Prosty przepis na niskokaloryczny chleb keto z mąki kokosowej

Chleb keto z mąki kokosowej zapewnia dużą ilość niezbędnych składników odżywczych. Jest również bardzo łatwy do wykonania. Dowiedz się, jak go zrobić w tym artykule!
Prosty przepis na niskokaloryczny chleb keto z mąki kokosowej
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Chleb keto z mąki kokosowej można włączyć do diety ketogenicznej. Jest to przepis o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej gęstości odżywczej. Dlatego idealnie nadaje się do diet, które mają na celu stymulację utraty wagi, ponieważ zwiększa również uczucie sytości. To również przepis, który można uznać za zdrowy w kontekście zróżnicowanej diety.

Na początku należy jednak zauważyć, że dieta ketogeniczna nie eliminuje całkowicie potrzeby spożywania węglowodanów, ponieważ jest to niemożliwe. Po prostu znacznie je ogranicza. Zwykle pozwala na dzienne spożycie w granicach od 20 do 50 gramów, w zależności od proponowanego modelu diety. Jest to rodzaj diety, która ma pewne zalety, chociaż nie jest to plan żywieniowy, który powinni przestrzegać wszyscy.

Składniki na chleb keto z mąki kokosowej

Aby przygotować wyśmienity chleb keto z mąki kokosowej, potrzebne będą następujące składniki:

 • 3 jajka
 • 60 mililitrów oleju kokosowego
 • 30 gram mąki kokosowej
 • 1 łyżka deserowa soli
 • łyżeczka drożdży
 • 1 łyżka deserowa soku z cytryny
Keto kokosowe cztery chleby
Niska zawartość węglowodanów w chlebie keto z mąki kokosowej sprawia, że jest to idealny wybór w przypadku diet odchudzających.

Jak to zrobić

 1. Najpierw rozgrzej piekarnik do 170 stopni Celsjusza (około 340 stopni Fahrenheita) z ogrzewaniem góra – dół.
 2. Następnie posmaruj formę do pieczenia olejem kokosowym, aby ciasto się nie przyklejało. Umożliwi to łatwe wyjęcie chleba.
 3. Gdy to zrobisz, ubij jajka w misce, a następnie dodaj mąkę kokosową. Dobrze wymieszaj.
 4. Gdy składniki są dobrze wymieszane, dodaj olej kokosowy, sól, sok z cytryny i drożdże.
 5. Mieszaj, aż uzyskasz dość gęste i gładkie ciasto.
 6. W tym momencie możesz dodać do chleba odrobinę słodyczy używając słodzików bezcukrowych. Najlepiej wybrać stewię, ponieważ nie wywiera szkodliwego wpływu na mikrobiotę jelitową.
 7. Następnie wlej mieszankę do foremki, delikatnie postukując nią na końcu o stół, aby ciasto równomiernie rozłożyło się na całej powierzchni.
 8. Gdy to zrobisz, wstaw do piekarnika na około 15 do 20 minut, aż się zarumieni i upiecze w środku. Możesz nakłuć chlebek wykałaczką, aby sprawdzić, czy jest również upieczony w środku. Patyczek powinien wyjść suchy.
 9. Na koniec zostaw chleb do ostygnięcia, wyjmij go z formy i gotowe!

Ten artykuł może Cię zainteresować: Przepis na pyszne domowe pieczywo sezamowe

Jakie zalety odżywcze ma chleb keto z mąki kokosowej

Jeśli włączysz chleb keto z mąki kokosowej do zrównoważonej i zróżnicowanej diety możesz uzyskać kilka korzyści zdrowotnych. Jednak ważne jest, aby upewnić się, że w Twojej diecie nie ma deficytu niezbędnych składników odżywczych. W przeciwnym razie Twoje zdrowie może być zagrożone, a ryzyko zachorowania w perspektywie średnioterminowej może się zwiększyć.

Jajka pomagają zapobiegać problemom z mięśniami

Jaja zawarte w przepisie na pieczywo z mąki kokosowej zawierają znaczną ilość białka o wysokiej wartości biologicznej. Ten składnik zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, których potrzebuje Twój organizm, a także daje dobry wynik pod względem strawności.

W rzeczywistości, zdaniem ekspertów, codzienne spożywanie tego typu białka jest niezbędne, aby zapobiec rozwojowi problemów związanych z beztłuszczową masą ciała, takich jak sarkopenia. Potwierdzają to badania opublikowane w Nutrition Research.

Aktualne wytyczne dietetyczne stwierdzają, że u osób prowadzących siedzący tryb życia konieczne jest zapewnienie spożycia co najmniej 0,8 grama białka na kilogram masy ciała dziennie. Te wymagania można spokojnie podwoić u sportowców.

Natomiast dieta ketogeniczna zwykle bardziej obfituje w te składniki odżywcze. Dzieje się tak dlatego, że zwykle zawiera kilka pokarmów pochodzenia zwierzęcego w dziennym menu.

Chleb keto z mąki kokosowej
Chleb keto z mąki kokosowej zapewnia wspaniałe uczucie sytości, a także dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Daje uczucie sytości

Aby dieta zadziałała, kluczem jest, aby była satysfakcjonująca – to znaczy przyczyniała się do uczucia sytości. W przeciwnym razie wkrótce pojawią się napady głodu i chęci na jedzenie i trudno będzie utrzymać dietę. W konsekwencji generuje to dobrze znany „efekt jo-jo”, a osoba często wraca do gorszej wagi niż w punkcie wyjścia.

Aby naprawdę skutecznie tłumić apetyt, kluczowe znaczenie będzie miało spożycie białka. W rzeczywistości wskazują na to badania opublikowane w czasopiśmie Diabetes, Metabolic Syndrome and Obesity. Ten składnik odżywczy powoduje spowolnienie opróżniania żołądka, co wpływa również na opóźnienie sygnałów wysyłanych do mózgu wskazujących na potrzebę ponownego jedzenia.

Myślimy, że ten artykuł może Cię zainteresować: Klasyczny przepis na Panettone lub świąteczny chleb

Magnez zawarty w mące kokosowej może poprawić jakość snu

Mąka kokosowa jest źródłem magnezu. Jest to niezbędny minerał, który, jak wykazano, odgrywa ważną rolę w fizjologii snu. Jeśli cierpisz na niedobór tego minerału, możesz mieć trudności ze snem i budzić się w nocy. Z tego warto się upewnić, że dzienne zapotrzebowanie na magnez jest spełnione.

Ponadto magnez może mieć pozytywny wpływ na regenerację mięśni w kontekście aktywności sportowych. W rzeczywistości istnieją nawet spekulacje, że bierze udział w zapobieganiu powstawaniu skurczów mięśni, chociaż nie jest to jeszcze do końca rozstrzygnięte. Wydaje się jednak jasne, że magnez działa w synergii z innymi substancjami poprawiającymi nasz sen, takimi jak melatonina.

Przygotuj w domu chleb keto z mąki kokosowej

Jak widzieliśmy, bardzo łatwo jest zrobić w domu chleb keto z mąki kokosowej. Potrzeba niewiele składników, aby osiągnąć fantastyczny rezultat, zarówno z punktu widzenia organoleptycznego, jak i żywieniowego. Nie należy również lekceważyć zawartości kwasów tłuszczowych w samej mące kokosowej, ponieważ daje ona również wiele korzyści odżywczych.

Na koniec pamiętaj, że jeśli Twoim celem jest utrzymanie dobrego stanu zdrowia w perspektywie średnio- i długoterminowej, nie wystarczy tylko dobrze się odżywiać. Niezbędne jest również praktykowanie zdrowych nawyków, takich jak regularne ćwiczenia. Przede wszystkim priorytetem powinny być jednak ćwiczenia siłowe, ponieważ sprzyjają one hipertrofii mięśniowej i pomagają utrzymać ciało w dobrej kondycji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Naseeb, M. A., & Volpe, S. L. (2017). Protein and exercise in the prevention of sarcopenia and aging. Nutrition research (New York, N.Y.)40, 1–20. https://doi.org/10.1016/j.nutres.2017.01.001
 • Ojha U. (2018). Protein-induced satiation and the calcium-sensing receptor. Diabetes, metabolic syndrome and obesity : targets and therapy11, 45–51. https://doi.org/10.2147/DMSO.S156597
 • Cao, Y., Zhen, S., Taylor, A. W., Appleton, S., Atlantis, E., & Shi, Z. (2018). Magnesium Intake and Sleep Disorder Symptoms: Findings from the Jiangsu Nutrition Study of Chinese Adults at Five-Year Follow-Up. Nutrients10(10), 1354. https://doi.org/10.3390/nu10101354

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.