centers for Disease Control and Prevention. (6 de octubre de 2021). Urinary Tract Infection. https://www.cdc.gov/antibiotic-use/uti.html
- Demir, M., & Altindağ, F. (2023). Uroprotective effects of berberine and curcumin in cyclophosphamide-induced interstitial cystitis. Environmental Toxicology, 1–8. https://www.researchgate.net/publication/375608739_Uroprotective_effects_of_berberine_and_curcumin_in_cyclophosphamide-induced_interstitial_cystitis
- Di Napoli, A., Zucchetti, P. (2021). A comprehensive review of the benefits of Taraxacum officinale on human health. Bulletin of the Naitional Research Centre, 45(110). https://bnrc.springeropen.com/articles/10.1186/s42269-021-00567-1
- Farzaei, M., Abbasabadi, Z., Ardekani, M., Rahimi, R., Farzaei, F. (2013) Parsley: a review of ethnopharmacology, phytochemistry and biological activities. Journal of Traditional Chinese Medicine, 33(6), 815-26. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24660617/
- Lee, J. H., Kim, Y., Lee, J. (2017). Carvacrol-rich oregano oil and thymol-rich thyme red oil inhibit biofilm formation and the virulence of uropathogenic Escherichia coli. Journal of Applied Microbiology, 123(6):1420-1428. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28980415/
- Li, R., & Leslie, S. W. (30 de mayo de 2023). Cystitis. StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482435/
- Lim Y., Leslie, S., O’Rourke S. (12 de noviembre de 2023). Interstitial Cystitis. StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK570588/
- Lionel,O., Adegboyega,I., Ezekiel,A., Olufunke,B. (2020). Antimicrobial activity of garlic (Allium sativum) on selected uropathogens from cases of urinary tract infection. Annals of Tropical Pathology, 11(2), 133-138. https://www.atpjournal.org/article.asp?issn=2251-0060;year=2020;volume=11;issue=2;spage=133;epage=138;aulast=Lionel
- Loose, M., Pilger, E., Wagenlehner, F. (2020). Anti-Bacterial Effects of Essential Oils against Uropathogenic Bacteria. Antibiotics (Basel), 9(6), 358. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7344393/
- Martău,G., Bernadette, T., Odocheanu,R., Soporan,D., Bochiș,M., Simon, E., Vodnar,D. (2023). Vaccinium Species (Ericaceae): Phytochemistry and Biological Properties of Medicinal Plants. Molecules; 28(4), 1533. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9966428/
- National Association for Continence. (s. f.). Infecciones del tracto urinario: causas y tratamientos. Consultado el día 21 de enero de 2024. https://nafc.org/es/urinary-tract-infection/
- Sun, J., Marais, J., Khoo, C., et al. (2015). Cranberry (Vaccinium macrocarpon) oligosaccharides decrease biofilm formation by uropathogenic Escherichia coli. Journal of Functional Foods, 17, 235-242. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4657873/
- Petronio, G., Cutuli, M., Magnifico, I., et al. (2020). In Vitro and In Vivo Biological Activity of Berberine Chloride against Uropathogenic E. coli Strains Using Galleria mellonella as a Host Model. Molecules, 25(21), 5010. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7662377/
- Vučić D., Petković,M., Rodić-Grabovac, B., Stefanović, O., Vasić, S., Comić, L. (2014). In vitro activity of heather [Calluna vulgaris (L.) Hull] extracts on selected urinary tract pathogens. Journal of the Association of Basic Medical Sciences, 14(4), 234-238. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4333975/
- Walters, S. (2021). Horseradish: A Neglected and Underutilized Plant Species for Improving Human Health. Horticulturae, 7(7), 167. https://www.mdpi.com/2311-7524/7/7/167