Ból brzucha w ciąży: przyczyny

01 grudnia, 2020
Podczas 9 miesięcy trwania ciąży kobiet doświadcza wielu zmian w swoim ciele. Czy ból brzucha w ciąży jest normalny? Jakie są jego przyczyny?

Ból brzucha w ciąży to powszechne zjawisko, szczególnie po drugim trymestrze. Jego przyczyny mogą być różne i chociaż często nie ma powodu do zmartwień, czasami jest to objaw poważnych problemów. Dlatego warto umieć zidentyfikować typ bólu i skonsultować się z położną.

Podczas ciąży w ciele kobiety zachodzą duże zmiany w celu przygotowania miejsca na płód i dostarczenia mu składników odżywczych. Przystosowywanie to może czasami powodować ból brzucha. Dobrze jest, gdy kobieta potrafi odróżnić normalny dyskomfort od objawów dolegliwości.

Dowiedz się więcej o bólu brzucha w ciąży.

Ból brzucha w ciąży i jego przyczyny

Ból więzadeł obłych

Ból więzadeł obłych może pojawić się przy nagłej zmianie pozycji czy kaszlu.

Więzadła obłe znajdują się pomiędzy pachwinami a macicą. Gdy brzuch rośnie, więzadła te rozciągają się i bolą. Ból ten objawia się kłuciem przy zmianie pozycji, wstawaniu z łóżka czy kaszlu. Po wysiłku fizycznym staje się wyraźniejszy.

To normalny ból, któremu można zapobiec unikając gwałtownych ruchów, pochylając się lekko przy kaszleniu i kichaniu oraz wykonując ćwiczenia rozciągające.

Gazy

Podczas ciąży dochodzi do gromadzenia się gazów wskutek zwiększonego produkcji progesteronu, który spowalnia trawienie.

Gazy powodują ostry ból w różnych miejscach. Zwykle dotyczy on brzucha, klatki piersiowej, a czasami nawet pleców. Ból tego rodzaju staje się coraz częstszy wraz z postępem ciąży i zwiększeniem nacisku płodu na macicę.

Najlepszym sposobem łagodzenia bólu powodowanego przez gazy jest jedzenia często a niewiele oraz wysiłek fizyczny. Ewentualnie lekarz może zapisać środki przeciwko gazom.

Zaparcia

Stosowanie środków przeczyszczających w ciąży należy skonsultować z lekarzem.

Zaparcia także często dokuczają kobietom w ciąży. Zmiany hormonalne, wahania poziomu witamin i przystosowywanie się metabolizmu do nowej sytuacji mogą utrudnić wypróżnianie.

By zapobiegać zaparciom należy stosować dietę bogatą w błonnikćwiczyć – mogą to być po prostu spacery – i pić dużo wody. Ewentualne stosowanie środków przeczyszczających powinno odbywać się pod nadzorem lekarza, gdyż wiele z nich odradza się kobietom w ciąży.

Skurcze Braxtona Hicksa: główna przyczyna bólu brzucha w ciąży

To skurcze pojawiające się w ostatnim trymestrze. Nie oznaczają jednak początku porodu.

Skurcze Braxtona Hicksa przypominają skurcze porodowe, ale mają inną częstotliwość. Są całkowicie normalne i nie zagrażają zdrowiu. Przygotowują one ciało do wzmocnienia mięśni macicy.

By złagodzić ból powodowany przez tego typu skurcze zaleca się ciepłe kąpiele, picie wody i zmienianie pozycji ciała w celu znalezienia tej najwygodniejszej.

Czytaj dalej: Zmiany skórne w czasie ciąży

Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna powoduje silny ból brzucha w ciąży

Stan ten wymaga pilnej interwencji. Do ciąży pozamacicznej dochodzi, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się poza macicą, w jajowodzie. Ciąża pozamaciczna wymaga leczenia.

Ból jest wówczas intensywny i odczuwalny tylko w jednym miejscu. Mogą towarzyszyć mu wymioty, nudności i krwawienie z pochwy.

Poronienie

O poronieniu mówi się, gdy ciąża ulega samoczynnemu przerwaniu w pierwszych 20 tygodniach. Przyczyny są różne i trudno je przewidzieć oraz im zapobiec. W większości mają związek ze zmianami w obrębie chromosomów płodu lub uszkodzeniami komórki jajowej czy spermy.

Poronieniu towarzyszy ból krzyża i brzucha, skurcze oraz czerwonawe upławy. Kobieta wymaga wówczas opieki medycznej.

Czytaj teraz: Picie herbaty w ciąży: wszystko, co musisz wiedzieć

Inne przyczyny bólu brzucha w ciąży

Ból brzucha może mieć też inne, niezwiązane z ciążą przyczyny:

  • Kamienie nerkowe
  • Infekcje nerek
  • Zapalenie trzustki
  • Zapalenie wyrostka robaczkowego
  • Wrzody
  • Choroby wirusowe

Wszystkie te dolegliwości wymagają interwencji specjalisty, gdyż mogą stanowić ryzyko dla zdrowia matki i dziecka.

  • Prenatal Care. In Danforth’s obstetrics and gynecology. Gibbs, R. (2008). 10th ed., p. 18.
  • Pregnancy: Body changes and discomforts: Constipation. womenshealth.gov/pregnancy/youre-pregnant-now-what/body-changes-and-discomforts
  • Pregnancy: Staying healthy and safe: When to call the doctor. (2017). womenshealth.gov/pregnancy/youre-pregnant-now-what/staying-healthy-and-saf
  • True vs false labor. (2016). my.clevelandclinic.org/health/articles/true-vs-false-labor