Łagodzenie wysypki – poznaj 5 środków o działaniu miejscowym

Istnieje wiele rodzajów wysypek. Niektóre rozwijają się natychmiast, a inne pojawiają się stopniowo. Mogą one być uciążliwe i swędzące. Oto kilka naturalnych środków do stosowania miejscowego, w celu złagodzenia wysypek.
Łagodzenie wysypki – poznaj 5 środków o działaniu miejscowym

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Wysypka może się pojawić z kilku różnych powodów, więc łagodzenie wysypki może mieć różną formę. Wysypka może być wynikiem alergii lub czynnika, który podrażnia skórę. Zazwyczaj charakteryzuje się małymi czerwonymi łatami, podrażnieniem i swędzeniem.

Czasami wysypka może powodować ból, łuszczenie się skóry lub tworzenie się małych guzów. W tym artykule przyjrzymy się niektórym sposobom na łagodzenie wysypki.

Leczenie wysypki zależy od jej przyczyny. Często jednak stosuje się miejscowe środki, takie jak płyny i kremy. Istnieje również kilka naturalnych sposobów, które mogą pomóc złagodzić to schorzenie.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o 5 różnych naturalnych środkach na wysypkę.

Miejscowe środki na łagodzenie wysypki

Większość przypadków wysypki jest łagodna i znika po kilku dniach. Niektóre pojawiają się natychmiast, a inne rozwijają się z czasem. W każdym przypadku jest to irytujące i niewygodne schorzenie, ponieważ często powoduje swędzenie i uczucie pieczenia. Objawy mogą się również pogorszyć, jeśli wysypka nie zostanie wyleczona.

Leczenie wysypki zależy od jej przyczyny. Dlatego też najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, aby dokładnie się dowiedzieć, co spowodowało ten stan.

Niezależnie od przyczyny istnieją jednak naturalne środki, które mogą pomóc złagodzić objawy wysypki.

1. Olej kokosowy

Organiczny olej kokosowy jest jednym z najlepszych domowych środków na uspokojenie wysypki.

Łagodzenie wysypki olejem kokosowym

Ten środek nawilża skórę, jednocześnie łagodząc objawy wysypki.

Zawiera kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze, witaminy i minerały, które poprawiają stan zdrowia skóry. Dodatkowo działa bardzo nawilżająco i zmniejsza reakcje alergiczne.

Jak stosować?

  • Używaj 100% czystego organicznego oleju kokosowego.
  • Weź niewielką ilość oleju i nałóż bezpośrednio na skórę, jakby to był krem.
  • Wmasuj go w skórę, aż do całkowitego wchłonięcia.
  • Pozostaw bez spłukiwania i powtórz czynność ponownie następnego dnia.

2. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona ma kilka właściwości, które pomagają przywrócić pH skóry, co czyni ją jednym z najlepszych środków do łagodzenia wysypek i reakcji alergicznych. Ma również niewielkie działanie przeciwzapalne, które może zmniejszać podrażnienia i pieczenie.

Składniki

Jak stosować?

  • Najpierw przygotuj pastę z sody oczyszczonej i wody destylowanej.
  • Następnie zastosuj ją na obszary dotknięte wysypką.
  • Pozostaw na skórze na 10 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą.
  • Jeśli objawy się będą utrzymywać, powtórz czynność.

3. Płatki owsiane na łagodzenie wysypki

Miejscowy środek na łagodzenie wysypki można również przygotować z płatków owsianych, które pomogą zmniejszyć objawy schorzenia.

Płatki owsiane na wysypkę

Płatki owsiane mogą być stosowane do różnych celów terapeutycznych i kosmetycznych. Mają silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, dzięki czemu są jednym z najlepszych produktów na wysypkę i inne alergie skórne. Można je nawet stosować na oparzenia i inne obrażenia.

Jak stosować

  • Jedną z opcji jest wrzucenie filiżanki płatków owsianych do wanny z wodą i 30-minutowa kąpiel.
  • Możesz również wymieszać płatki z wodą destylowaną i stworzyć pastę. Stosuj pastę bezpośrednio na wysypkę i zostaw na 20 minut.
  • Używaj pasty przez trzy kolejne dni lub do momentu ustąpienia wysypki.

4. Olejek rumiankowy

Olejek eteryczny z rumianku, a nawet herbata z tej rośliny, mogą być stosowane jako miejscowy środek na wysypkę. Rumianek ma właściwości łagodzące, które minimalizują wszelkie podrażnienia i przynoszą ulgę w przypadku wysypki.

Jak stosować?

  • Dodaj odrobinę olejku rumiankowego do kąpieli i spędź w wannie 20 minut.

Jeśli wolisz używać rośliny w formie kremu, możesz również:

  • Wykonać napar z rośliny i nałożyć na obszar dotknięty wysypką.
  • Pozostaw napar bez spłukiwania, powtarzaj dwa razy dziennie.

5. Olejek jojoba na łagodzenie wysypki

Olej jojoba działa przeciwzapalnie i jest dobrym środkiem na łagodzenie wysypek.

Olejek z jojoby

Olejek ten nawilża skórę i zmniejsza podrażnienia. Pomaga także skórze lepiej wchłaniać inne miejscowe leki.

Jak stosować

  • Weź niewielką ilość olejku jojoba i wcieraj go w skórę.
  • Pozwól mu się wchłonąć, nie spłukuj.
  • W razie potrzeby stosuj olejek dwa razy dziennie.

Podsumowując

Możesz używać wielu różnych naturalnych produktów do kontrolowania wysypki i innych podrażnień skóry. Pamiętaj jednak, że ważne jest, aby udać się do lekarza, aby ustalić przyczynę schorzenia.

Niezależnie od przypadku, te pięć środków pomoże Ci złagodzić większość objawów wysypki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Milstone, L. M. (2010). Scaly skin and bath pH: Rediscovering baking soda. Journal of the American Academy of Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.jaad.2009.04.011
  • Reynertson, K. A., Garay, M., Nebus, J., Chon, S., Kaur, S., Mahmood, K., … Southall, M. D. (2015). Anti-inflammatory activities of colloidal oatmeal (Avena sativa) contribute to the effectiveness of oats in treatment of itch associated with dry, irritated skin. Journal of Drugs in Dermatology : JDD.
  • Fowler, J. F., Nebus, J., Wallo, W., & Eichenfield, L. F. (2012). Colloidal oatmeal formulations as adjunct treatments in atopic dermatitis. Journal of Drugs in Dermatology : JDD.
  • Singh, O., Khanam, Z., Misra, N., & Srivastava, M. (2011). Chamomile (Matricaria chamomilla L.): An overview. Pharmacognosy Reviews. https://doi.org/10.4103/0973-7847.79103
  • Wisniak, J. (1994). Potential uses of jojoba oil and meal – a review. Industrial Crops and Products. https://doi.org/10.1016/0926-6690(94)90077-9

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.