Aspiryna: 6 nietypowych zastosowań, których nie znałeś
Kwas acetylosalicylowy, lepiej znany na całym świecie jako aspiryna, jest jednym z najczęściej zażywanych, dostępnych bez recepty leków. Wynika to bezpośrednio z jego bardzo silnego działania przeciwzapalnego, przeciwbólowego i przeciwzakrzepowego.
Już od czasów starożytnych typowe dolegliwości, w leczeniu których aspiryna sprawdzała się doskonale obejmowały różnego rodzaju bóle, jak na przykład głowy, a także mięśni i niektóre oznaki przeziębienia.
Stwierdzono także, że produkt ten okazał się być jednym z najlepszych leków na różne zaburzenia krążenia, a także obniża ryzyko wystąpienia ataku serca.
Jednak niektórzy ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że oprócz zastosowań typowo medycznych, aspiryna cechuje się także szeregiem innych niezwykle przydatnych właściwości. Może ona stanowić doskonałą alternatywę dla niektórych produktów kosmetycznych i produktów wykorzystywanych w domu.
W dalszej części artykułu zaprezentujemy Ci 6 najciekawszych sytuacji, w jakich aspiryna sprawdzi się znakomicie, a o których z pewnością do tej pory nie słyszałeś.
Zapraszamy do lektury!
1. Aspiryna jako domowy środek do peelingu warg
Ze względu na sposób, w jaki działa kwas acetylosalicylowy, aspiryna okazuje się być doskonałym wyborem na potrzeby peelingu warg i ochrony delikatnej warstwy skóry pokrywającej usta.
Zastosowanie tego leku na usta pozwoli usunąć z nich nagromadzone martwe komórki skóry i zapobiega ich pękaniu.
Składniki
- 1 łyżeczka do herbaty brązowego cukru (12,5 g)
- Jedna łyżeczka do herbaty miodu (7,5 grama)
- 1 łyżeczka do herbaty oliwy z oliwek (5 g)
- 2 tabletki aspiryny
- 6 kropli olejku z witaminą E
Procedura przygotowania opisywanego środka
- Rozgnieć tabletki aspiryny w moździerzu, aż uzyskasz drobny proszek.
- Dodaj pozostałe składniki i upewnij się, że wymieszasz je dokładnie do momentu uzyskania gęstej pasty o jednorodnej konsystencji.
- Rozprowadź tak uzyskany specyfik na swoich ustach i delikatnie masuj je okrężnymi ruchami, aby wzmocnić efekt złuszczający.
- Pozostaw pastę na wargach przez około 5 minut, aby zawarte w niej aktywne substancje chemiczne zaczęły działać, a następnie po prostu spłucz usta letnią wodą.
- Powtarzaj ten zabieg co najmniej raz w tygodniu.
Zobacz także: Domowy peeling – kawa i olej kokosowy na rozstępy
2. Peeling regeneracyjny
Peeling lub ścieranie wierzchniej warstwy skóry to zabiegi zaliczane do kosmetologii lub medycyny estetycznej, które pomagają w procesie regeneracji wierzchniej warstwy skórnej, eliminując jej wady i usuwając martwy naskórek.
Chociaż zazwyczaj zabiegi takie realizowane są przy użyciu profesjonalnych produktów kosmetycznych, mogą one z powodzeniem zostać przeprowadzone w warunkach domowych – wystarczy tylko, że w Twojej domowej apteczce znajduje się aspiryna.
Składniki
- 5 tabletek aspiryny
- 2 łyżki stołowe soku z cytryny (20 ml)
- 1 łyżka stołowa sody oczyszczonej (10 g)
Procedura przygotowania opisywanego środka
- Przygotuj gęstą mieszaninę z rozgniecionych tabletek aspiryny i sokiem z cytryny.
- Wcieraj ją w czystą skórę swojej twarzy, a potem pozostaw ją na około 20 minut, aby zaczęła działać.
- Po upływie tego czasu rozpocznij łagodny masaż skóry ruchami okrężnymi, a następnie przemyj twarz zimną wodą.
- Nałóż na skórę trochę sody oczyszczonej, aby zneutralizować kwas z cytryny, a następnie ponownie opłucz twarz wodą.
- Na koniec zastosuj na twarz krem nawilżający skórę. Powtarzaj ten zabieg dwa razy w tygodniu.
3. Aspiryna jako sposób na pielęgnację skóry stóp
Innym zastosowaniem tego leku, zaliczanym do jednych z najpowszechniejszych jest rozwiązywanie różnych problemów i dolegliwości stóp, takich jak grzybica, nadmierne przesuszanie skóry oraz odciski.
Aktywne składniki wchodzące w skład aspiryny zmiękczają skórę i pozwalają utworzyć naturalną barierę ochronną przed drobnoustrojami, które powodują choroby i inne dolegliwości, niepożądane nie tylko z uwagi na zdrowie, ale także z uwagi na kwestie higieny.
Składniki
- 5 aspiryny
- 1 łyżeczka soku cytrynowego (5 ml)
- 1 łyżka stołowa wody (10 ml)
Procedura przygotowania opisywanego środka
- Rozgnieć tabletki aspiryny w moździerzu, aż uzyskasz drobny proszek i wymieszaj go z sokiem z cytryny i łyżką wody.
- Gdy uzyskasz pastę o jednorodnej konsystencji, wetrzyj ją dokładnie w suchą skórę i pozostaw na około 30 minut.
- Opłucz stopy ciepłą wodą, a następnie użyj pumeksu, aby usunąć ze skóry martwe komórki naskórka.
- Powtarzaj ten zabieg trzy razy w tygodniu, a po jego zakończeniu nasmaruj stopy kremem nawilżającym.
Przeczytaj również: Pęcherze na stopach – 5 naturalnych rozwiązań, aby złagodzić ich skutki
4. Usuwanie przebarwień oraz naturalny środek wybielający tkaniny
Kwas acetylosalicylowy wykazuje silne działanie skutecznie usuwające z tkaniny plamy potu i różne inne przebarwienia, które zmieniają naturalny kolor bieli.
Składniki
- 5 tabletek aspiryny
- Woda (w razie potrzeby)
Procedura przygotowania opisywanego środka
- Rozgnieć tabletki aspiryny i dodaj do uzyskanego proszku wodę tak, aby uzyskać gęstą pastę o jednorodnej konsystencji.
- Wetrzyj dokładnie tę pastę w plamy potu na swojej odzieży i odłóż ubranie na około 15 minut.
- Następnie wrzuć odzież do pralki i wypierz ją w normalny sposób. Przekonasz się wtedy, że Twoje ubranie będzie idealnie czyste i świeże!
5. Usuwanie wrastających włosów
Aspiryna cechuje się także silnymi właściwościami złuszczającymi, które idealnie się sprawdzają do rozwiązywania problemów spowodowanych przez wrastające włosy.
Lek ten ma także działanie przeciwzapalne, które zmniejsza zaczerwienienie skóry i pozwala wydobyć włosy na zewnątrz.
Składniki
- 1 aspiryna
- 1 łyżeczka do herbaty oleju kokosowego (7,5 grama)
Procedura przygotowania opisywanego środka
- Wymieszaj rozgniecioną aspirynę z olejem kokosowym i wcieraj tak uzyskaną mieszaninę w miejsce, które sprawia Ci kłopot.
- Odczekaj około 15 minut, aby środek mógł zadziałać, a następnie spłucz skórę ciepłą wodą.
- Powtarzaj ten zabieg codziennie, aż problem zniknie.
6. Środek do czyszczenia łazienki
Aspiryna może być również stosowana do usuwania osadów mydła i wapnia, które gromadzą się w zakamarkach wanny i na umywalce.
Składniki
- 5 tabletek aspiryny
- Mydło w płynie lub inny detergent myjący
Procedura przygotowania opisywanego środka
- Rozpuść 5 rozgniecionych na proszek tabletek aspiryny w odrobinie płynnego mydła lub innego detergentu, a następnie użyj tak uzyskanego specyfiku do wyczyszczenia miejsc, których czystość Cię nie satysfakcjonuje.
- Pozostaw mieszaninę w każdym z miejsc na około 10 minut, a następnie dokładnie zmyj zimną wodą.
Jeśli dotychczas należałeś do tej grupy osób, które nie znały opisanych powyżej zastosowań tak popularnego leku, jakim jest aspiryna, to z pewnością możesz właśnie czuć swego rodzaju zaskoczenie. I zupełnie słusznie! Nie zapomnij jednak dokładnie zapamiętać zaprezentowanych przez nas porad, jako że są one naprawdę przydatne w życiu codziennym.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Maciazek-Jurczyk, M., Szkudlarek-Haśnik, A., Knopik, M., Dziewiałtowska-Bielecka, M., Dudek, A., Kolasińska, E., … Szczupak, J. (2010). Ryzyko niepożądanych działań wybranych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (aspiryna). Farmaceutyczny Przeglad Naukowy.
- Korzonek, M., & Zembik, M. (2018). Wiedza chorych na temat zagrożeń wynikających z przyjmowania leków przeciwzakrzepowych i antyagregacyjnych ze wskazań kardiologicznych. Pomeranian Journal of Life Sciences. https://doi.org/10.21164/pomjlifesci.431