Cukinia - znasz jej dobroczynne właściwości?

Jeżeli chcesz korzystać ze zdrowotnych właściwości cukinii, ważne jest, by spożywać ją na surowo i przygotowaną na parze. Nie jest wskazane przechowywanie jej w lodówce dłużej niż przez pięć dni.
Cukinia - znasz jej dobroczynne właściwości?

Ostatnia aktualizacja: 04 lipca, 2019

Cukinia zwana też kabaczkiem jest odmianą dyni zwyczajnej. Jako że w 95% składa się z wody i dostarcza niewielką ilość kalorii, jest niezwykle korzystna dla organizmu i ma wysoką wartość dietetyczną.

W badaniach przeprowadzanych nad tym warzywem wykazano, że 100 g cukinii dostarcza jedynie 15 kcal, a z drugiej strony jest ona źródłem minerałów i mikroelementów oraz zawiera fosfor, potas, magnez i wapń. Zawiera również duże ilości cukrów i witamin C, B1 i PP.

Chcesz dowiedzieć się, jakie jeszcze korzyści przyniesie Twojemu organizmowi cukinia?

Cukinia o jakiej jeszcze nie słyszałeś!

Aby w pełni wykorzystać wszystkie jej właściwości, powinna być gotowana na parze lub spożywana na surowo. Okazało się, że warzywo to zawiera wszystkie składniki, które są niezbędne do utrzymania zdrowia i ochrony układu krążenia.

Cukinia jest źródłem wielu witamin, które doskonale wpływają na stan skóry. Pamiętajmy o tym, że przy spożywaniu nie należy jej obierać, bo to właśnie tuż pod skórką, kryje się mnóstwo wartościowych składników.

W 100 g warzywa znajduje się 7 g witaminy C. Ta sama ilość oferuje 0,35g witaminy B3 i prowitaminy A. Roślina ta również zawiera błonnik pokarmowy. W 100 g produktu znajdziemy około 0,5-1,5 g.

Warto zaznaczyć, że składniki te dostarczy pod warunkiem, gdy cukinia będzie w optymalny stadium dojrzewania.

Cukinia z quinoa

Jeżeli przygotowujemy młodą cukinię – pektyny, które się w niej znajdują, sprawiają, że w momencie gotowania staje się ona miękka mimo tego, że nie osiągnęła ona jeszcze dojrzałości.

Natomiast starsze warzywa posiadają sporą ilość błonnika pokarmowego i z tego powodu charakteryzują się dużą ilością celulozy. Jest to polisacharyd, będący cząsteczką glukozy, który jest składnikiem budulcowym ścian komórkowych roślin wyższych.

Oprócz wysokiej zawartości błonnika, cukinia jest szczególnie zalecana przez lekarzy w przypadku problemów z żołądkiem i przy zapaleniu błony śluzowej żołądka.

Korzyści o jakich nie słyszałeś!

Cukinia jest warzywem idealnie nadającym się dla osób, które marzą o stracie kilku zbędnych kilogramów. Wszystko dzięki błonnikowi, którego dostarcza i niewielkiej ilości kalorii.

Spożywając ją nawet w sporych ilościach, nie ma ryzyka przyrostu masy tłuszczowej, a wręcz przeciwnie! Uzupełnienie diety odpowiednią aktywnością fizyczną pozwoli na uzyskanie wymarzonej sylwetki.

Waga

Cukinia żółta może być konsumowana na surowo z dodatkiem odrobiny soku z cytryny. Tak podawana dostarczy wielu wartościowych składników odżywczych.

Warzywo powinno być spożywane świeże, a w lodówce nie powinno być przechowywane dłużej niż pięć dni. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że wszystkie odżywcze substancje zostaną utracone.

Wielu kucharzy zgodnie potwierdza, że warzywo to powinno być spożywane wtedy, gdy jest jeszcze młode, a przed użyciem powinna być dobrze schłodzona. Jest nieskomplikowana w przygotowaniu i może być uzupełnieniem dla wielu potraw.

Uniwersalny smak pozwala na umieszczanie jej w daniach obiadowych, koktajlach czy przekąskach.

Pamiętaj, że jeżeli marzysz o zdrowym ciele, pierwszym krokiem jest zdrowa, zbilansowana dieta. w której nie powinno zabraknąć nie tylko cukinii, ale i innych warzyw.

Już wiesz, że nie tylko nadaje ona niepowtarzalny smak potrawom i doskonale pasuje jako dodatek do dań. Ponadto dostarcza wielu niezbędnych składników odżywczych i korzystnie wpływa na zdrowie i ogólny stan organizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aranceta, J. (2004). Frutas, verduras y hortalizas. In Archivos Latinoamericanos de Nutricion.
  • Viviant, V. (2006). Frutas y verduras. Revista Diabetes Voice.
  • Valencia, Y. (2011). Sustancias bioactivas en los alimentos. Prevention Juventud. https://doi.org/10.1007/s00396-018-4278-y
  • Shaw G., Lee Barthel A., Ross ML., Wang B., Baar K., Vitamin C enriched gelatin supplementation before intermittent activity augments collagen synthesis. Am J Clin Nutr, 2017. 105 (1): 136-143.
  • Saari JC., Vitamin A and visión. Subcell Biochem, 2016. 81: 231-259.
  • Horning KJ., Caito SW., Tipps KG., Bowman AB., Aschner M., Manganese is essential for neuronal health. Annu Rev Nutr, 2015. 35: 71-108.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.