3 świąteczne potrawy i desery z całego świata

3 świąteczne potrawy i desery z całego świata
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

W różnych krajach istnieją różne typowe potrawy związane z okresem Bożego Narodzenia. Przedstawimy Wam 3 z nich, które mogą stać się częścią Twojego świątecznego menu.

Święta Bożego Narodzenia obchodzone są w różny sposób na całym świecie. Istnieją jednak potrawy i desery świąteczne charakterystyczne dla każdego z krajów, co nadaje temu okresowi wiele unikalnych konotacji. Dlatego przedstawiamy Ci 3 różne propozycje, które pokochasz. 

Pomimo tego, że jest to święto, którego priorytetem jest przebywanie z bliskimi i obfite jedzenie, stosowanie dobrej diety jest w tym czasie możliwe.

1. Japoński smażony kurczak z ziemniakami

Jest to jeden z najbardziej typowych przepisów świątecznych w Japonii. W tym czasie Japończycy odchodzą od licznych sosów, które charakteryzują ich kuchnię, by postawić na znacznie bardziej typowe dla krajów zachodnich dania, takie jak smażony kurczak z ziemniakami.

Nie jest to najzdrowsze jedzenie. Nie możemy zapominać, że jest to gotowanie, które generuje kwasy tłuszczowe trans, które są szkodliwe dla zdrowia, gdy spożywane w nadmiarze. Z reguły, gdy mówimy o zdrowej diecie, potwierdzamy konieczność unikania smażonych potraw.

Ale aby przeżyć święta jak prawdziwy Japończyk, spróbuj dodać do smażonego kurczaka jakiś amerykański sos, na przykład ketchup. W ten sposób będziesz cieszyć się doskonałym smakiem i chrupkością.

Pamiętaj, że jeśli chcesz zminimalizować negatywny wpływ tej potrawy na organizm, możesz przygotować go od podstaw w domowy sposób. W ten sposób możesz wybrać część kurczaka i olej, których użyjesz.

Smażony kurczak

Typowym przepisem świątecznym w Japonii jest smażony kurczak, choć nie jest to zdrowa opcja.

Może Cię również zainteresować: Indyk i kurczak: czym różni się ich mięso?

2. Świąteczne potrawy: pieczony indyk ze Stanów Zjednoczonych

Jest to typowa potrawa nie tylko dla Święta Dziękczynienia, ale także dla okresu Bożego Narodzenia. Pieczony indyk to klasyk w kuchni amerykańskiej, która często stosuje wysokie temperatury, sosy i farsz.

W tym przypadku do mięsa dodaje się zwykle groszek lub tłuczone ziemniaki. Ponadto należy zauważyć, że indyk często jest pieczony w całości i faszerowany warzywami.

Jest to dość zdrowy przepis. Dostarcza białek o wysokiej wartości biologicznej, niezbędnych dla zapewnienia zdrowia beztłuszczowej masy ciała. Dowodem na to jest badanie opublikowane w czasopiśmie Nutrients. Jednocześnie przeciwutleniacze obecne w warzywach w farszu do indyka są w stanie neutralizować powstawanie wolnych rodników.

Jedynym minusem jest to, że danie to występuje czasem w towarzystwie smażonych ziemniaków, co obniża jego wartość odżywczą. Zawsze lepiej jest wybierać gotowanie w niskiej temperaturze, ponieważ nie powoduje ono powstawania kwasów tłuszczowych trans lub toksycznych kwasów tłuszczowych, takich jak akrylamid.

3. Włoski panettone

Mimo, że jest to przepis pochodzący z Włoch to cieszy się popularnością w wielu krajach zachodnich. Panettone to babka podobna do biszkoptu, choć jest bardziej puszysta i wypełniona rodzynkami lub czekoladą.

Może również zawierać orzechy, takie jak pistacje. Wnoszą one zdrowe tłuszcze do tego przepisu, który charakteryzuje się wysoką zawartością cukru i masła. Z tego powodu nie zaleca się jego regularnego spożywania. Najlepiej zostawić go na specjalne sytuacje.

Należy pamiętać, że spożywanie dużych ilości cukru ma wpływ na zdrowie metaboliczne. Może zwiększać oporność na insulinę i sprzyjać wystąpieniu cukrzycy typu 2, która jest powiązana z innymi przewlekłymi i złożonymi chorobami.

Orzechy

Orzechy dodane do świątecznych przepisów dostarczają zdrowych tłuszczów, które mogą zrównoważyć pewien nadmiar innych składników odżywczych.

Przygotuj świąteczne potrawy z innych krajów

Nie zaszkodzi urozmaicić menu i przygotować świąteczne potrawy lub desery z innych krajów. W ten sposób można nadać inny akcent tej porze roku, którą spędzamy z bliskimi i rodziną.

Pamiętaj, że nawet jeśli istnieje prawdopodobieństwo przejadania się w czasie świąt, nie powinieneś wyrabiać w sobie złego nawyku. Postaraj się utrzymać nawyki, które kultywowałeś przez cały rok. Nie zapominaj również o ćwiczeniach fizycznych tak często, jak to możliwe.

I na koniec ciesz się Twoimi bliskimi tak bardzo, jak to tylko możliwe. Staraj się dzielić z nimi doświadczeniami i wykorzystuj jedzenie jako rodzaj socjalizacji i budowania więzi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wilczek MM., Olszewski R., Krupienicz A., Trans fatty acids and cardiovascular disease: urgent need for legislation. Cardiology, 2017. 138 (4): 254-258.
  • Landi F., Calvani R., Tosato M., Martone AM., et al., Protein intake and muscle health in old age: from biological plausibility to clinical evidence. Nutrients, 2016- 8 (5): 295.
  • Johnson RJ., Sánchez Lozada LG., Andres P., Lanaspa MA., Perspective: a historical and scientific perspective of sugar and its relation with obesity and diabetes. Adv Nutr, 2017. 8 (3): 412-422.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.