Jak przetrwać upały bez klimatyzacji

Nasze rady pomogą ci przetrwać upały nawet bez klimatyzacji. Chroń się przed nieprzyjemnymi skutkami zbyt wysokiej temperatury.
Jak przetrwać upały bez klimatyzacji
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

W pewnych miejscach brak jest dostępu do klimatyzacji. Jak w takich warunkach dzieci i starsze osoby mają przetrwać upały? To poważna kwestia, której warto poświęcić nieco uwagi.

Przede wszystkim, nie lekceważmy siły żywiołów. Warto zatem pamiętać, że bez zastosowania odpowiednich środków można poważnie ucierpieć z ich powodu.

Przeanalizujmy to.

Fala upałów a brak klimatyzacji

Do konsekwencji ekspozycji na upał należy udar słoneczny, skurcze mięśni, odwodnienie i pogorszenie już istniejących problemów zdrowotnych. W obliczu fali gorąca ciało nie jest w stanie wyregulować temperatury. Pojawiają się wówczas następujące symptomy:

  • Zaczerwieniona, wysuszona skóra.
  • Nudności i silne pragnienie.
  • Agresja.
  • Utrata przytomności i konwulsje.

Gdy dochodzi do takich objawów, daną osobę należy przewieźć do placówki opieki zdrowotnej.

Jak przetrwać upały – nasze rady

W czasie upałów warto zadbać o regulację temperatury ciała i unikać ekspozycji na słońce.

Jeśli nie masz klimatyzacji, a nadchodzą upalne dni, musisz się chłodzić, nawet jeśli nie masz na to ochoty. Co więcej, warto chronić się przez bezpośrednią ekspozycją na słońce. Staraj się też unikać wysiłku fizycznego w środku dnia – ćwicz wcześnie rano lub wieczorem.

Dostosuj swoje aktywności do nowej sytuacji. Dbaj o osoby starsze i o dzieci, gdyż to one są najbardziej narażone na nieprzyjemne konsekwencje fali gorąca.

Oto inne rady, które mogą okazać się pomocne:

  • Przebywaj jak najdłużej w chłodnych lub klimatyzowanych miejscach albo w cieniu.
  • Unikaj ekspozycji na słońce w środku dnia (między 12 a 18) oraz zasypiania na słońcu.
  • Chroń odpowiednio skórę, głowę i oczy za pomocą ubrań, kapeluszy lub czapek i okularów słonecznych.

Jak przetrwać upały bez klimatyzacji?

Jeśli nie masz klimatyzacji musisz zadbać o zachowanie chłodu w domu.

1. Wyłącz dodatkowe źródła ciepła

Grunt to nie generować dodatkowego ciepła poza tym, które i tak przenika przez ściany. Dlatego warto wyłączyć wszelkie nieużywane urządzenia elektryczne i zgasić niepotrzebne światła.

Żarówki to także źródło ciepła. O ile to możliwe, unikaj więc włączania ich i korzystaj z tych oszczędnych lub LED-owych.

2. Zasuń żaluzje i zasłony

Jeśli o poranku jest chłodniej, otwórz okna, by przewietrzyć mieszkanie. Gdy słońce wzniesie się wyżej, a temperatura wzrośnie, zamknij okna i opuść żaluzje.

Jeśli masz balkon, wysuń markizę, by zablokować dostęp promieni do środka.

3. Korzystaj z wentylatora i lodu

Wentylator, lód i sól mogą stanowić domowy substytut tradycyjnej klimatyzacji. By go stworzyć, umieść metalową miskę z lodem i solą przed wentylatorem.

Orzeźwi cię to i da ulgę w duchocie.

4. Wywołuj przeciągi

Wywołaj lekki przeciąg, by spowodować ruch powietrza i przetrwać upały.

Okna, przez które powietrze się wydostaje należy całkowicie otworzyć. Z kolei okna, przez które powietrze wpada, należy jedynie lekko uchylić. Mowa o oknach wychodzących na wewnętrzne patio, gdzie jest mniejszy przeciąg.

W ten sposób generujemy naturalne przeciągi – powietrze wpada bowiem jednym oknem, a wypada drugim.

5. Zamontuj wentylator na suficie

Wentylatory sufitowe należy regulować przed i po lecie. W gorące miesiące trzeba zaprogramować wentylator tak, by kręcił się w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Wówczas będzie wysyłał ku dołowi orzeźwiający prąd powietrza.

6. Zmniejsz wilgotność powietrza

Unikaj długo gotowanych posiłków, które wymagają dużo czasu i emitują ciepło oraz parę wodną tworząc zaduch. Sięgaj lepiej po owoce i sałatki oraz pij dużo wody.

Parująca woda z łazienki i ubrania rozwieszone wewnątrz także odbierają nam poczucie chłodu.

7. Zanurz dłonie i stopy w zimnej wodzie

Gdy poczujesz, że temperatura twojego ciała wzrosła, zanurz nadgarstki w zimnej wodzie na parę minut. Zrób to samo ze stopami oraz odśwież twarz i kark. Pomoże ci to się ochłodzić.

Skonsultuj się z lekarzem

Jeśli z jakiegoś powodu pojawiły się u ciebie symptomy wymienione na początku, skontaktuj się z lekarzem. Możliwe bowiem, że cierpisz na udar cieplny, który może zagrozić nawet twojemu życiu.

Postaraj się także pić dużo wody i przebywaj w chłodnym, wentylowanym pomieszczeniu. Poproś o pomoc rodzinę i przyjaciół, by ci towarzyszyli w oczekiwaniu na lekarza lub by zabrali cię do szpitala.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.