Śmierć partnera - 5 wskazówek, jak stawić czoła żałobie

Śmierć jest nieunikniona, niezależnie od tego, jak do niej dochodzi, ponieważ jesteśmy śmiertelnymi istotami. Dlatego pierwszym krokiem jest zaakceptowanie śmierci naszego partnera i poświęcenie czasu na przezwyciężenie tej straty.
Śmierć partnera  - 5 wskazówek, jak stawić czoła żałobie

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Śmierć partnera to nie tylko pożegnanie z bardzo wyjątkową osobą. Chodzi również o pożegnanie z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Rozstajemy się z planem na życie, wspólnymi projektami, niezapomnianymi doświadczeniami, chwilami we dwoje, i ze wspomnieniami, które wiążą się nawet z najmniejszą rzeczą.

Pokonanie tego wszystkiego nie jest łatwe. Nie jest i nie będzie. Będziesz potrzebować czasu, przeżycia okresu żałoby i to będzie bolało. Musisz jednak przezwyciężyć śmierć partnera, ponieważ życie toczy się dalej.

Śmierć partnera

Jak przezwyciężyć śmierć bliskiej osoby? Co więcej, jak przezwyciężyć śmierć partnera, przyjaciela, kochanka, towarzysza, powiernika? Wydaje się to niemożliwe, ale jednak nie jest.

Każda osoba stanowi odrębny świat i inaczej boryka się ze stratą i żałobą. Prawda jest jednak taka, że ​​istnieją pewne wytyczne i techniki, które mogą nam pomóc w pokonaniu śmierci partnera w najlepszy możliwy sposób.

Musisz bowiem sobie uświadomić, że przyjdzie ten nieuchronny moment, kiedy trzeba będzie zamknąć ranę we właściwy sposób. W przeciwnym razie żałoba nigdy się zakończy i może nawet prowadzić do problemów w przyszłości, takich jak fobie, lęki, niepewność, niezdolność do nowego związku itp.

Żałoba (czas, cierpliwość i uznanie straty)

Żałoba jest fizyczną, emocjonalną i społeczną reakcją na śmierć osoby, którą kochaliśmy. W zależności od danej osoby, reakcja będzie mniej lub bardziej intensywna. Żałoba może mieć pewne cechy charakterystyczne, inne u każdego i może zająć mniej lub więcej czasu.

Śmierć partnera powoduje silny ból
Etap smutku różnie przebiega w zależności od osoby, jest mniej lub bardziej intensywny i trwa krócej lub dłużej.

Jednak w każdym przypadku musi upłynąć odpowiedni czas. To znaczy, że musisz dać sobie wystarczającą ilość czasu na smutek. Musisz zrozumieć, że to, co się stało, nie jest łatwe, zrozumieć, że musisz mieć dużo wyrozumiałości dla własnej osoby.

Nie zapominaj, że żałoba jest doświadczeniem koniecznym, choć traumatycznym. Dlatego musisz zrozumieć, że rana, która powinna się zabliźnić, będzie bolała jeszcze przez jakiś czas. Nie bądź dla siebie zbyt surowa. Raczej wspaniałomyślnie daj sobie czas niezbędny na zagojenie się rany. Musisz pozwolić sobie na ból i smutek.

W związku z tym przeczytaj uważnie zadania wyszczególnione poniżej. Ich realizacja krok po kroku, w swoim własnym tempie, pomoże w złagodzeniu straty:

  • Zaakceptuj stratę.
  • Pozwól sobie na cierpienie z jej powodu.
  • Dostosuj się do nowego życia bez osoby, która zmarła.
  • Pozwól odejść tej osobie, to znaczy oderwij się od „energii” zmarłego partnera (naucz się normalnie o nim rozmawiać, znowu kochać, wchodzić w nowe relacje itp.)

Z drugiej strony eksperci opisują, że żałoba trwa zwykle około 18 miesięcy. Jeśli po tym czasie smutek i ból pozostaną wyjątkowo silne, może to być moment, aby zwrócić się o pomoc do profesjonalisty. Chociaż, jak powiedzieliśmy, każdy ma swój własny rytm przezywania takiej straty.

Jeśli chcesz przezwyciężyć śmierć partnera, rozmawiaj o nim lub o niej

Musisz wrócić do swojego życia. Jak to zrobić? W pewnym momencie pozostawić za sobą to, co się stało, i skupić się na tym, że teraz twoja przyszłość jest inna. Jednak osoba, która odeszła, wypełniała w przeszłości twoje serce, wypełniała twoje dni i godziny. Dlatego już na zawsze pozostanie częścią Twojego osobistego wnętrza.

W związku z tym, chociaż w pierwszych miesiącach będzie to bolesne, znajdź odpowiednie miejsce dla pamięci o zmarłym partnerze. Jej lub jego wspomnienie powinno stopniowo układać się w Twoim wnętrzu jako część Twojej osobistej historii. Zawsze będzie częścią twojego życia, tego, kim jesteś i jaka jesteś.

Porozmawiaj więc z kimś o swoich emocjach i o tej wyjątkowej osobie, której już nie ma. Porozmawiaj o tym, jaka była, co robiła, jakie były wasze wspólne doświadczenia… Z pewnością to pomoże ci w powrocie do życia.

Wizualizuj nową przyszłość po śmierci partnera

Śmierć jest nieunikniona. Jest również nieodwracalna. Kiedy już przyjdzie, nic nie można zrobić, aby to zmienić. Dlatego jedyną opcją jest jej zaakceptowanie wcześniej lub później.

Pomoc przyjaciół
Zmierz się z tym nowym etapem, wizualizując swoją przyszłość i cele oraz biorąc pod uwagę, że robisz to dla ukochanej osoby.

Jednak, jak powiedzieliśmy wcześniej, problem w radzeniu sobie ze śmiercią pary polega na tym, że wraz z ukochaną osobą umiera także przyszłość marzeń, oczekiwań, planów i wspólnych lat. A to zmusza nas do przeprogramowania wszystkiego, co zakładamy na przyszłość. Poprzednie plany już się nie zrealizują, dlatego musimy stworzyć zupełnie nową wizualizację tego, co nas jeszcze czeka.

Dlatego, aby przezwyciężyć śmierć ukochanej osoby, musisz być w stanie wyobrazić sobie tę nową przyszłość. W tym celu nie trzeba wyobrażać sobie reszty swojego życia w taki czy inny sposób. Możesz zacząć od celów krótkoterminowych i krok po kroku robić projekcje na przyszłość.

Wróć do robienia rzeczy, które lubiliście robić razem

W pierwszych miesiącach żałoby pomysł robienia rzeczy, które robiliście razem ze zmarłym może być bardzo bolesny. Rzeczywiście, smutek i żal zmienią te dawniej tak radosne czynności w przeżycie pełne prawdziwej goryczy, wspomnień i zadawanych pytań.

Jednak stopniowo musisz odzyskać wszystko, co sprawia, że ​​czujesz się żywą istotą. Musisz być w stanie ponownie poczuć przyjemność i satysfakcję, robiąc rzeczy, które zawsze lubiłaś i które sprawiały, że czujesz się dobrze.

W tym sensie krok po kroku musisz zrozumieć, że nic nie będzie już takie same bez twojego partnera, ale że będzie to coś innego. Pamiętaj jednak: znowu możesz poczuć przyjemność i to sprawi, że poczujesz się dobrze. Ponadto, krok po kroku, musisz włączyć do tych zajęć pamięć o utraconej osobie, aby wzbogacić je w nowe przeżycia.

Masz prawo i obowiązek ponownie cieszyć się życiem.

W razie potrzeby sięgnij po profesjonalną pomoc

Może się zdarzyć, że pomimo prób, nadal bardzo trudno jest zaakceptować lub pokonać smutek lub śmierć partnera. Dlatego w takim przypadku nie wahaj się szukać profesjonalnej pomocy, aby stawić czoła przedłużającej się żałobie. Istnieją specjalnie terapie związane z żałobą, które dzięki pomocy psychologa pomogą ci ją przezwyciężyć. Dzięki takiej terapii możesz powrócić do życia i otworzyć się na przyszłość.

Śmierć partnera może wymagać wizyty u psychologa
Terapia psychologiczna pomoże nam zarządzać emocjami w procesie żałoby, prowadząc nas do łatwiejszego odnalezienia nowej drogi.

Na koniec pamiętaj, że smutek jest normalnym uczuciem. Żałoba to również konieczny proces, który jest jednak bolesny i niełatwy do przezwyciężenia. Miej to na uwadze i daj sobie odpowiedni czas a także uzbrój się w cierpliwość. Taka spokojna postawa pozwoli ci stopniowo zaakceptować, przeboleć stratę i powoli włączyć ją do osobistej historii, by wreszcie ostatecznie ją pokonać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.