Brokuły i ich niesamowite korzyści dla zdrowia
Kochane przez jednych, znienawidzone przez innych… brokuły są zieloną rośliną, w kształcie “drzewa” z rodziny kapustowatych. Brokuły są dorodną rośliną o ciemnozielonym kolorze przyciągającym uwagę. Ich łodygi nie są jadalne.
W niniejszym artykule opowiemy więcej o bogatych w składniki odżywcze brokułach, który są znakomitym sojusznikiem wspierającym nasze zdrowie.
Brokuły, co nam dają?
Brokuły to gatunki roślin, które rosną w chłodnym klimacie i kwitną w lecie. Są one zwykle przygotowywane na parze (choć coraz więcej ludzi spożywa je na surowo). Ponadto, ich smak jest podobny do kalafiora.
Głównymi krajami, w których produkuje się brokuły są: Chiny, Indie, USA, Hiszpania i Włochy. Brokuły, są nie tylko pyszne, ale dostarczają nam również wiele składników odżywczych. Wśród nich niektóre są dostarczane w dużych proporcjach: witamina C, wapń, magnez, fosfor i potas.
Ponadto, brokuły posiadają znaczne dawki błonnika, selenu, i luteiny. Są on, także bogate w kwas foliowy, żelazo i witaminę A.
Brokuły: roślina lecznicza
Dzięki temu, że są bogate w witaminy i składniki odżywcze, wiele owoców i warzyw wykorzystywanych jest jako składniki domowych leków. Brokuły, wyróżniają się ze względu na dużą ilość posiadanych właściwości zdrowotnych, a także na wyśmienity smak, którym możemy się delektować.
Dzięki fitochemii możemy potwierdzić, że brokuły mają następujące właściwości:
Zapobieganie nowotworom
Glukozynolany, są odpowiedzialne za powstrzymywanie rozwoju komórek rakowych. Synigryna jest jeszcze jedną z substancji odżywczych zawartą w brokułach, który zabija raka. “Powoduje” ona naturalną śmierć komórek będących w stanie przedrakowym w żołądku i jelicie cienkim.
Glukozynolany odgrywają znaczącą rolę w zmniejszaniu następujących nowotworów:
- Gardła
- Płuc lub jamy ustnej w grupie palących
- Piersi u kobiety
- Prostaty u mężczyzn
Jeśli to dla was mało, to wspomnijmy, że warzywo to zapobiega powstawaniu raka wątroby.
Wzmacnia zdrowie serca
Zawarty w brokułach kwas foliowy odgrywa niezmiernie istotną rolę, ponieważ nie tylko pomaga organizmowi w prawidłowym wchłanianiu żelaza i unikaniu wad rozwojowych płodów, ale także zapobiega chorobom serca.
Poprzez obniżenie poziomów homocysteiny, kwas foliowy występujący w brokułach pomaga uniknąć zawału serca, arytmii i rozwojowi miażdżycy. Jest również zalecany dla osób z nadciśnieniem tętniczym.
Zmniejsza anemię
Brokuły są jednymi z tych produktów spożywczych, który dostarczają nam najwięcej żelaza, i z tego powodu są one idealne dla osób cierpiących na anemię.
Oczywiście, prócz leczenia sprawdzają się one znakomicie w przeciwdziałaniu anemii. Dlatego ludzie znajdujący się w grupie podwyższonego ryzyka powinni dodać je do swojego menu:
- Kobiety w ciąży
- Kobiet z obfitym miesiączkowaniem
- Ludzie, którzy mają częste krwotoki z nosa
- Karmiące matki
Pomagają w trawieniu
Witamina B complex, którą zawierają brokuły służy do tworzenia enzymów. Przykładem jednego z tych enzymów jest pepsyna, który pomaga w trawieniu żywności.
Jeśli cierpisz z powodu gazów lub masz problemy z florą jelitową, zalecamy spożywać to bogate w składniki odżywcze warzywo przynajmniej raz w tygodniu. Włókna w nim zawarte ułatwiają wypróżnienia, eliminują toksyny w jelitach przez usunięcie wszelkich zalegających odpadów, i pozostawiają uczucie sytości.
Tak więc, brokuły są idealne dla tych, którzy martwią się o jedzenie czy pragną zbić wagę.
Leczą depresję i nerwy
Poprzez jedzenie brokułów, zyskamy nie tylko uczucie sytości, ale także poprawi się nam nastrój. Dzieje się tak, ponieważ brokuły pomagają w produkcji dopaminy, która zmniejsza nerwowość, stres i przeciwdziała depresji.
Są one bogate w magnez i wapń które:
- Regulują cykl snu i zapobiegają bezsenności
- Koją nerwy i mięśnie
- Regulują cykl pracy serca
- Powodują wzrost ogólnej energii
Jedzenie brokułów poprawia witalność i poczucie szczęścia.
Przeciwdziałają retencji płynów
To wszystko dzięki potasowi zawartemu w tym warzywie, który przeciwdziała odkładaniu się sodu w organizmie. Jeśli masz obrzęki, nadciśnienie tętnicze, otyłość, nie wahaj się dodać brokuły do swojej diety.
Zmniejszają bóle stawów
Dzięki zawartości potasu i glutationu, brokuły mają zbawienny wpływ na stan twoich stawów. Są one doskonałe dla osób cierpiących na zapalenie stawów i chorobę zwyrodnieniową stawów.
Wspomagają naszą fizyczność
Właściwości antyoksydacyjne wspomagają działania detoksykacyjne naszego organizmu, dzięki czemu wyglądamy młodziej i piękniej.
Brokuły posiadają zdolność do stymulowania funkcji wątroby i oczyszczania krwi (zauważamy to jako zdrowszą cerę). Brokuły mogą zapobiegać wypadaniu włosów i zmniejszają problemy skórne (trądzik, suchość, wypryski, zmarszczki).
Regulują pracę tarczycy
Wszystkie warzywa z rodziny kapustowatych, wśród których znajdujemy brokuły, mogą zmniejszyć produkcję hormonów tarczycy. Z tego powodu są one zalecane dla osób z nadczynnością tarczycy.
Natomiast nie są one wskazane dla osób cierpiących na niedoczynność tarczycy, ponieważ mogą one obniżyć poziom hormonu za bardzo, co z kolei może doprowadzić do pogorszenia się stanu pacjenta.
Aby korzystać z dobroczynnych właściwości brokułów, możesz gotować je na parze od 3 do 5 minut, tak aby nie straciły swoich właściwości fitochemicznych i składników odżywczych (wiele z nich ginie w wysokich temperaturach). Możesz łączyć je z oliwą z oliwek i czosnkiem.
W ten sposób uzyskasz pyszne i zdrowe danie!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ke, J., & Ford-Jones, E. L. (2015). Food insecurity and hunger: A review of the effects on children’s health and behaviour. Paediatrics and Child Health (Canada). https://doi.org/10.1093/pch/20.2.89
- Zamora, E. (2016). EL cultivo del brócoli. Departamento de Agricultura y Ganadería de La Universidad de Sonora-Hermosillo. Campo.
- Tano, K., Kamenan, A., & Arul, A. J. (2005). RESPIRATION AND TRANSPIRATION CHARACTERISTICS OF SELECTED FRESH FRUITS AND VEGETABLES. Agronomie Africaine. https://doi.org/10.4314/aga.v17i2.1662