Cukrzyca - nie lekceważ tych 10 objawów

Jeśli popatrzysz na poszczególne symptomy z osobna, mogą wskazywać na różne schorzenia. Jednakże, jeśli zauważyłeś u siebie większość z nich, może to wskazywać na cukrzycę.
Cukrzyca -  nie lekceważ tych 10 objawów

Ostatnia aktualizacja: 11 lipca, 2019

Cukrzyca nie bez powodu nazywana jest “cichym mordercą”, gdyż możemy na nią cierpieć przez długi czas bez odczuwania wyraźnych objawów, które ułatwiłyby diagnozę. Cukrzyca należy do grupy chorób metabolicznych i charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi.

W rezultacie Twoja jakość życia ulega obniżeniu, a ryzyko uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego i nerwowego – zwiększa się. Najbardziej niepokojące jest to, że wielu ludzi cierpiących na cukrzycę, ignoruje jej objawy, sądząc że są one wywołane innym dolegliwościami.

Dodatkowo, uważa się, że jedna na trzy osoby, nie wie, ze choruje na cukrzycę, co zwiększa ryzyko komplikacji w czasie późniejszego leczenia. Dlatego też, warto znać wczesne objawy cukrzycy, aby w porę skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania.

Uznając, że dużo osób nie zna podstawowych symptomów, dzisiaj postanowiliśmy przedstawić 10 najczęściej występujących objawów świadczących o cukrzycy.

1. Cukrzyca a częste oddawanie moczu

Kobieta trzymająca mocz

Częste oddawanie moczu może być spowodowane zapaleniem dróg moczowych lub spożywaniem dużej ilości płynów. Jeżeli jednak, wiesz, że to Ciebie nie dotyczy, a ciągle czujesz ogromną potrzebę oddawania moczu, być może cierpisz na cukrzycę.

Zwiększone oddawanie moczu w czasie cukrzycy, spowodowane jest zwiększoną pracą nerek, które chcą pozbyć się nadmiaru cukru z organizmu.

2. Cukrzyca powoduje zwiększone pragnienie

Ten objaw choroby jest związany z poprzednim. W momencie, w którym Twoje ciało cały czas traci płyny, Twój system stara się wymienić je na nowe, stąd uczucie ciągłego pragnienia.

3. Cukrzyca – nieposkromiona chęć jedzenia

Jedzenie z lodówki

Ciągłe uczucie głodu może pochodzić z obu skrajnych poziomów cukru we krwi: hipoglikemii i hiperglikemii. W momencie, kiedy komórki nie otrzymują odpowiedniej ilości cukru, wysyłają sygnał do mózgu, który interpretuje to jako głód.

4. Cukrzyca powoduje nadmierną suchość w jamie ustnej

Nadmierna suchość w ustach jest nieprzyjemna i może skrywać za sobą różne problemy zdrowotne. Nie tylko wskazuje na odwodnienie organizmu, ale może także być objawem cukrzycy typu 2.

Zmiany skórne, które powoduje suchość w ustach, stanowią pożywkę dla bakterii oraz zwiększają ryzyko chorób dziąseł i problemów z zębami.

5. Cukrzyca a uczucie zmęczenia

Zmęczenie

Odczuwanie nadmiernego zmęczenia jest objawem choroby, który nigdy nie powinien być lekceważony. To normalne, że czujesz się zmęczona po wysiłku fizycznym. Jednakże czasami zmęczenie oznacza, że Twoje ciało próbuje zrekompensować sobie brak glukozy w komórkach.

Sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej, gdy potrzeba oddawania moczu zakłóca Twój sen w nocy i uniemożliwia jego odpowiednią ilość.

6. Cukrzyca a problemy ze wzrokiem

Oczy są organem, który najbardziej cierpi z powodu cukrzycy. Wysoki poziom cukru we krwi zmienia kształt soczewki oka i prowadzi do zaburzeń widzenia. Czasami możesz dostrzegać nieprzyjemne błyski światła, które zniekształcają Twój wzrok.

Najgorsze jest to, że niekontrolowana cukrzyca, może prowadzić do całkowitej utraty wzroku lub rozwoju nieodwracalnych schorzeń.

7. Infekcje

Bakterie, wirusy oraz grzyby, rozwijają się lepiej w środowisku o zwiększonym poziomie glukozy. Dlatego też, osoby chorujące na cukrzycę, są szczególnie narażone na występowanie infekcji.

Infekcje pochwy, zapalenia grzybiczne skóry, zakażenia dróg moczowych oraz wirusy są typowymi objawami u pacjentów z cukrzycą.

8. Drętwienie i mrowienie kończyn

mrowienie

Te objawy występują z powodu uszkodzenia nerwów, które jest ściśle związane z cukrzycą. Są to objawy nawracające, którym towarzysz uczucie bólu i zapalenia mięśni. Jeżeli nie skontrolujemy problemu w czas, uszkodzenia nerwów mogą być trwałe i powodować bardzo poważne problemy.

9.  Niespodziewana utrata lub zwiększenie masy ciała

Niespodziewana utrata lub zwiększenie masy ciała może być spowodowane niezdolnością organizmu do przyswajania insuliny. Bez insuliny, nie jest możliwe utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy w komórkach, co sprawia, że organizm zaczyna wykorzystywać białko mięśni i przetwarzać je na energię (utrata masy ciała).

Z drugiej strony brak insuliny wywołuje przeciwną reakcję: zwiększa głód i zapotrzebowanie na słodkie pokarmy, prowadząc do zwiększenia masy ciała.

10. Problemy z gojeniem się ran

Rana na czole, a cukrzyca

Trudności z gojeniem się ran są jednym z objawów cukrzycy. Cukrzyca utrudnia naczyniom krwionośnym naturalne procesy lecznicze organizmu, co powoduje trudniejsze gojenie się skaleczeń i otarć.

Za duża ilość cukru uszkadza żyły i tętnice, zmniejszając ich zdolność do transportu komórek, które są odpowiedzialne za leczenie ran. Mając na uwadze wszystkie wymienione symptomy cukrzycy, należy pamiętać, że prowadzenie zdrowego trybu życia, może nas uchronić przed zachorowaniem na cukrzycę typu 2.

Dodatkowo, ważne jest unikanie ekscesywnego przybierania na wadze, palenia papierosów, prowadzenia siedzącego trybu życia oraz diet bogatych w tłuszcze nasycone, cukry i żywność przetworzoną.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.