Atak niepokoju: 6 sposobów, by go uniknąć

Czy wiesz czym jest atak niepokoju i jak mu zapobiegać? Zdrowy tryb życia służy profilaktyce tego typu zaburzeń. Poznaj 6 zaleceń.
Atak niepokoju: 6 sposobów, by go uniknąć
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Atak niepokoju to zjawisko znane wielu ludziom. Napady paniki zaczynają się nagle i objawiają się palpitacjami, poceniem się i problemami z oddychaniem.

Poczucie przytłoczenia, bezradności i strach ogarniają dotkniętą takim problemem osobę. Ataki przychodzą bez zapowiedzi.

Poczucie, że nie ma się kontroli nad własnym ciałem powoduje frustrację. Gdy niepokój przechodzi w stan przewlekły, dochodzi do tego strach przed nawrotem objawów w nieodpowiednich momencie, co powoduje dodatkowy stres.

Dlatego warto znać sposoby radzenia sobie z takimi sytuacjami.

Atak niepokoju: jak mu zapobiegać?

1. Wysiłek fizyczny

Regularne ćwiczenia fizyczne pozytywnie wpływają na zdrowie. Służą także zdrowiu psychicznemu, co potwierdzono naukowo.

Sport poprawia też nastrój i zapobiega depresji oraz zaburzeniom lękowym.

Najlepiej ćwiczyć 30 do 40 minut trzy razy w tygodniu, umiarkowanie intensywnie. Pomaga to łagodzić i zapobiegać atakom paniki.

Regularne ćwiczenia fizyczne zapobiegają atakom niepokoju i pozytywnie wpływają na psychikę.

2. Prawidłowe oddychanie

Jednym z objawów ataku niepokoju są problemy z oddychaniem i uczucie przytłoczenia. To znak rozpoznawczy tego typu zaburzeń.

Opanowanie kontroli nad oddechem pomaga zapobiegać atakom paniki i skracać je, jeśli już wystąpiły, jak podaje badanie przeprowadzone przez dr Rapee.

Hiperwentylacja to jeden z czynników podtrzymujących atak. Pewne praktyki jogiczne i inne podobne pomagają nauczyć się głębokiego oddychania przy wykorzystaniu pełnych możliwości ciała.

Jak to się robi?

  • Na początek siadamy, łokcie można podeprzeć, by uniknąć napięcia barków.
  • Oddechy powinny być spokojne, powolne i regularne.
  • Wdychamy powietrze nosem i napełniamy nim brzuch przez 4 sekundy.
  • Zatrzymujemy powietrze na 2 sekundy.
  • Wydychamy powoli ustami przez 4 sekundy.
  • Czekamy chwilę i powtarzamy przez kilka minut.

3. Pożywna, zbilansowana dieta

Zbilansowana dieta to ważne uzupełnienie wszelkich kuracji medycznych. Zawsze są jakieś produkty, których powinno się unikać, gdyż nam szkodzą, podczas gdy inne nam służą.

W przypadku niepokoju najlepiej odstawić kofeinę (w kawie i zimnych napojach), słodkie wypieki i fast foody. Warto zastąpić je zdrowymi produktami.

4. Naturalne remedia i suplementy

Pewne naturalne sposoby pomagają uspokoić układ nerwowy. Niektóre rośliny lecznicze działają relaksująco, co zapobiega atakom paniki.

Oto niektóre z nich:

Pomocne mogą okazać się też suplementy. Lepiej jednak skonsultować ich stosowanie z lekarzem:

  • Magnez.
  • Lizyna.
Naturalne środki uspokajające takie jak napar z waleriany pomagają pokonać niepokój. Należy jednak stosować je rozważnie.

5. Radość życia

By pożegnać się z niepokojem musimy zadbać o nasze emocje. W planie profilaktyki nie może więc zabraknąć osób, rzeczy i aktywności, które napełniają nas pozytywnymi uczuciami.

Powinniśmy pielęgnować dobre samopoczucie, by utrzymywać wysoką jakość życia. Jej źródło leży bowiem w radości, wdzięczności, witalności i nadziei. Powinniśmy wypełniać nasze życie tym, co nas inspiruje i daje nam satysfakcję.

6. Psychoterapia

Jeśli jednak niepokój cię przerasta, trzeba udać się do specjalisty. Nie należy się porównywać z innymi ani czekać aż napady paniki staną się intensywniejsze.

Psycholog pomoże ci zrozumieć twoje emocje zamiast je tłumić. Co więcej, zidentyfikuje przyczyny paniki i zaproponuje sposób postępowania.

Nie uciekaj

Jeśli cierpisz na ataki paniki, nie uciekaj. To powszechny problem, który jednak można wyleczyć. Nie musisz się więc wstydzić. Twoje zdrowie psychiczne jest ważne. Dbaj więc o nie i nie obawiaj się prosić o pomoc. Wpłynie to pozytywnie na twoją jakość życia i poziom szczęścia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.