Depresja i naturalne sposoby jej łagodzenia
Depresja w zależności od swojego stanu zaawansowania wypływa nie tylko na zdrowie psychiczne, ale również silnie odbija się na zdrowiu fizycznym pacjentów. Niektórym osobom zdarzają się chwilowe epizody depresyjne, które najczęściej są spowodowane problemami w związku, utratą bliskiej osoby, kłopotami finansowymi czy stresem i nadmiernym zamartwianiem się między innymi.
Te relatywnie krótkie okresy depresji uważane są za stosunkowo łatwe do opanowania i ponownego wyjścia na prostą, jako że są skutkiem kryzysu i przeżywanych ciężkich chwil, które w życiu nas nie ominą.
Jednak są osoby, u których depresja jest schorzeniem chronicznym i właśnie w tych przypadkach silnie odbija się ona na zdrowiu chorego i znacznie obniża jego jakość życia. Bezdyskusyjna w takich sytuacjach jest pomoc specjalisty, gdyż nieleczona depresja może doprowadzić do poważnych, a nawet niebezpiecznych dla życia konsekwencji.
Depresja — jak z nią walczyć?
W dzisiejszych czasach depresja wydaje się globalną epidemią. Odpowiedzialność za to ponosi zgiełk i pośpiech, w jakim żyjemy. Na szczęście istnieje kilka prostych wskazówek i porad, które mogą pomóc zapobiec jej występowaniu.
Ponadto są one w pełni naturalne, co może być alternatywą dla lekarstw, które niejednokrotnie powodują uzależnienia.
Ćwiczenia
Regularne ćwiczenia mogą stać się jednym z najlepszych naturalnych środków zwalczających i zapobiegających depresji. Istnieje wiele form aktywności fizycznej i każdy powinien wybrać swój indywidualny sposób na gimnastykę. Joga, aerobik, podnoszenie ciężarów, bieganie, pływanie — wszystko zależy od Twoich upodobań.
Intensywność ćwiczeń powinna być dostosowana do możliwości fizycznych. Ponadto nie należy od pierwszego treningu przeciążać organizmu.
Początek powinien być spokojny, a w miarę upływu dni zwiększać intensywność ćwiczeń. Najlepszym rozwiązaniem jest pół godziny codziennego ruchu najlepiej na świeżym powietrzu.
Dieta
To, co jemy, jest kluczowym aspektem tego, jak czuje się nasz organizm. Żywność może być też jednym ze sposobów walki z depresją. Jeżeli przeżywasz ciężkie chwile, zwiększ dawkę witaminy B i wapnia w diecie oraz wyeliminuj pokarmy bogate w węglowodany i rafinowany cukier.
Ziołowe suplementy
Na pewno słyszałeś o dobroczynnym wpływie roślin przy leczeniu wszelkiego rodzaju zaburzeń emocjonalnych. Wiele rodzajów ziół ma kojące i relaksujące właściwości, idealne, gdy depresja przejmuje nad nami kontrolę.
Do szczególnie zalecanych należy dziurawiec. Ponadto oprócz niego do gatunków działających uspokajająco należą:
- melisa
- lawenda
- cytryna
- waleriana
- owies
- pokrzywa
- męczennica
Zobacz także: Herbaty ziołowe oczyszczające układ trawienny
Świeże powietrze, a depresja
Gdy depresja daje o sobie znać, kontakt z naturą może być zbawiennym i bardzo skuteczny rodzajem terapii. Spacery z psem, jazda na rowerze, podziwianie krajobrazów przez co najmniej 30 minut dziennie mogą okazać się idealnym rozwiązaniem na ustabilizowanie emocji.
Odpoczynek
Zapewnienie organizmowi przynajmniej siedmiu godzin spokojnego snu to kolejny klucz do tego, by depresja nie mąciła spokoju codziennego dnia. Odpowiedni odpoczynek poprawia nastrój, pomaga się wyciszyć i uspokoić.
Hobby
Życie nie powinno opierać się tylko i wyłącznie na pracy, obowiązkach i pracach domowych. Ponadto bardzo ważne jest, by nauczyć się wydzielać czas, który będziesz mógł poświęcić sobie i swoim potrzebom. A także temu, co Ci się podoba i generuje uczucie przyjemności.
Krótkie podróże i wycieczki, zakupy, spotkania ze znajomymi, spacery po parku — to wszystko może zafunkcjonować jako świetna terapia na depresję i stres.
Zajęte ręce
Okazuje się, że zajmowanie czymś rąk powoduje, że depresja i jej objawy łagodnieją. Rozbudzenie w sobie kreatywności, a następnie zamienienie jej w twórcze zajęcie również może być świetną terapią.
Gotowanie dla swoich bliskich, malowanie, pisanie, robienie zdjęć czy każdy inny rodzaj rzemiosła może okazać się zbawienny. Spróbuj — na pewno znajdziesz coś dla siebie!
Przeczytaj również: Najlepsza dyscyplina sportowa dla Twojej osobowości?
Zapisywanie uczuć
Jeżeli należysz do tych osób, które niechętnie dzielą się swoimi uczuciami z innymi i masz kłopoty z ich wyrażaniem, dobrą terapią może okazać się opisywanie emocji słowami lub poprzez rysunki. Ponadto przelanie myśli i uczuć na papier jest świetnym sposobem na rozładowanie, refleksję i relaks.
Telefon do przyjaciela
Jeżeli należysz do grona tych szczęśliwców, którzy mogą pochwalić się zaufanym przyjacielem, nie wahaj się wykręcić jego numer, gdy czujesz, że depresja jest blisko. Czasami nie jest łatwo opisać swój stan emocjonalny. Ale świadomość, że nie jest się samemu i możliwość wysłuchania rad drugiej osoby pomoże przezwyciężyć kryzys.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Beck, A. T., Rush, A. J., Shaw, B. F. and Emery, G. (1983). Terapia cognitiva de la depresión. Brouwer.
- Dio Bleichmar, E. (1992). La depresión en la mujer. Revista de la Asociación Española de Neuropsiquiatría., 11(39), 283-289.
- Girault, N., & Dutemple, M. (2020). Duelo normal y patológico. EMC-Tratado de Medicina, 24(2), 1-9. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1636541020437894
- Grav, S., Hellzèn, O., Romild, U. and Stordal, E. (2012), Association between social support and depression in the general population: the HUNT study, a cross‐sectional survey. Journal of Clinical Nursing, 21(1-2), 111-120. https://doi.org/10.1111/j.1365-2702.2011.03868.x
- Mammen, G. and Faulkner, G. (2013). Physical activity and the prevention of depression: a systematic review of prospective studies. American Journal of Preventive Medicine, 45(5), 649-57. https://doi.org/10.1016/j.amepre.2013.08.001
- Pérez Álvarez, M.,y García Montes, J. M. (2001). Tratamientos psicológicos eficaces para la depresión. Psicothema, 13 (3).