Najlepsze olejki eteryczne na niepokój

Najlepsze olejki eteryczne na niepokój

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy cierpisz z powodu niepokoju? W takim razie koniecznie wypróbuj olejki eteryczne na niepokój, które pomogą Ci nad nim zapanować.

Być może zastanawiałaś się w jaki sposób możesz zapanować nad niepokojem nie uciekając się do przyjmowania leków, które mogą wywołać skutki uboczne, takie jak zmęczenie, letarg, czy apatia. W takim razie koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby poznać olejki eteryczne na niepokój.

Sporo artykułów na temat podstawowej opieki zdrowotne wykazało, że jedna na cztery wizyty lekarskie dotyczy niepokoju. To bardzo poważna sytuacja. Właśnie dlatego czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się jak zmniejszyć niepokój używając trzech olejków eterycznych.

Najlepsze olejki eteryczne na niepokój

1. Lawendowy

Olejek lawendowy
Olejek lawendowy to tradycyjny olejek eteryczny o właściwościach uspokajających i relaksujących.

Pierwszy sposób na zapanowanie nad niepokojem to stosowanie olejku lawendowego. Lawenda to roślina, którą wiele osób uznaje za leczniczą dzięki jej działaniu uspokajającemu i rozluźniającemu.

W jaki sposób możesz ją wykorzystać do kontrolowania niepokoju? Wystarczy, że wlejesz kilka kropli olejku eterycznego do aromatyzera lub wykorzystać go do delikatnego masażu. Robiąc to możesz osiągnąć następujące zalety:

 • Wywołuje pozytywny stan emocjonalny,
 • Zmniejsza uczucie zmęczenia wywołane stresem,
 • Zmniejsza wrogość,
 • Wspiera harmonię i równowagę emocjonalną.

Aby zwiększyć działanie olejku lawendowego, gdy cierpisz z powodu niepokoju, możesz wziąć gorącą kąpiel. W tym celu wpuść kilka kropli olejku eterycznego do wody. To idealne remedium, które powinno się stosować przynajmniej raz na dwa tygodnie, aby zapanować nad niepokojem.

2. Geranium

Olejek eteryczny z geranium nie jest aż tak dobrze znany. Jednak, podobnie jak olejek eteryczny z lawendy, jest znany ze swojego korzystnego działania, które przyda się każdemu, kto cierpi z powodu niepokoju.

Podobnie jak w poprzednim przypadku, możesz wykorzystać dyfuzor na olejki, aby aromat rozprzestrzenił się po całym pokoju i zapewnił Ci zalety płynące z aromaterapii.

 • Zmniejszenie niepokoju i pobudzenia,
 • Odzyskanie równowagi układu nerwowego,
 • Zmniejszenie wahań nastroju,
 • Spadek zmęczenia wywołanego stresem.

Warto wiedzieć, że można mieszać olejek eteryczny z geranium z olejkiem eterycznym z lawendy. Dzięki temu wzmocnisz jego działanie i otrzymasz podwójne korzyści.

W jaki sposób możesz kontrolować niepokój za pomocą tej mieszanki?

Oto mały trik. Poza wlaniem olejku do aromatyzera wykonaj z jego pomocą delikatny masaż stóp lub innej części ciała.

3. Ylang ylang

Olejek ylang ylang
Chociaż ten kwiat nie jest tak dobrze znany, wiele osób twierdzi, że jest w stanie ukoić niepokój.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak możesz kontrolować niepokój za pomocą olejków eterycznych, możesz również wypróbować olejek z ylang ylang, co oznacza “kwiat kwiatów”. Nie jest zbyt dobrze znany, ale jego właściwości mogą odgrywać znaczący wpływ na zmniejszenie niepokoju i uspokojenie, ponieważ:

 • To naturalny antydepresant,
 • Pomaga zmniejszyć napięcie mięśni,
 • Pomaga kontrolować lęk i frustrację,
 • Wspiera rozwój dobrego samopoczucia.

Jeżeli znajdujesz się w stanie zwiększonego niepokoju, możesz wdychać parę. Wystarczy, że zagotujesz wodę i dodasz kilka kropli olejku eterycznego. Kiedy woda się zagotuje, nakryj głowę ręcznikiem, pochyl się nad garnkiem i zacznij wdychać parę z olejkiem ylang ylang.

Kilka dodatkowych podpowiedzi, które pomogą Ci kontrolować niepokój

Poza używaniem olejków eterycznych, które wymieniliśmy, powinnaś również podjąć inne działania. Możesz na przykład wlać wybrany olejek eteryczny do aromatyzera i medytować od pięciu do dziesięciu minut. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej się rozluźnić.

Poza tym musimy podkreślić znaczenie ćwiczeń fizycznych. Jeśli nie lubisz biegać, możesz uprawiać jogę. To doskonała aktywność, która zmniejsza niepokój i poprawia Twoje samopoczucie.

Poza tym nie ma wątpliwości, że w takim przypadku kluczową rolę odgrywa wizyta u psychologa.

Mamy nadzieję, że dowiedziałaś się już w jaki sposób kontrolować niepokój stosując naturalne sposoby. Zachęcamy Cię również do rozpoczęcia profesjonalnej terapii, ponieważ pomoże Ci zrozumieć przyczynę niepokoju i narzędzia, które umożliwią Ci jego zmniejszenie. W połączeniu z olejkami eterycznymi z pewnością pomoże Ci poprawić Twoje samopoczucie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Avello Lorca, Marcia, Fernández Rocca, Pola, Faundez Curiante, Benjamín, Zagal Montecinos, Ana María, Gordon Martí, Jenny, & Valenzuela Zambrano, Bárbara. (2011). Fitoaromaterapia como complemento para mejorar la salud laboral. Revista Cubana de Plantas Medicinales16(3), 279-295. Recuperado en 25 de febrero de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1028-47962011000300008&lng=es&tlng=es.
 • Fajardo Hurtado, L. Y. (2018). Efecto de los aceites esenciales en los síntomas emocionales de la ansiedad, depresión y estrés una revisión literaria.
 • Gnatta, Juliana Rizzo, Dornellas, Eliane Vasconcellos, & Silva, Maria Júlia Paes da. (2011). O uso da aromaterapia no alívo da ansiedade. Acta Paulista de Enfermagem24(2), 257-263. https://dx.doi.org/10.1590/S0103-21002011000200016
 • Gnatta, Juliana Rizzo, Piason, Patricia Petrone, Lopes, Cristiane de Lion Botero Couto, Rogenski, Noemi Marisa Brunet, & Silva, Maria Júlia Paes da. (2014). Aromatherapy with ylang ylang for anxiety and self-esteem: a pilot study. Revista da Escola de Enfermagem da USP48(3), 492-499. https://dx.doi.org/10.1590/S0080-623420140000300015

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.