Skurcze łydek: dlaczego się pojawiają?

Skurcze łydek: dlaczego się pojawiają?

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kiedy pojawiają się skurcze łydek, musisz bardzo delikatnie rozciągnąć obolały obszar. Poza tym unikaj dotykania czy masowania mięśni. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Z pewnością doskonale wiesz czym są skurcze łydek, bo doświadczyłaś ich na własnej skórze. Na pewno zastanawiałaś także, co sprawiło, że się u Ciebie pojawiły.

Być może zastanawiałaś się nawet co dzieje się w tej części Twojego ciała, skoro sprawia Ci aż tyle bólu. Cóż, to nic innego niż bezwarunkowe skurcze mięśni.

Tył łydek ma zaokrąglony kształt. W rzeczywistości składa się z różnych mięśni. Jeden z nich to mięsień trójgłowy łydki, który bierze udział w skurczach.

Większość osób doświadcza skurczy łydek w nocy, a ból jest na tyle intensywny, że wyrywa ich ze snu. W dzisiejszym artykule wytłumaczymy co dokładanie się dzieje i co można zrobić, aby zmniejszyć dyskomfort lub nie dopuścić do jego wystąpienia.

Dlaczego mięśnie łydek się kurczą?

Kiedy pojawiają się skurcze łydek, to w rzeczywistości dochodzi do bezwarunkowych skurczy mięśnia trójgłowego łydki. Skraca się on na tyle, że można to nawet zauważyć gołym okiem. Poza tym cały proces jest niezwykle bolesny.

Badacze nie wiedzą do końca dlaczego do tego dochodzi. Jednak znamy kilka czynników, które są związane z całym procesem. Znaczący wpływ na jego rozwój wywierają intensywne ćwiczenia fizyczne uprawiane przez dłuższy czas. Poza tym skurcze mogą się również pojawiać z powodu nieprawidłowego treningu.

Mięśnie łydek

Ten sam mechanizm pojawia się podczas trenowania bez wcześniejszego rozgrzania mięśni. Wydaje się, że ćwiczenia fizyczne, podobnie jak brak odpowiedniego nawodnienia, sprawiają, że w mięśniach gromadzą się toksyny. To z kolei prowadzi do pojawienia się skurczy mięśni.

Jednak skurcze łydek nie zawsze wiążą się z treningiem. Może wywoływać je wiele czynników. Najczęściej winę za ich rozwój ponosi picie alkoholu, kawy, palenie papierosów, przyjmowanie niektórych leków czy niewłaściwe odżywianie się.

Czy skurcze łydek mogą wiązać się z innymi chorobami?

Kiedy skurcze łydek pojawiają się często i nie jest to związane z ćwiczeniami, mogą stanowić objaw innego schorzenia. Warto mieć świadomość, że skurcze mogą występować, gdy dzieje się coś nie tak z układem krążenia, a krew nie dociera do mięśni w prawidłowy sposób.

Prześwietlenie łydki

Niestety przydarza się to dość często osobom, które ukończyły 60. rok życia. Jedna z przyczyn takiego stanu rzeczy to miażdżyca naczyń krwionośnych, która sprawia, że na ściankach naczyń krwionośnych odkłada się cholesterol. W takich obszarach przepływ krwi jest słabszy i nie jest ona w stanie dotrzeć w każde miejsce.

Zmiany w przepływie krwi pojawiają się również w trakcie ciąży, chociaż w takim przypadku stanowią raczej następstwo procesów fizjologicznych. Kobiety w ciąży, które znajdują się w trzecim trymestrze, często muszą zmagać się ze skurczami łydek.

Może Cię również zainteresować: Skurcze nóg – skąd się u nas biorą?

Co zrobić, gdy pojawią się skurcze łydek?

Zapewne doskonale wiesz, że skurcze łydek pojawiają się najczęściej w środku nocy, wybudzając Cię ze snu. Jeżeli taka sytuacja często się powtarza, najlepiej byłoby zadbać o krótkie rozciąganie mięśni każdego wieczora, zanim położysz się spać.

Poza tym warto również nadmienić, że musisz dbać o stopniowe zwiększanie obciążenia podczas ćwiczeń. Innymi słowy, zwiększaj ich intensywność powoli i spokojnie, a nie skokowo. Musisz również wiedzieć kiedy odpoczywać i jak robić to we właściwy sposób.

Oprócz tego nie zapomnij przygotować swoich mięśni przed rozpoczęciem ćwiczeń. Pamiętaj również o odpowiednim nawadnianiu i przestrzeganiu właściwej diety. W końcu odwodnienie może wywoływać skurcze łydek.

Niektórzy eksperci zalecają poddawanie się specjalnym sesjom fizjoterapeutycznym, aby ochronić się przed wystąpieniem skurczy łydek. Najlepsze rezultaty przynosi delikatne rozciąganie mięśni przeprowadzane w kontrolowany sposób. Unikaj stawania na palcach lub dotykania mięśni. Takie ruchy mogą doprowadzić do pojawienia się kolejnych skurczy.

Jednak jeżeli skurcze łydek dręczą Cię często, powinnaś udać się do lekarza. Będzie musiał sprawdzić, czy takie skurcze nie są związane z rozwojem jakiegoś schorzenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.