Klasyczny przepis na świąteczny chleb Panettone

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić jeden z najbardziej typowych świątecznych deserów w domu, nie przegap poniższego przepisu. Pokochasz wynik.
Klasyczny przepis na świąteczny chleb Panettone
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Panettone to jeden z najbardziej typowych świątecznych deserów. Można go przygotować w domu w prosty sposób, wybierając wysokiej jakości świeże składniki. Odkryj nasz wspaniały przepis na panettone w tym artykule!

W ten sposób unikasz spożycia dodatków i tłuszczów trans, które zawierają odmiany przemysłowe. Przede wszystkim pamiętaj, że twoje zdrowie nie ucierpi nadmiernie, jeśli spożyjesz na Boże Narodzenie kilka słodyczy więcej niż zwykle.

Ważne jest, aby cała dieta była zbilansowana, a także urozmaicona, aby uniknąć deficytu niezbędnych składników odżywczych. Pomoże również regularna aktywność fizyczna, aby zoptymalizować procesy metaboliczne.

Przepis na panettone

Jeśli chcesz zrobić przepis na panettone w domu, użyj następujących składników:

 • 3 jajka
 • 80 mililitrów wody
 • 120 gram (5 uncji) cukru
 • 1/2 łyżeczki soli
 • Forma Panettone
 • 75 gramów (3 uncje) rodzynek
 • 100 gramów (4 uncje) pełnego mleka
 • 550 gramów (22 uncje) mocnej mąki
 • starta skórka z cytryny i pomarańczy
 • 100 gramów (4 uncje) kandyzowanych owoców
 • 160 gramów masła w maści
 • 30 gramów (1,2 uncji) świeżych drożdży piekarskich
Pasas de uvas para panettone.
Rodzynki to klasyczny składnik słodkiego chleba bożonarodzeniowego.

Instrukcje krok po kroku

 

W przypadku tego przepisu na panettone musisz zacząć od uformowania preferencji. Aby to zrobić, wymieszaj ciepłe mleko i drożdże w misce, pozwalając drożdżom stopniowo się rozcieńczyć.

Po chwili dodaj 130 gram (5 uncji) mąki i 20 gram (0,8 uncji) cukru, wszystko dobrze mieszając widelcem, aż uzyskasz lepką, ale gładką masę. Przykryj miskę folią i pozostaw do fermentacji przez co najmniej 1 godzinę.

Następnie włóż ciasto do innej dużej miski, do której dodasz całe jajka, cukier, sól, mąkę, wodę, cytrynę i skórkę pomarańczową. Dobrze wymieszaj, najpierw drewnianą łyżką, a następnie rękoma na blacie. Ważne jest, aby nie smarować ani mąką stołu.

Ugniatanie powinno trwać około 25 minut, aby uzyskać elastyczny efekt. W tym momencie dodaj masło pokrojone w kwadraty, ale dalej powoli wyrabiaj. Rezultatem będzie ciasto o elastycznej, nieklejącej się i błyszczącej konsystencji.

Następnym krokiem jest zrobienie kulki i umieszczenie jej w misce lekko posypanej mąką. Przykryj ściereczką i pozostaw do fermentacji na kilka godzin.

Optymalna temperatura do wyrastania wynosi od 22 do 25 stopni Celsjusza. Po tym czasie ciasto powinno potroić swoją początkową objętość. Potem trzeba jeszcze trochę wyrobić ciasto rękami i dodać winogrona i owoce.

Pozostaje tylko umieścić ciasto w formie panettone i powtórzyć proces rośnięcia przez kolejne 2 do 3 godzin. Aby kontynuować, narysuj krzyżyk na wierzchu, umieszczając 4 orzechy włoskie posmarowane masłem, aby nadać powierzchni złoty kolor.

Ciasto wkładamy do piekarnika na 30 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza (72 do 77 Fahrenheita), chociaż po 10 minutach należy je przykryć folią aluminiową. Następnie wystarczy umieścić go na stojaku i pozostawić do ostygnięcia przez 3 godziny do góry nogami.

Jeszcze kilka świetnych przepisów dla Ciebie: 3 świąteczne dania i desery na całym świecie

Właściwości odżywcze panettone

Panettone pochodzenia przemysłowego może mieć niską jakość. Jednak domowe panettone jest w stanie zapewnić pewne składniki odżywcze, które mogą być interesujące dla niektórych grup populacji.

Na przykład w przypadku sportowców to optymalne źródło energii. Zawiera długołańcuchowe węglowodany, które pomagają uzupełnić zapasy glikogenu.

Jednak aby efekt ten był osiągnięty optymalnie, cukry powinny być podawane z porcją białka o wysokiej wartości biologicznej, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nutrients. To opóźni początek zmęczenia. Może nawet zmniejszyć ryzyko kontuzji mięśni.

Wysokie spożycie węglowodanów prostych nie byłoby wskazane w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia. Elementy te mogą zwiększać ryzyko wystąpienia problemów metabolicznych, takich jak cukrzyca. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Current Diabetes Reports .

Zawsze wskazane jest podawanie węglowodanów z dużą ilością błonnika. Substancja ta opóźnia wchłanianie węglowodanów i wnikanie glukozy do krwiobiegu, co zmniejsza stres trzustkowy. W rzeczywistości wykazano, że sam błonnik zmniejsza częstość występowania cukrzycy.

Przepis na Panettone.
Domowy słodki chleb panettone jest znacznie lepszej jakości niż chleb przemysłowy, a proces produkcji można kontrolować, aby był zdrowszy.

Więcej wspaniałych przepisów: Wypróbuj ten przepis na domowe słodkie pieczywo

Przygotuj panettone w domu

Przygotowanie panettone w domu wymaga czasu, ale wynik jest znacznie lepszy od wersji przemysłowych. Nie tylko pod względem cech organoleptycznych, ale również pod względem wartości odżywczej. Mówimy o produkcie, który nie będzie zawierał niskiej jakości olejów roślinnych, które mogą nasilać stany zapalne.

Na koniec pamiętaj, że aby utrzymać dobry stan zdrowia, konieczne będzie połączenie szeregu dobrych nawyków. Od czasu do czasu można włączyć do diety cukry proste, ale kluczowe będzie również zapewnienie dużej aktywności fizycznej, ze szczególnym naciskiem na siłę mięśni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Alghannam, A. F., Gonzalez, J. T., & Betts, J. A. (2018). Restoration of Muscle Glycogen and Functional Capacity: Role of Post-Exercise Carbohydrate and Protein Co-Ingestion. Nutrients10(2), 253. https://doi.org/10.3390/nu10020253
 • Yoshida, Y., & Simoes, E. J. (2018). Sugar-Sweetened Beverage, Obesity, and Type 2 Diabetes in Children and Adolescents: Policies, Taxation, and Programs. Current diabetes reports18(6), 31. https://doi.org/10.1007/s11892-018-1004-6
 • Barber, T. M., Kabisch, S., Pfeiffer, A., & Weickert, M. O. (2020). The Health Benefits of Dietary Fibre. Nutrients12(10), 3209. https://doi.org/10.3390/nu12103209

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.