Kosmetyki do makijażu - 5 zagrożeń dla zdrowia
Niezmywanie makijażu przed snem jest najgorszą rzeczą jaką możesz zrobić dla swojej skóry. Makijaż pozostawiony na skórze przez noc blokuje pory i uniemożliwia skórze oddychanie.
Dla wielu kobiet makijaż jest jednym z podstawowych narzędzi upiększających oraz stanowiący ogromną pomoc w poprawie wyglądu skóry. Od lat przemysł kosmetyczny stara się odkryć i wyprodukować tysiące produktów upiększających, które sprostają wymaganiom kobiet.
Jednakże, brak wiedzy na temat w jaki sposób poprawnie używać kosmetyków do makijażu oraz złe nawyki prowadzą do powstawania problemów skórnych, które skutkują częstymi wizytami u dermatologa.
Z tego względu, bardzo ważne jest, aby wiedzieć w jaki sposób korzystać z produktów kosmetycznych, aby nie dopuścić do takich sytuacji. Poniżej przedstawiamy kilka przypadków kiedy kosmetyki do makijażu mogą stanowić zagrożenie dla Twojej skóry i zdrowia.
1.Pożyczanie kosmetyków innym
Pożyczanie ciuchów, akcesoriów czy innych elementów garderoby jest normalnym zachowaniem. Prowadzi to do tego, że wiele kobiet myśli w ten sam sposób o kosmetykach do makijażu, ale uważaj!
Pożyczanie innym osobom szminki, kredki do oczu, pudru czy nawet pędzelków do makijażu, może zwiększyć Twoje szanse na zachorowanie na infekcje wirusowe takie jak zapalenie spojówek czy opryszczkę.
Dodatkowo, jeżeli osoba, z którą dzielisz się kosmetykami do makijażu, posiada trądzik, wówczas bakterie z jej skóry są automatycznie przenoszone na Twoją.
Polecamy lekturę: Piękne oczy – 5 domowych sposobów
2. Sztuczne rzęsy
Długie, piękne rzęsy sprawiają, że Twoje oczy wyglądają pięknie i atrakcyjnie. Kobiety, które nie posiadają długich i gęstych naturalnych rzęs, często sięgają po sztuczne rzęsy, które są przyklejane na kleju.
Korzystanie z tego typu produktów kosmetycznych może być szkodliwe dla Twojego zdrowia, gdyż wiele z nich zawiera formaldehyd, który może podrażniać powieki.
Niewłaściwe stosowanie tego produktu może spowodować, że naturalne rzęsy staną się kruche i łamliwe. Jednakże, kierując się odpowiednimi środkami ostrożności, może korzystać ze sztucznych rzęs bezpieczniej.
3. Niezmywanie makijażu przed snem
Wiele kobiet wracając do domu po pracy lub po długiej nocy z przyjaciółmi, nawet nie myśli o zmyciu makijażu. Jest to duży błąd!
Pozostawienie makijażu na noc sprawia, że do skóry nie dochodzi wystarczająca ilość tlenu, aby mogła ona się zregenerować podczas snu. Prowadzi to do problemów już następnego dnia. Twarz, a zwłaszcza kontury wokół oczu, cierpi najbardziej z tego powodu.
Kosmetyki do makijażu blokują pory, co prowadzi do chorób skórnych, takich jak trądzik.
Niektóre produkty mogą także podrażniać oczy i wywoływać infekcje w czasie snu, kiedy nawet o tym nie wiesz. Nawet produkty o wysokiej jakości zawierają olejki i woski, które mogą blokować gruczoły i powodować zapalenie spojówek.
4. Korzystanie z przeterminowanych kosmetyków
Zupełnie tak jak w przypadku jedzenia, kosmetyki do makijażu posiadają datę ważności, która wskazuje jak długo możesz ich używać bez konsekwencji dla swojego zdrowia.
Po upływie terminu ważności, zmienia się struktura kosmetyków i nie powinny być już one stosowane na skórze.
Dobrej jakości kosmetyki do makijażu zazwyczaj wystarczają na dłużej, ale również posiadają datę ważności, której należy przestrzegać.
Przeterminowane kosmetyki stanowią świetną pożywkę dla bakterii, dlatego też nie powinny być używane, gdyż mogą wywołać podrażnienia i infekcje. Ponadto, po upływie terminu ważności, produkty kosmetyczne mogą utracić przyjemny zapach oraz zmienić konsystencję.
Zobacz także: Mycie twarzy – 7 najczęściej popełnianych błędów
5. Stosowanie kredki do oczu na krawędzi powieki
Oczy, podobnie jak wiele części ciała, zawierają naturalne bakterie, które mogą być dobre lub złe, w zależności od bodźca i funkcji.
Korzystanie z produktów takich jak kredka do oczu, na wewnętrznej części powieki, wprowadza bakterie zewnętrzne do oka, które zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji i zatkania gruczołów łojowych.
Szacuje się, że 30 % substancji, z której jest zrobiona kredka od oczu, przedostaje się do oka, za każdym razem kiedy stosujemy ten produkt na krawędzi powieki.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bielsa I. Indicaciones y contraindicaciones de los cosméticos en las distintas etapas de la vida. Medicina Cutánea Ibero-Latino-Americana 2005; 33 (3): 137-138. Available at: http://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=5420. Accessed 12/20, 2018.
- De Antonio A. El maquillaje puede ser fatal para tus ojos. ABC 2012. Available at: https://www.abc.es/20120320/sociedad/abci-mujeres-ojos-maquillaje-201203200803.html. Accessed 12/20, 2018.
- Latorre N, Silvestre J, Monteagudo A. Dermatitis de contacto alérgica por formaldehído y liberadores de formaldehído. Actas Dermo-Sifiliográficas 2011; 102 (2): 86-97. Available at: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0001731010004710. Accessed 12/20, 2018.