Pyszny przepis na domowy chleb sezamowy

Chleb sezamowy to pożywny przepis, idealny, żeby okazjonalnie urozmaicić dietę. W tym artykule opowiemy Ci więcej o zaletach nasion sezamu i o tym, jak możesz przygotować ten przepis!
Pyszny przepis na domowy chleb sezamowy
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chleb sezamowy nie jest tak powszechny, ale ma więcej korzyści zdrowotnych niż tradycyjne przepisy na chleb. Może dostarczać niezbędnych składników odżywczych w diecie sportowców, dzieci i nastolatków. Oczywiście, podobnie jak w przypadku białego pieczywa, nie powinno się go spożywać do głównych posiłków.

Nasiona sezamu mają wysoką gęstość odżywczą. Coraz więcej osób je spożywa, zwłaszcza ze względu na ich profil lipidowy. Ponadto niezbędne mikroelementy, jakie zawiera, wyraźnie gwarantują dobre funkcjonowanie organizmu. Chcesz wypróbować ten domowy przepis?

Zalety chleba sezamowego

Zacznijmy od omówienia korzyści zdrowotnych chleba sezamowego z naukowego punktu widzenia. Pamiętaj jednak, że zalecamy spożywanie tego chleba w ramach zbilansowanej diety.

Pomaga dbać o swoje zdrowie

Chleb sezamowy zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy. A wśród nich wyróżnia się witamina E. Jest to pierwiastek, który może przyczynić się do zapobiegania chorobom przewlekłym, jak zauważono w badaniu opublikowanym w International Journal of Molecular Sciences.

Pierwiastek ten neutralizuje powstawanie wolnych rodników. Nagromadzenie ich w tkankach może powodować szkodliwe zapalenie w organizmie i zwiększać ryzyko mutacji materiału genetycznego.

sezam w misce z łyżką
Nasiona sezamu zawierają przeciwutleniacze, które pomagają chronić organizm przed wolnymi rodnikami.

Poprawia twój profil lipidowy

Nasiona sezamu wyróżniają się zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują lipidy omega 3, które mają pozytywny wpływ na profil lipidowy organizmu.

Ponadto, jak wyjaśnia badanie opublikowane w International Journal of Molecular Sciences, chronią przed rozwojem chorób sercowo-naczyniowych.

Zapewnia energię

Nie zapominaj, że ten chleb ma wysoką zawartość węglowodanów. Ten składnik odżywczy zapewnia organizmowi energię na niskim poziomie, potrzebną do wykonywania czynności o wysokiej intensywności lub sile.

Dodatkowo może przyczynić się do regeneracji po dużym wysiłku, ponieważ specjaliści zauważyli, że spożywanie go może pomóc zresyntetyzować glikogen mięśniowy i wątrobowy po zakończeniu treningu.

Możesz być także zainteresowany: Odżywianie i leczenie cukrzycy typu 2: zalecenia

Przepis na chleb sezamowy

Chleb sezamowy to pożywna opcja, którą możesz wykorzystać, aby poprawić jakość swojej diety. Według danych opublikowanych w Pharmacognosy Reviews, jest źródłem białka, witaminy B1 i błonnika pokarmowego. Oprócz tego dostarcza minerałów, takich jak fosfor, żelazo, magnez, wapń i cynk. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zrobić ten chleb w domu!

Składniki

Chleb sezamowy Krok po kroku

  • Pierwszy krok wymaga rozcieńczenia drożdży w 1 szklance wody o temperaturze pokojowej, aż do prawie całkowitego rozpuszczenia.
  • Następnie wymieszaj mąkę (najpierw przesiej), pozostałą wodę, rozcieńczone drożdże, olej i jedną lub dwie łyżki soli. Ugniataj ciasto, aż uzyskasz elastyczny, dobrze wymieszaną, gładką masę.
  • Po około 10-15 minutach ugniatania przykryj miskę ściereczką i umieść w ciepłym i ciemnym miejscu, aby ciasto mogło wyrosnąć. Trzymaj je tam przez co najmniej 1 godzinę, chociaż możesz zostawić je na dłużej, aby mogło  bardziej wyrosnąć.
  • Po upływie tego czasu wierzch ciasta posmaruj wodą i posyp sezamem.
  • Włóż ciasto do piekarnika na 30 minut w temperaturze 200°C. Upewnij się, żeby najpierw go podgrzać!
  • Po upływie tego czasu chleb powinien mieć fantastyczny kolor i gąbczaste wnętrze. Teraz jest gotowy do spożycia!
chleb z oliwą i oliwkami sezamowymi
Chociaż nasiona sezamu są zdrowe, ważne jest, aby ograniczyć ilość spożywanego chleba, aby nie przesadzić z węglowodanami.

Zrób chleb sezamowy

Jak widać, nie jest wcale trudno zrobić chleb z sezamem. Chociaż to prawda, ważne jest, aby mieć wystarczająco dużo czasu, ponieważ ciasto musi wyrosnąć przy dwóch różnych okazjach.

Ważne jest, aby zrobić to spokojnie, ponieważ pośpiech może negatywnie wpłynąć na końcowy wynik. W rzeczywistości, im więcej miłości włożysz przygotowanie, tym bardziej będzie puszyste.

Pamiętaj, że chociaż możesz włączyć chleb do zdrowej diety, nie jest to najlepsza żywność ze względu na wysoką zawartość węglowodanów. Mąki zawsze zawierają znaczny stopień oczyszczenia, co może mieć wpływ na poziom glukozy we krwi.

Zalecamy spożywanie chleba wcześnie w ciągu oraz przed lub po treningu. W ten sposób skorzystasz z jego wartości odżywczych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lloret A, Esteve D, Monllor P, Cervera-Ferri A, Lloret A. The Effectiveness of Vitamin E Treatment in Alzheimer’s Disease. Int J Mol Sci. 2019 Feb 18;20(4):879. doi: 10.3390/ijms20040879. PMID: 30781638; PMCID: PMC6412423.
  • Pathak N, Rai AK, Kumari R, Bhat KV. Value addition in sesame: A perspective on bioactive components for enhancing utility and profitability. Pharmacogn Rev. 2014;8(16):147-155. doi:10.4103/0973-7847.134249
  • Innes JK, Calder PC. Marine Omega-3 (N-3) Fatty Acids for Cardiovascular Health: An Update for 2020. Int J Mol Sci. 2020 Feb 18;21(4):1362. doi: 10.3390/ijms21041362. PMID: 32085487; PMCID: PMC7072971.
  • Alghannam AF, Gonzalez JT, Betts JA. Restoration of Muscle Glycogen and Functional Capacity: Role of Post-Exercise Carbohydrate and Protein Co-Ingestion. Nutrients. 2018 Feb 23;10(2):253. doi: 10.3390/nu10020253. PMID: 29473893; PMCID: PMC5852829.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.