Czy wiesz, jak radzić sobie w ciąży latem?

20 stycznia, 2021

Latem wysokie temperatury powodują, że codzienna rutyna staje się znacznie trudniejsza, tym bardziej dla kobiet w ciąży. Co możesz zrobić, aby lepiej radzić sobie w tych miesiącach?

Jesteśmy w środku lata, w kraju trwają upały. Większość z nas jakoś daje sobie radę, ale prawdą jest, że wysokie temperatury są dużym problemem w czasie ciąży. Co kobieta w ciąży może zrobić latem, aby poradzić sobie z upałem?

Podamy Ci kilka wskazówek, jak kobiety w ciąży mogą radzić sobie w miesiącach, w których termometr wskazuje maksymalne wartości:

Jak poradzić sobie latem w ciąży?

Istnieje kilka sztuczek, które mogą pomóc Ci lepiej radzić sobie z ciążą latem. Oczywiście żadne z nich nie zastępuje wskazówek, które może Ci zaoferować lekarz.

Ciąża latem: pij dużo wody

W czasie ciąży ważne jest, aby pozostać nawodnionym. Najlepiej skonsultować się z lekarzem w sprawie ilości wody, jaką należy wypić w każdym przypadku. Tak czy inaczej, zaleca się picie trochę więcej niż zwykle ze względu na przyrost masy ciała i spożycie energii w późniejszych etapach ciąży.

Według British Nutrition Foundation woda jest niezbędna do produkcji płynu, który otacza dziecko w czasie ciąży i pomaga zwiększyć jego objętość krwi. Ponadto, w przypadku porannych mdłości, trzeba będzie wypić jeszcze więcej, aby zrekompensować utratę płynów.

Jeśli jesteś w ciąży latem, pamiętaj, aby pić dużo wody, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie.

Przeczytaj także: Przeziębienie w ciąży: jak je leczyć?

Ochrona przed słońcem

Ze względu na zmiany hormonalne na skórze często pojawiają się plamy (ostuda, kresa biała). Dlatego ważne jest, aby unikać okołopołudniowych godzin dnia i stosować krem ​​przeciwsłoneczny z wysokim filtrem ochronnym, nawet jeśli nie jesteś wystawiona bezpośrednio na działanie słońca.

Kobieta w ciąży na plaży

Zanurz się w wodzie

Jeśli masz szczęście i jesteś blisko morza lub basenu, może warto przez chwilę się wykąpać. Możesz pływać i wykonywać jakieś ćwiczenia lub po prostu pozostać w wodzie i wykonywać powolne ruchy. Podczas zanurzenia stawy poruszają się swobodnie i łatwiej będzie Ci znieść ciężar brzucha ze względu na wzrost macicy i dziecka.

Woda przyniesie Ci ulgę, jeśli często odczuwasz ból lub dyskomfort w dole pleców. Wychodząc z wody zauważysz również, że nogi są mniej opuchnięte. Oczywiście nie pozostawaj zbyt długo w mokrym kostiumie kąpielowym, ponieważ może to grozić infekcją pochwy lub dróg moczowych.

Może Cię zainteresować: Ból brzucha w ciąży: przyczyny

Drenaż limfatyczny

Jeśli zauważysz zmęczone lub opuchnięte nogi, udaj się do fizjoterapeuty na masaż limfatyczny. Twoje nogi prawdopodobnie będą znacznie lżejsze i będziesz mogła znowu założyć buty.

Co zrobić, jeśli wybieram się w podróż?

Jeśli jesteś w ciąży latem i planujesz podróżować i wyjechać na wakacje, oto wskazówki, które należy wziąć pod uwagę:

  • Zapytaj linię lotniczą, do którego tygodnia ciąży możesz z nimi podróżować. Czasami proszą o dokument od położnej lub ginekologa, w którym określony jest dokładny tydzień ciąży i czy jest to ciąża niskiego ryzyka. Jeśli podróżujesz samochodem, zatrzymuj się maksymalnie co dwie godziny i wysiadaj z samochodu, aby trochę się ruszyć.
  • Zabierz ze sobą swoje raporty ciążowe.
  • Uważaj, jeśli jesz w barze na plaży lub wybierasz się na piknik na wieś lub na plażę. Ważne jest zapobieganie możliwym zatruciom pokarmowym.
  • Wykonuj umiarkowane ćwiczenia, ponieważ ważne jest, aby zachować formę przez cały okres ciąży. Ćwiczenia pomagają w odprowadzaniu płynów i utrzymaniu ruchomości miednicy. Potrzebujesz jednak pewnych środków ostrożności, takich jak unikanie godzin największego słońca, utrzymywanie dobrego nawodnienia i słuchanie swojego ciała. Na koniec jedna rada, unikaj wszelkich sportów, które mogą uszkodzić dno miednicy.
Kobieta w ciąży na lotnisku

A przede wszystkim pamiętaj, że nawet jeśli to skomplikowane kilka miesięcy, to będą tego warte. Rób rzeczy, które sprawiają, że czujesz się lepiej. Bądź ostrożna i stosuj w praktyce porady, które Ci daliśmy. Oczywiście nie wahaj się skonsultować się z lekarzem, jeśli uważasz, że możesz mieć problem. I rozchmurz się!

  • Paredes Venegas, P. S. (2019). Eficacia del drenaje linfático manual vs terapia compresiva en mujeres embarazadas con edemas en miembros inferiores (Bachelor’s thesis, Quito, Universidad de las Américas, 2019).
  • Hydration and Pregnancy (2015). Retrieved 9 July 2020, from https://www.nutrition.org.uk/healthyliving/nutritionforpregnancy/hydration.html?__cf_chl_jschl_tk__=fd9ed22df52a5d82e1ed3bfef553a94110fd0094-1594307329-0-Af5NlvAeInc83gzbTW4MgGA1ElXd3sizkaCDARpEPTXXk0Q6kTBdRrqxoorbS28ytt6eHwi4wbgR4AysiWM3AF4PK-5i3yHT4AHf2AVHrk2qcTyThNCmboRI0slwZMp0N90-xWgSMD0ubx-ovgmMoHDv2VttKZ3–3Pub8VVhER024Hplsa-e_tw8lrY4_tm-hkvwjzA3GD7Z8ewb9ZsFS2ZzfigHMOEh9SWFIwJdNTtMUUA_Dh6xRmGTfphqmJCoBfb_vdEuG-5ejJzYdiMZKogREylx5_6tEOOUmaAcK14DJ4CjVXN1w9t9e5m9cBK0q0Fr2MfDzg_NbneHZTI1xF5c8-GO3DhmjUIqYZLIL-oXwPCNzoh8IT5Vw3XrmtPjxL_BpXO4xu2IcHP4aL-9jU
  • Cambios en el cabello y la piel durante el embarazo: MedlinePlus enciclopedia médica. (2020). Retrieved 9 July 2020, from https://medlineplus.gov/spanish/ency/patientinstructions/000611.htm