Łagodzenie wysypki – poznaj 5 środków o działaniu miejscowym

27 września, 2019
Istnieje wiele rodzajów wysypek. Niektóre rozwijają się natychmiast, a inne pojawiają się stopniowo. Mogą one być uciążliwe i swędzące. Oto kilka naturalnych środków do stosowania miejscowego, w celu złagodzenia wysypek.

Wysypka może się pojawić z kilku różnych powodów, więc łagodzenie wysypki może mieć różną formę. Wysypka może być wynikiem alergii lub czynnika, który podrażnia skórę. Zazwyczaj charakteryzuje się małymi czerwonymi łatami, podrażnieniem i swędzeniem.

Czasami wysypka może powodować ból, łuszczenie się skóry lub tworzenie się małych guzów. W tym artykule przyjrzymy się niektórym sposobom na łagodzenie wysypki.

Leczenie wysypki zależy od jej przyczyny. Często jednak stosuje się miejscowe środki, takie jak płyny i kremy. Istnieje również kilka naturalnych sposobów, które mogą pomóc złagodzić to schorzenie.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o 5 różnych naturalnych środkach na wysypkę.

Miejscowe środki na łagodzenie wysypki

Większość przypadków wysypki jest łagodna i znika po kilku dniach. Niektóre pojawiają się natychmiast, a inne rozwijają się z czasem. W każdym przypadku jest to irytujące i niewygodne schorzenie, ponieważ często powoduje swędzenie i uczucie pieczenia. Objawy mogą się również pogorszyć, jeśli wysypka nie zostanie wyleczona.

Leczenie wysypki zależy od jej przyczyny. Dlatego też najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, aby dokładnie się dowiedzieć, co spowodowało ten stan.

Niezależnie od przyczyny istnieją jednak naturalne środki, które mogą pomóc złagodzić objawy wysypki.

Odkryj: Pielęgnacja skóry na noc – 7 cennych wskazówek

1. Olej kokosowy

Organiczny olej kokosowy jest jednym z najlepszych domowych środków na uspokojenie wysypki.

Łagodzenie wysypki olejem kokosowym

Ten środek nawilża skórę, jednocześnie łagodząc objawy wysypki.

Zawiera kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze, witaminy i minerały, które poprawiają stan zdrowia skóry. Dodatkowo działa bardzo nawilżająco i zmniejsza reakcje alergiczne.

Jak stosować?

 • Używaj 100% czystego organicznego oleju kokosowego.
 • Weź niewielką ilość oleju i nałóż bezpośrednio na skórę, jakby to był krem.
 • Wmasuj go w skórę, aż do całkowitego wchłonięcia.
 • Pozostaw bez spłukiwania i powtórz czynność ponownie następnego dnia.

2. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona ma kilka właściwości, które pomagają przywrócić pH skóry, co czyni ją jednym z najlepszych środków do łagodzenia wysypek i reakcji alergicznych. Ma również niewielkie działanie przeciwzapalne, które może zmniejszać podrażnienia i pieczenie.

Składniki

Jak stosować?

 • Najpierw przygotuj pastę z sody oczyszczonej i wody destylowanej.
 • Następnie zastosuj ją na obszary dotknięte wysypką.
 • Pozostaw na skórze na 10 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą.
 • Jeśli objawy się będą utrzymywać, powtórz czynność.

3. Płatki owsiane na łagodzenie wysypki

Miejscowy środek na łagodzenie wysypki można również przygotować z płatków owsianych, które pomogą zmniejszyć objawy schorzenia.

Płatki owsiane na wysypkę

Płatki owsiane mogą być stosowane do różnych celów terapeutycznych i kosmetycznych. Mają silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, dzięki czemu są jednym z najlepszych produktów na wysypkę i inne alergie skórne. Można je nawet stosować na oparzenia i inne obrażenia.

Jak stosować

 • Jedną z opcji jest wrzucenie filiżanki płatków owsianych do wanny z wodą i 30-minutowa kąpiel.
 • Możesz również wymieszać płatki z wodą destylowaną i stworzyć pastę. Stosuj pastę bezpośrednio na wysypkę i zostaw na 20 minut.
 • Używaj pasty przez trzy kolejne dni lub do momentu ustąpienia wysypki.

4. Olejek rumiankowy

Olejek eteryczny z rumianku, a nawet herbata z tej rośliny, mogą być stosowane jako miejscowy środek na wysypkę. Rumianek ma właściwości łagodzące, które minimalizują wszelkie podrażnienia i przynoszą ulgę w przypadku wysypki.

Jak stosować?

 • Dodaj odrobinę olejku rumiankowego do kąpieli i spędź w wannie 20 minut.

Jeśli wolisz używać rośliny w formie kremu, możesz również:

 • Wykonać napar z rośliny i nałożyć na obszar dotknięty wysypką.
 • Pozostaw napar bez spłukiwania, powtarzaj dwa razy dziennie.

Przeczytaj także: Rumianek i cynamon – remedium dla cukrzyków

5. Olejek jojoba na łagodzenie wysypki

Olej jojoba działa przeciwzapalnie i jest dobrym środkiem na łagodzenie wysypek.

Olejek z jojoby

Olejek ten nawilża skórę i zmniejsza podrażnienia. Pomaga także skórze lepiej wchłaniać inne miejscowe leki.

Jak stosować

 • Weź niewielką ilość olejku jojoba i wcieraj go w skórę.
 • Pozwól mu się wchłonąć, nie spłukuj.
 • W razie potrzeby stosuj olejek dwa razy dziennie.

Podsumowując

Możesz używać wielu różnych naturalnych produktów do kontrolowania wysypki i innych podrażnień skóry. Pamiętaj jednak, że ważne jest, aby udać się do lekarza, aby ustalić przyczynę schorzenia.

Niezależnie od przypadku, te pięć środków pomoże Ci złagodzić większość objawów wysypki.

 • Milstone, L. M. (2010). Scaly skin and bath pH: Rediscovering baking soda. Journal of the American Academy of Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.jaad.2009.04.011
 • Reynertson, K. A., Garay, M., Nebus, J., Chon, S., Kaur, S., Mahmood, K., … Southall, M. D. (2015). Anti-inflammatory activities of colloidal oatmeal (Avena sativa) contribute to the effectiveness of oats in treatment of itch associated with dry, irritated skin. Journal of Drugs in Dermatology : JDD.
 • Fowler, J. F., Nebus, J., Wallo, W., & Eichenfield, L. F. (2012). Colloidal oatmeal formulations as adjunct treatments in atopic dermatitis. Journal of Drugs in Dermatology : JDD.
 • Singh, O., Khanam, Z., Misra, N., & Srivastava, M. (2011). Chamomile (Matricaria chamomilla L.): An overview. Pharmacognosy Reviews. https://doi.org/10.4103/0973-7847.79103
 • Wisniak, J. (1994). Potential uses of jojoba oil and meal – a review. Industrial Crops and Products. https://doi.org/10.1016/0926-6690(94)90077-9