Poznaj domowe rozwiązania zmniejszające skurcze mięśni

Jeśli cierpisz na skurcze mięśni lub bóle stawów, podpowiemy Ci, jak możesz odzyskać zdrowie i ruch dzięki tym domowym sposobom. Dowiedz się o nich wszystkiego w tym artykule!
Poznaj domowe rozwiązania zmniejszające skurcze mięśni
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Paula Heidemeyer

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2022

Ból lub skurcze mięśni mogą mieć wiele przyczyn. Chociaż często wiemy, dlaczego cierpimy na te irytujące bóle, czasami nie znamy dokładnych przyczyn.

W większości przypadków stres, napięcie mięśni, upadki, ćwiczenia, zły ruch, a nawet grypa mogą powodować uszkodzenie mięśni, dyskomfort i letarg.

Bez względu na przyczynę bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak złagodzić ból mięśni, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na jakość naszego życia. W końcu utrudnia to normalne funkcjonowanie i często myślimy tylko o bólu. Z kolei ból mięśni jest bezpośrednio związany ze skurczami, które są mimowolnymi ruchami, które pojawiają się nagle w naszym ciele i są od irytujących do bolesnych.

Domowe sposoby na skurcze mięśni

Produkty naturalne idealnie nadają się do pielęgnacji niektórych dolegliwości naszego organizmu. Jeśli chcesz poznać najlepsze metody leczenia lub rozwiązania zapobiegające bólom mięśni i ich skurczom lub je leczące, czytaj dalej ten artykuł!

1. Gorąca woda na skurcze mięśni

Ciepła lub gorąca woda jest idealna na rozluźnienie mięśni. W rzeczywistości jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych domowych środków, dzięki swojej prostocie i skuteczności.

W związku z tym badanie opublikowane w Journal of Sports Science wykazało, że stosowanie ciepła lub gorącej wody pomaga zmniejszyć skurcze mięśni. Technika ta, znana jako termoterapia, sprzyja rozluźnieniu mięśni, zwiększa krążenie krwi, zmniejsza stan zapalny i łagodzi ból.

 • Najlepiej byłoby użyć termoforu lub kompresów z tkaniny nasączonej gorącą wodą. Okład zastosowany na dotknięty obszar pomoże pobudzić krążenie krwi, co pomoże usunąć napięcie mięśni i stany zapalne.
 • Możesz również skorzystać z prysznica lub wanny, aby zastosować ciepło lokalnie.

2. Gałązki rozmarynu

Następnym środkiem jest rozmaryn jako bardzo korzystne zioło w leczeniu różnych dolegliwości, zgodnie z tym badaniem przeprowadzonym przez Universidade Estadual Paulista (Brazylia). W takim przypadku napar może pomóc w usunięciu stanu zapalnego: wystarczy zwilżyć w nim ściereczkę i nałożyć na obszar, który chcesz leczyć.

 • Jeśli dostaniesz olejek rozmarynowy, możesz go również nakładać poprzez delikatne i energiczne masaże, aby poprawić kondycję.

3. Zwiększ spożycie potasu, aby leczyć skurcze mięśni

Według tego badania przeprowadzonego przez Szpital Necker w Paryżu, niedobór potasu może powodować silne skurcze mięśni. Dlatego jest to cenny składnik odżywczy, który może również uchronić nas przed skurczami kończyn.

Aby zapobiec skurczom mięśni, zwiększ spożycie pokarmów bogatych w potas. Banany są tutaj jedną z najlepszych opcji. Jeśli jednak nie lubisz smaku bananów, możesz je zakamuflować w soku lub smoothie z innymi owocami. Zawsze szukaj owoców sezonowych i stwórz dla siebie najlepszą kombinację.

4. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy ma wspaniałe właściwości, oprócz wielu innych zastosowań domowych. Według tego badania przeprowadzonego przez malezyjski Instytut Badań i Rozwoju Rolnictwa, jest bardzo skuteczny w zapobieganiu bólowi i skurczom mięśni w ciele. Ocet jabłkowy to również idealny środek na walkę z napięciem mięśniowym.

 • Aby skorzystać z jego zalet, możesz zanurzyć dotknięty obszar w pojemniku z mieszanką wody i dwiema filiżankami octu (500 ml).
 • Inną opcją jest nasączenie mieszanką gazy lub kompresów i pozostawienie ich na 30 minut na bolesnym miejscu.

5. Lód na skurcze mięśni

Ilekroć myślimy o dyskomforcie mięśni, od razu myślimy o kostkach lodu. W końcu są jednym z najlepszych naturalnych środków przeciwzapalnych, które zawsze mamy pod ręką w domu!

W rzeczywistości badanie opublikowane w Offarm stwierdza, że zastosowanie zimna lub krioterapii łagodzi ból i towarzyszące mu skurcze mięśni w różnych urazach. Ponadto zapewnia prawidłowy przepływ krwi do okolicy, dzięki czemu nie wpływa na nieuszkodzoną sąsiednią tkankę.

 • Możesz aplikować zimno, po prostu owijając kilka kostek lodu w ręcznik. Należy jednak unikać bezpośredniego nakładania lodu, ponieważ może to spowodować oparzenia lub uszkodzenie skóry.
 • Następnie pozostaw lód na 15 minut na powierzchni. Możesz wykonywać ten zabieg dwa do trzech razy dziennie, kiedy tylko tego potrzebujesz.

Uważamy, że może Cię to zainteresować: Najlepsze naturalne środki na stany zapalne

6. Napar z waleriany na skurcze mięśni

Jedną z najbardziej relaksujących roślin, jakie znajdujemy, jest waleriana. Dzięki właściwościom przeciwbólowym można przygotować napar z waleriany, aby rozluźnić organizm zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jest to oczywiście zgodne z dowodami dostarczonymi przez badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Shiraz (Iran).

Składniki

 • 1 szklanka wody (250 ml)
 • 1 łyżka waleriany (15 g)

Jak to zrobić

 • Dodaj łyżkę waleriany do szklanki wrzącej wody i pozostaw do zaparzenia przez 5 do 10 minut.
 • Po tym czasie odcedź i wypij.

Najlepszą opcją jest zażywanie go na noc przed pójściem spać, aby organizm zregenerował się przez całą noc.

7. Olejek lawendowy

Olejek lawendowy może być teraz Twoim najlepszym sprzymierzeńcem w walce ze skurczami mięśni! Podobnie jak waleriana, lawenda ma bardzo relaksujące właściwości (jak wyjaśniono w tym artykule Centrum Badań Neuroscience w Shefa), dlatego jest również stosowana w wielu odświeżaczach powietrza.

 • Aby go użyć, zaopatrz się w olejek lawendowy w sklepie zielarskim (jednak jeśli chcesz, możesz sam go przygotować).
 • Następnie nałóż go na dotknięty obszar i masuj aż do wchłonięcia.

Jak widzieliście, te zalecenia są bardzo podstawowe i proste. Jednocześnie są jednak również bardzo skuteczne w leczeniu i eliminowaniu skurczów mięśni. Niewątpliwie są bardzo prostym sposobem na uniknięcie bólu i poprawę jakości życia.

Oprócz zalecanych środków, możesz również zastosować delikatny masaż na uszkodzony mięsień i stopniowo go rozciągać. W ten sposób możesz uzyskać szybką ulgę. Jeśli jednak ból jest bardzo intensywny i nie ustępuje w ciągu kilku dni, warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

To może Cię zainteresować ...
Dieta przeciwzapalna: najlepsza w walce z otyłością
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Dieta przeciwzapalna: najlepsza w walce z otyłością

Dieta przeciwzapalna jest nieoceniona w leczeniu chorób przewlekłych związanych ze stanem zapalnym i nadmiarem tkanki tłuszczowej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Apolo Arenas M; López Fernández  E.; Caballero Ramos T. Utilización de la termoterapia en el ámbito deportivo. Revista de Ciencias del Deporte. 2006; 2 (1): 29-36.
 • De Oliveira JR, Camargo SEA, de Oliveira LD. Rosmarinus officinalis L. (rosemary) as therapeutic and prophylactic agent. J Biomed Sci. 2019 Jan 9;26(1):5.
 • Joly D. Hipopotasemia. EMC – Tratado de Medicina. 2003;7(2):1-3.
 • Beh BK, Mohamad NE, Yeap SK, Ky H, Boo SY, Chua JYH, Tan SW, Ho WY, Sharifuddin SA, Long K, Alitheen NB. Anti-obesity and anti-inflammatory effects of synthetic acetic acid vinegar and Nipa vinegar on high-fat-diet-induced obese mice. Sci Rep. 2017 Jul 27;7(1):6664.
 • Arenas J. Crioterapia y termoterapia en las lesiones del aparato locomotor. Offarm. 2002; 21 (2): 106-111.
 • Zare A, Khaksar Z, Sobhani Z, Amini M. Analgesic Effect of Valerian Root and Turnip Extracts. World J Plast Surg. 2018 Sep;7(3):345-350.
 • Koulivand PH, Khaleghi Ghadiri M, Gorji A. Lavender and the nervous system. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:681304.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.