Szklanka gorącej wody na czczo: oto 7 korzyści

Szklanka gorącej wody na pusty żołądek to świetne rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które nie tolerują kwaśnego soku z cytryny we wczesnych godzinach porannych. Gorąca woda z samego rana stymuluje eliminowanie toksyn z organizmu.
Szklanka gorącej wody na czczo: oto 7 korzyści

Ostatnia aktualizacja: 26 stycznia, 2019

Korzyści dla zdrowia, jakie może zapewnić szklanka gorącej wody wypita regularnie z samego rana na pusty żołądek są naprawdę trudne do przecenienia. A przecież wypicie szklanki dziennie rano, zaraz po wstaniu z łóżka nie jest skomplikowanym zadaniem. Warto więc dodać to do swojej codziennej procedury porannej.

Będziesz naprawdę zaskoczona tym, że coś tak prostego, jak szklanka gorącej wody może zaoferować Ci tak wiele korzyści i zero skutków ubocznych.

Dodatkowo, jeśli próbowałaś do tej pory pić rano wodę wraz z sokiem z cytryny na czczo i doszłaś do wniosku, że takie połączenie jest dla Ciebie zbyt silne lub po prostu nie sprawdza się najlepiej, nie wahaj się zastąpić tego napoju czymś znacznie prostszym. Wystarczy sama tylko szklanka gorącej wody!

Upewnij się zatem, że poznasz i zapamiętasz opisane przez nas poniżej 7 naprawdę godnych uwagi powodów, dla których szklanka gorącej wody powinna stanowić początek każdego Twojego kolejnego dnia. Spróbuj przestrzegać tej procedury przez co najmniej przez 15 dni, a zobaczysz, jak szybko pojawią się pierwsze efekty!

Szklanka gorącej wody na pusty żołądek – jakie oferuje korzyści dla zdrowia?

1. Pomaga Ci zrzucić zbędne kilogramy

Oczywiście szklanka gorącej wody sama w sobie nie pozwoli Ci zrzucić tych dodatkowych kilogramów. Jest to natomiast łatwy i zdrowy sposób będący suplementem odpowiednio zbilansowanej diety. Stymuluje ponadto naturalne procesy eliminowana toksyn z organizmu i pomagający regulować wagę.

Zalety oferowane przez picie gorącej wody obejmują między innymi:

 • Przyśpieszenie procesów metabolizmu
 • Pomoc przy usuwaniu toksyn z organizmu
 • Stymulowanie funkcjonowania układu pokarmowego, czego efektem jest sprawne trawienie
 • Zwalczanie zaparć

Kiedy poprawisz wydajność opisanych powyżej podstawowych procesów realizowanych przez Twój organizm, a mających bezpośredni wpływ na wagę Twojego ciała, to w połączeniu z odpowiednią, zdrową dietą i ćwiczeniami fizycznymi skutecznie pozbędziesz się nadmiaru kilogramów i poprawisz swoją figurę.

2. Zapewnia równowagę dla Twojego układu nerwowego

Szklanka gorącej wody na pusty żołądek z samego rana to świetny sposób, aby poprawić stan zdrowia układu nerwowego. I zapewne jest to także jedna z najbardziej zaskakujących korzyści, jakie takie posunięcie może Ci zapewnić.

Pierwsze chwile z rana, zaraz po wstaniu z łóżka są idealne do tego celu. Głónie dlatego, że Twój żołądek jest wtedy zupełnie pusty i gotowy na przyjęcie posiłku.

Jeśli natomiast w godzinach porannych zamiast śniadania wypijesz na przykład samą tylko kawę, to prawdą jest, że w ten sposób uzyskasz zastrzyk energii. Ale przy okazji także doprowadzisz do zachwiania równowagi pH Twojego organizmu powodując jego lekkie zakwaszenie.

Picie wody

I choć nie jest to jeszcze niczym wymagającym interwencji, to jednak regularnie picie kawy na pusty żołądek może doprowadzić do przewlekłego zakwaszenia organizmu. To z kolei powoduje wiele mniej lub bardziej istotnych problemów natury zdrowotnej:

 • Wysoki poziom zakwaszenia powoduje, że Twój organizm nabiera tendencji do gromadzenia toksyn zamiast ich usuwania, zatrzymywania płynów i nadmiernego stymulowania układu nerwowego.
 • Jedna z bardziej istotnych korzyści, jakie może Ci zapewnić szklanka gorącej wody na pusty żołądek jest jednak to, że przygotowuje ona organizm do lepszego wchłaniania substancji odżywczych dostarczonych mu w postaci śniadania.
 • Dzięki temu w żołądku powstanie środowisko, które jest pozbawione toksyn. A sprawniejsze funkcjonowanie układu pokarmowego poprawia także ogólny stan zdrowia Twojego systemu nerwowego.
 • Nie wahaj się przed tym, aby szklanka gorącej wody stanowiła rozpoczęcie każdego kolejnego dnia. Odczekaj 20 minut po wypiciu wody, a następnie zjedz dobre i zdrowe śniadanie, które zawiera produkty o wysokiej zawartości błonnika i białka.

3. Zwalcza bóle brzucha w okresie menstruacji

Nie ulega wątpliwości, że ogromna liczba kobiet co miesiąc cierpi katusze z powodu bólów menstruacyjnych, obejmujących brzuch i żołądek. Być może ulgę przynosi Ci jedynie leżenie lub wręcz przeciwnie, pozycja stojąca. A dolegliwości z tym związane mogą nasilać się do stopnia uniemożliwiającego wykonywanie normalnych, codziennych zadań.

 • Często zdarza się jednak, że coś tak w gruncie rzeczy banalnego, jak szklanka gorącej wody wypita rano na czczo może zadziałać jako niezwykle skutecznie łagodzący skurcze środek.
 • Spróbuj pić wodę, popijając ją powoli, w ten sposób najszybciej możesz poczuć ulgę.

4. Stymuluje funkcjonowanie układu pokarmowego

Jedna kwestia, o jakiej warto wspomnieć polega na tym, że picie wody podczas jedzenia ogólnie rzecz biorąc nie jest zalecane. Zjedzony przez Ciebie pokarm dotrze w takim przypadku do żołądka zmieszany razem z wodą. To może spowodować niepotrzebne przeciążenie tego ważnego narządu.

Najlepszą rzeczą jaką w takim przypadku możesz zrobić, to pić po prostu wodę przed jedzeniem. Im będzie ona cieplejsza, tym lepiej dla Ciebie. Ułatwi to Twojemu żołądkowi oraz jelitom przygotować się do procesu trawienia najbliższego posiłku, jaki zjesz. Przyśpieszy także wchłanianie składników odżywczych.

5. Zwalcza zjawisko przyśpieszonego starzenia się

Zapewne nieźle Cię teraz zaskoczymy. Musisz wiedzieć o tym, że szklanka gorącej wody to znakomity sposób, aby zapobiec niechcianemu procesowi przedwczesnego starzenia. Jak już wspomnieliśmy na początku, ten środek przeznaczony jest jako uzupełnienie codziennej diety jako dodatkowe wsparcie dla poprawy ogólnego dobrego stanu zdrowia.

Szklanka gorącej wody wypijana codziennie rano na czczo doskonale wspomaga usuwanie toksyn z Twojego organizmu. Dzięki temu nie będzie on narażony na działanie szkodliwych bakterii i innych niepożądanych substancji chemicznych. Będzie jednocześnie w stanie skuteczniej zwalczać wolne rodniki powodujące między innymi przedwczesne starzenie się.

Starzenie się skóry

Należy również pamiętać o tym, że Twoja skóra musi być odpowiednio nawodniona od wewnątrz. To pozwoli jej dłużej pozostać elastyczną i lśniącą. Szklanka gorącej wody bardzo skutecznie poprawia nawilżenie skóry i skuteczną eliminację toksyn nagromadzonych w jej warstwach.

Naprawdę o tym warto pamiętać!

6. Zapewnia Ci ochronę przez różnego rodzaju infekcjami

Jeśli panuje obecnie pora roku sprzyjająca przeziębieniom, grypie, czy bólowi gardła, warto zacząć regularnie pić gorącą lub ciepłą wodę. Pomoże Ci to w ten sposób zwalczyć skutecznie przekrwienie i stan zapalny gardła, pomagając w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.

Szklanka gorącej wody, oprócz samej tylko eliminacji wirusów, toksyn i bakterii pozwala także leczyć zapalenie tkanek miękkich i inne ich choroby. Stymuluje także ich oczyszczanie, przyśpiesza regenerację i obniża poziom bólu. Pamiętaj, żeby gorącą wodę pić powoli, małymi łykami tak, aby nie sparzyć sobie przełyku.

7. Zapewnia lepszą kondycję układu moczowego

Jednym ze sposobów zwalczania infekcji dróg moczowych i poprawienia stanu swoich nerek jest picie ciepłej wody. Nie ma nic lepszego na rozpoczęcie nowego dnia, niż szklanka gorącej wody z samego rana.

Podczas snu całkowicie normalnym zjawiskiem jest wydzielanie sporych ilości moczu. Zawiera on przeznaczone do usunięcia z organizmu toksyny i bakterie, które mogą usadowić się na ściankach pęcherza moczowego. Ciepła woda pomaga sprawniej wydalać te szkodliwe dla zdrowia substancji.

Choroby dróg moczowych

Podczas opróżniania pęcherza łatwiej będzie Ci się pozbyć niechcianych bakterii i produktów przemiany materii. Szklanka gorącej wody skutecznie oczyszcza całe drogi moczowe. Ma także działanie moczopędne. A to pozwala zwalczyć niekorzystne zjawisko zatrzymywania płynów w organizmie.

Jak więc zapatrujesz się na to zagadnienie? Czy szklanka gorącej wody stanie się od jutra nieodzownym składnikiem Twojej diety? Twoje zdrowie będzie Ci za to wdzięczne!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Jeong JN. Effect of Pre-meal Water Consumption on Energy Intake and Satiety in Non-obese Young Adults. Clin Nutr Res. 2018 Oct;7(4):291-296. doi: 10.7762/cnr.2018.7.4.291. Epub 2018 Oct 31. PMID: 30406058; PMCID: PMC6209729.
 • Wittbrodt MT, Millard-Stafford M. Dehydration Impairs Cognitive Performance: A Meta-analysis. Med Sci Sports Exerc. 2018 Nov;50(11):2360-2368. doi: 10.1249/MSS.0000000000001682. PMID: 29933347.
 • Palma L, Marques LT, Bujan J, Rodrigues LM. Dietary water affects human skin hydration and biomechanics. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2015 Aug 3;8:413-21. doi: 10.2147/CCID.S86822. PMID: 26345226; PMCID: PMC4529263.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.