Stres cieplny - na czym polega?

Stres cieplny - na czym polega?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Stres cieplny może powodować zawroty głowy, utratę koncentracji i wahania nastroju.

Stres cieplny definiuje się jako obciążenie cieplne, na które narażeni są pracownicy. Jest to wynik połączenia warunków środowiskowych panujących w miejscu pracy, aktywności fizycznej, którą muszą wykonywać oraz ubrań, które noszą, aby móc wykonywać swoją pracę.

Innymi słowy, stres cieplny odnosi się do problemu związanego z miejscem pracy. To nie jest zwyczajny wpływ ciepła na pracowników, ale jest zdefiniowany jako przyczyna serii negatywnych konsekwencji w organizmie, produkowane przez nagromadzenie ciepła.

Jest to sytuacja, która pogarsza się w ciepłych porach roku. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy wszystko, co należy wiedzieć o stresie cieplnym.

Czym jest stres cieplny?

W wielu miejscach pracy, np. przy piecach lub w odlewniach, pracownicy narażeni są na działanie wysokich temperatur. W innych przypadkach wymaga się od nich znacznego wysiłku fizycznego lub noszenia sprzętu ochronnego, który powoduje nagrzewanie się.

Prawda jest taka, że we wszystkich z nich pracownicy są narażeni na gromadzenie się nadmiernej ilości ciepła, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Gdy temperatura ciała wzrasta, uruchamiają się mechanizmy regulacyjne, przede wszystkim pocenie się i rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry.

Kiedy te warunki są obecne, organizm może mieć problemy z obniżeniem swojej temperatury. Jeśli temperatura wzrośnie powyżej 38°C, może to spowodować uszczerbek na zdrowiu. Jeśli nadal będzie się podnosić, może nawet spowodować śmierć.

Nasilenie skutków stresu cieplnego różni się w zależności od określonych czynników. Najbardziej wpływowe z nich to:

  • Wiek i stan zdrowia pracownika.
  • Długość okresu, w którym pracownik był narażony na działanie wysokich temperatur.
  • Brak odpoczynku.
  • Niektóre leki, takie jak leki przeciwhistaminowe lub anksjolityczne. Picie alkoholu lub zażywanie narkotyków przez pracownika również odgrywa pewną rolę.
  • Ubrania i miejsce pracy.
  • Brak aklimatyzacji. Jest to proces, dzięki któremu organizm dostosowuje się do środowiska i temperatury. Jest on stosunkowo wolny, dlatego zalecana jest stopniowa aklimatyzacja. Najlepiej, aby trwała od jednego do dwóch tygodni.
Kobieta przy wentylatorze

Może Ci się spodobać: Jak przetrwać upały bez klimatyzacji

Co może powodować stres cieplny?

Stres cieplny może zwiększyć ryzyko wypadków podczas pracy. Ponadto jeśli pracownik cierpi już na jakąś chorobę, może się ona pogłębić. Na początku, wraz ze wzrostem temperatury, taka osoba często odczuwa uczucie duszności lub zawroty głowy.

Upały powodują również bóle głowy, brak koncentracji i zaburzenia pamięci. Mogą nawet powodować wahania nastroju. Tak więc, jeśli wysoka temperatura jest utrzymywana może to prowadzić do:

  • Odwodnienia, ze wszystkim, co się z tym wiąże (suchość, tachykardia, zmniejszenie ilości oddawanego moczu, itp.)
  • Skurcze mięśni.
  • Omdlenia i zasłabnięcia.
  • Wysypki skórne.
  • Wyczerpanie i mdłości.

Jednak największym powikłaniem jest udar cieplny. Jest to sytuacja nagła, charakteryzująca się tachykardią i dezorientacją. Ponadto oddech staje się szybki i słaby. Osoba ta może zemdleć, a temperatura jej ciała może przekroczyć 40ºC.

Suche usta

Może zainteresują Cię: Odwodnienie organizmu – 7 objawów

Jak możemy temu zapobiec?

Jak już wspomnieliśmy, wszystkie te problemy wynikają z nagromadzenia ciepła w organizmie. Ponadto, ponieważ jest to sytuacja w pracy, bardzo ważne jest, aby zarówno firma, jak i pracownicy byli świadomi tego faktu. Każdy musi podjąć kroki, aby spróbować zapobiec temu problemowi.

Przede wszystkim należy upewnić się, że została przeprowadzona dobra aklimatyzacja do upałów. Podobnie, tempo pracy musi być dostosowane do tych temperatur. Upraszczając temat, staraj się pracować w cieniu i we względnym chłodzie.

Jeśli nie jest to możliwe, zaleca się wykonywanie prac w najchłodniejszych porach dnia. Z tego powodu należy unikać pracy w godzinach od 12 do 4 po południu. Dobrym pomysłem jest również ustalenie zmian dla pracowników.

Idealne są częste przerwy w chłodnych miejscach. Ponadt, należy odpowiednio nawadniać organizm przez cały dzień. Posiłki powinny być lekkie i, oczywiście, należy unikać alkoholu.

Podsumowanie

Stres cieplny jest sytuacją, która dotyka wielu pracowników. Dlatego konieczne jest podjęcie wszelkich możliwych środków, aby spróbować temu zapobiec. Warto postarać się o pomoc mechaniczną, aby wysiłek fizyczny przy pracy był lepszy.

Jeśli nie jest to możliwe, spróbuj ograniczyć gromadzenie się ciepła. Noszenie odpowiedniej odzieży, ochrona głowy i odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawowe środki zaradcze. Podobnie, należy robić odpowiednie przerwy i odpoczywać w chłodnych miejscach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.