Arytmia — poznaj jej objawy i skutki
Czy kiedykolwiek przydarzyło Ci się odczuwać zmęczenie i kołatanie serca? W wielu przypadkach nie ma to większego wpływu na nasze zdrowie, jednak nie oznacza to, że podobne symptomy należy lekceważyć. Zaburzenia rytmu serca inaczej arytmia to stan, w którym skurcze mięśnia sercowego są nieregularne i może to stanowić zagrożenie dla życia.
Dlatego wszystkie dolegliwości dotykające serce należy traktować z należytą powagą, a dziś w artykule dowiesz się, jakie są objawy i jakie skutki powoduje arytmia.
Co to jest arytmia?
Na pewno każdemu z nas choć raz w życiu wykonano elektrokardiogram. Na monitorze lub na papierze milimetrowym ukazuje się grafika krzywej elektrokardiograficznej, na podstawie której lekarz specjalista jest w stanie ocenić prawidłowość pracy naszego serca.
Ocenia on wówczas między innymi częstotliwość bicia serca. Arytmia występuje, gdy mamy do czynienia z nieregularną akcją serca, w efekcie czego traci ono swoją wydolność.
Rodzaje zaburzeń rytmu serca:
1. Bradykardia
W bradykardii rytm serca jest zbyt wolny. Arytmia tego typu z reguły nie zagraża życiu jeżeli jest na tle fizjologicznym, a taka występuje u młodych ludzi czy też u sportowców.
Czasem może być efektem przyjmowania niektórych leków. Natomiast leczona powinna być ta, która skutkuje omdleniami i utratą przytomności.
2. Migotanie komór
Migotanie komór jest niebezpieczne i jest zawsze bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Zawsze wymaga specjalistycznej interwencji medycznej, ponieważ może doprowadzić do zgonu w ciągu kilku minut.
Niestety to ta arytmia najczęściej doprowadza do śmierci młodych sportowców. Jedynym sposobem na kontrolę i stwierdzenie prawdopodobieństwa wystąpienia u danej osoby jest wywiad rodzinny. Zorientowanie się, czy ktoś wcześniej w rodzinie cierpiał na podobne dolegliwości.
3. Wrodzony zespół długiego QT
Jest to choroba dziedziczna objawiająca się krótkimi i nagłymi tachykardiami, podczas których może dojść nawet do utraty przytomności.
4. Migotanie przedsionków
Można powiedzieć, że 50% pacjentów, których dotyka ta arytmia, przechodzą ze stanu normalnego w nagły atak, który jest skutkiem chaotycznego skurczu tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej przedsionka.
Ataku nie da się przewidzieć, ale na ogół nie jest on bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Sposobem na wyeliminowanie tej arytmii jest umieszczenie rozrusznika.
5. Napadowy częstoskurcz nadkomorowy (PSVT)
Bardzo często pojawia się po intensywnym wysiłku fizycznym. Arytmia trwa od kilku minut do kilku godzin, a następnie znika. Towarzyszyć jej może silny ból w klatce piersiowej i może być skutkiem wady serca rozpoznanej jeszcze w dzieciństwie. W tym wypadku bardzo ważna jest regularna kontrola lekarska.
Jakie objawy daje arytmia serca?
Zwróć uwagę na poniższe dolegliwości i objawy. Znając je, będziesz mógł lepiej ocenić stan swojego organizmu i pracę swojego serca. Należy pamiętać, że nawet drobne symptomy, które Cię niepokoją, należy później skonsultować z lekarzem.
- kołatanie serca — są powszechną dolegliwością, gdy problemem jest arytmia. Mogą pojawić się po wykonanym wysiłku, ale równie dobrze możesz je odczuć w stanie spoczynku, bez wyraźnej przyczyny. Ważne jest, aby wiedzieć, że czasem kołatanie nie będzie odczuwalne tylko i wyłącznie w sercu, ale również w szyi
- zawroty głowy — szczególnie po wysiłku fizycznym. Najpierw odczuwalne jest przyspieszone bicie serca, a następnie możliwa utrata przytomności lub silne zawroty głowy
- duszności lub zmęczenie — po wykonaniu minimalnego wysiłku fizycznym odczuwalny brak powietrza. Konieczność odpoczynku w pozycji siedzącej, osłabienie i zimny pot. Zawroty głowy oraz odczuwalne kołatanie w klatce piersiowej i w szyi. Jeżeli masz te objawy, koniecznie zgłoś je lekarzowi przy najbliższej wizycie
- niewydolność serca — to jeden z poważnych objawów. Najprawdopodobniej, jeżeli już się zdarzy, osoba zostanie niezwłocznie odwieziona do szpitala. Po wysiłku fizycznym osłabnięcie przy jednoczesnym braku powietrza, splątanie
- omdlenia — jest skutkiem niedostatecznego dopływu krwi do mózgu. Może być jedynie chwilowe, ale pamiętaj, nigdy nie wolno tego lekceważyć. Każde omdlenie ma jakąś przyczynę dlatego jak najszybciej zgłoś się do lekarza
Jak dbać o zdrowie serca?
Wiadomo, że bardzo często na tego typu problemy sercowe wpływają czynniki genetyczne, a niekiedy uszkodzenia wykryte już po urodzeniu.
Jednak należy zwrócić uwagę, że 60% zgonów spowodowanych chorobami serca jest skutkiem nieodpowiedniego trybu życia. Oto kilka rad jak poprawić swoje codzienne nawyki i zadbać o swoje serce:
- dbaj o swoją wagę — staraj się utrzymać ją na odpowiednim poziomie i wystrzegaj się otyłości
- utrzymuj zrównoważoną dietę — uwzględnij w niej ryby, chude mięso, orzechy, kwasy omega 3 i 6, oliwę z oliwek, owoce i warzywa
- wysypiaj się — spanie 7-8 godzin dziennie jest idealne dla zdrowia
- ćwicz umiarkowanie, ale regularnie — staraj się spacerować codziennie, biegaj, idź na rower
- zmniejsz poziom stresu i napięcia — zadbaj o swoje życie emocjonalne, zlikwiduj napięcie i przestań się zamartwiać!
- Zacznij żyć zdrowo, ciesząc się z małych rzeczy i doceniając to, co wokół siebie masz — rodzinę i przyjaciół. Twoje serce na pewno Ci za to podziękuje!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sanguinetti, M. C., & Tristani-Firouzi, M. (2006). hERG potassium channels and cardiac arrhythmia. Nature. https://doi.org/10.1038/nature04710
- Antzelevitch, C., & Burashnikov, A. (2011). Overview of Basic Mechanisms of Cardiac Arrhythmia. Cardiac Electrophysiology Clinics. https://doi.org/10.1016/j.ccep.2010.10.012
- Grace, A. A., & Roden, D. M. (2012). Systems biology and cardiac arrhythmias. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(12)61462-7
- de la Cuerda, R. C., Diego, I. M. A., Martín, J. J. A., Sánchez, A. M., & Page, J. C. M. (2012). Programas de rehabilitación cardiaca y calidad de vida relacionada con la salud. Situación actual. Revista Española de Cardiología, 65(1), 72-79.
- Zayas Molina, R. (2012). Actualización sobre el síndrome de QT largo congénito. Revista Cubana De Investigaciones Biomédicas, 31(2), 0-0. Retrieved from http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_abstract&pid=S0864-03002012000200001&lng=es&nrm=iso&tlng=es
- Fu D guan. Cardiac Arrhythmias: Diagnosis, Symptoms, and Treatments. Cell Biochem Biophys. 2015;
- Behere SP, Weindling SN. Inherited arrhythmias: The cardiac channelopathies. Annals of Pediatric Cardiology. 2015.