Ból i napięcie mięśni spowodowane stresem

Ból i napięcie mięśni spowodowane stresem

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czy wiesz, że bóle głowy, szyi i brzucha mogą być spowodowane stresem, jeśli nie zajmiesz się nim w odpowiedni sposób? Przedstawimy Ci w tym artykule podstawowe informacje na ten temat.

Bóle i napięcia mięśni spowodowane stresem to zjawiska, które zostały rozpoznane dopiero kilkadziesiąt lat temu. W przeszłości problemy te były uważane za okazjonalne i nie miały uzasadnienia naukowego.

Na szczęście nauki neurobiologiczne wyeliminowały to błędne przekonanie. Obecnie wiemy, że stres jest również faktem organicznym. Wiemy również, że wywołuje on liczne konsekwencje zdrowotne.

Niemniej jednak istnieje niezliczona ilość osób, które cierpią na te schorzenia i nie zdają sobie z tego sprawy. Uważają one, że problemy z mięśniami, bóle głowy i tym podobne mają swoje źródło w innych czynnikach.

Dlatego bardzo ważne jest, aby przyjrzeć się tej kwestii i spróbować znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Czy stres jest dobry czy zły?

Zestresowana kobieta

Wszyscy słyszeliśmy o stresie, ale nie zawsze znamy prawdziwe znaczenie tego słowa. Definiując go w bardzo prosty sposób, możemy powiedzieć, że stres jest stanem fizjologicznym, który pojawia się w sytuacjach zagrożenia, zarówno rzeczywistego, jak i wyimaginowanego.

Gdy istnieje realne zagrożenie, organizm musi przygotować się fizjologicznie do obrony, ucieczki lub ataku. Jest to część naszego mechanizmu przeżycia i jest całkowicie zdrowe. Jeśli człowiek nie odczuwa strachu, nie uniknie niebezpieczeństwa i może stać się ofiarą tego realnego zagrożenia.

Stres staje się patologiczny lub negatywny, gdy nie ma realnego zagrożenia, a mimo to organizm przygotowuje się do stawienia mu czoła. Jest to również sytuacja, w której uczucie to utrzymuje się nawet długo po zaniku potencjalnego zagrożenia.

Wpływ stresu na organizm

Każde uczucie i emocja, których doświadczamy, wpływa na nasze ciało. Czasami w sposób pozytywny, czasami w negatywny. Ból i napięcie mięśni związane ze stresem objawiają się na wiele sposobów, które opiszemy poniżej.

Ból związany ze stresem

Bardzo powszechne dla chronicznie zestresowanej osoby mogą być częste bóle głowy, według badania przeprowadzonego przez dr. Volcy Gomeza. Ten rodzaj bólu nazywany jest napięciowym bólem głowy i zwykle towarzyszy mu pulsujące uczucie w tylnej części szyi lub ramion.

Powszechny jest również między innymi ból brzucha, ból w klatce piersiowej, problemy ze snem i zmęczenie, jak zauważono w raporcie Mayo Clinic.

Nie wspominając oczywiście o skutkach, jakie stres ma na nastrój i zachowanie. Wśród nich są lęk, niepokój, przytłoczenie, drażliwość, itp.

Napięcie mięśni spowodowane stresem

Kobieta z bólem głowy

Kiedy człowiek odczuwa stres, natychmiast pojawia się napięcie mięśni. To powoduje, że zmniejsza się przepływ krwi do obszarów ciała, które są  w ten sposób napięte.

Jeśli taka sytuacja trwa przez dłuższy czas, skutkiem jest przewlekły ból mięśni, przykurcze, a nawet skurcze mięśni. Stres często wpływa na mięśnie w następujących obszarach:

  • Szczęka.
  • Przestrzeń między brwiami.
  • Szyja.
  • Ramiona.
  • Plecy.

Zwiększa to również ryzyko kontuzji. Napięcie mięśniowe prowadzi do sztywności mięśni. W takich warunkach łatwiej o rozdarcie tkanki mięśniowej.

Jak uniknąć bólu i napięcia mięśni?

Najlepszym sposobem na uniknięcie bólu mięśni i napięcia jest rozwiązanie problemu leżącego u jego podstaw, czyli stresu. Idealnie byłoby, gdyby terapia z psychologiem była połączona z ćwiczeniami fizycznymi. Może to być fizjoterapia, sport, taniec, itp.

Istnieją różne rodzaje terapii psychologicznych i wszystkie z nich zawierają protokoły zarządzania stresem. Te konkretne procesy nie zajmują zazwyczaj dużo czasu, chyba że istnieją inne problemy, które wymagają uwagi.

Wskazana jest również jakakolwiek aktywność fizyczna. Zaleca się ćwiczenia przez 15 minut każdego dnia. Podobnie jest z codziennym półgodzinnym spacerem lub uprawianiem sportu, a także z ćwiczeniem jogi lub technik relaksacyjnych.

W każdym razie najlepszą rzeczą do zrobienia w tych przypadkach jest oddać się w ręce profesjonalisty. Nie odkładaj tego na bok i nie ignoruj problemu, bo na dłuższą metę konsekwencje mogą być niebezpieczne dla zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.