Indyk i kurczak: czym różni się ich mięso?

Czym różnią się indyk i kurczak? Jak je przygotowywać? Chociaż to podobne rodzaje mięsa, mają pewne odmienne właściwości.
Indyk i kurczak: czym różni się ich mięso?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Indyk i kurczak to zdrowe produkty, które warto włączyć do diety. Są zalecane wszystkim, niezależnie od wieku.

Oba te produkty klasyfikowane są jako białe mięso. Cieszą się lepszą sławą niż czerwone mięsa, których nadmierne spożycie prowadzi do przewlekłych chorób. Co więcej, należy unikać produktów przetworzonych, gdyż mogą zawierać konserwanty o negatywnym wpływie na organizm.

Kurczak

Produkt ten zawiera dużo białka, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju mięśni, co potwierdzono naukowoSubstancje te mają wysoką wartość biologiczną, gdyż zawierają wszystkie aminokwasy i są łatwo przyswajalne.

Co więcej, kurczak zawiera mało tłuszczu. Wprawdzie ten, który się w nim znajduje jest nasycony, ale nie stwarza on ryzyka dla zdrowia. Podejście nauki do nasyconych kwasów tłuszczonych zmieniło się w ostatnich latach, czego dowodzi badanie opublikowane w Critical Reviews in Food Science and Nutrition.

Nie należy zapominać, że produkt ten wyróżnia się zawartością witamin z grupy B. Te mikroskładniki są niezbędne organizmowi, gdyż uczestniczą w wielu procesach metabolicznych zorientowanych na pozyskiwanie energii. Co więcej, witamina B12 zapobiega anemii.

Kurczak to źródło białka i witamin z grupy B.

Indyk

Mięso indyka także zawiera białko o wysokiej wartości biologicznej. Pod tym względem nie różni się od kurczaka. Zależnie od spożywanej części ptaka, zawartość białka może być odmienna.

Jednak różnic można doszukać się w zawartości tłuszczu – w indyku jest go mniej. Indyk nie ma też w składzie tłuszczów nasyconych i zawiera mniej cholesterolu.

Nie przekłada się to jednak na wpływ na zdrowie. Tłuszcze nasycone cis nie uważane są bowiem za szkodliwe dla zdrowia, w przeciwieństwie do odmiany trans. 

Co więcej, warto zaznaczyć, że indyk zawiera prawie trzy razy więcej wapnia niż kurczak. To ciekawa informacja pod kątem układania diety wzmacniającej kości. Potwierdzono naukowo, że regularne spożywanie wapnia obniża ryzyko wystąpienia osteoporozy w podeszłym wieku.

Przygotowanie mięsa ma znaczenie

Przygotowując mięso indyka lub kurczaka należy mieć na uwadze pewne aspekty. Po pierwsze, najbardziej polecane jest grillowanie, pieczenie lub gotowanie. Wówczas nie dochodzi do przemian kwasów tłuszczowych, co gwarantuje, że produkt jest zdrowy.

Lepiej unikać smażenia i panierowania. Dochodzi wówczas do wytworzenia szkodliwych, a nawet toksycznych związków takich jak tłuszcze trans i akrylamid. Obie te substancje zaogniają stany zapalne oraz negatywnie wpływają na organy, tkanki i komórki.

Najlepiej jeść mięso w towarzystwie warzyw. W ten sposób zapewniamy sobie odpowiednią podaż mikroskładników i antyoksydantów.

Z węglowodanów najlepiej wybrać warzywa strączkowe, kaszę lub ciemny ryż. Ważne, by unikać makaronu i chleba, gdyż mają one wysoki indeks glikemiczny, co negatywnie wpływa na metabolizm cukrów.

Indyk różni się od kurczaka zawartością tłuszczu.

Indyk i kurczak – zdrowe mięso

Zarówno indyk jak i kurczak powinny znaleźć się w zdrowej diecie. Stanowią bowiem źródło pełno wartościowego białka. Co więcej, spożycie białego mięsa powinno być większe od spożycia mięsa czerwonego.

Metoda obróbki wpływa na ostateczny rezultat gotowania. Najlepiej przygotowywać ten typ mięsa na grillu lub w piekarniku, ewentualnie gotować. Nie dochodzi wówczas do przemian kwasów tłuszczowych w ich szkodliwe odmiany.

Dieta powinna być urozmaicona, dlatego warto jeść drób na zmianę z innymi produktami bogatymi w białko takimi jak jaja, ryby i nabiał.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Landi F., Calvani R., Tosato M., Martone AM., et al., Protein intake and muscle health in old age: from biological plausibility to clinical evidence. Nutrients, 2016.
  • Szajewska H., Szajewski T., Saturated fat controversy: importance of systematic reviews and meta analysis. Crit Rev Food Sci Nutr, 2016. 56 (12): 1947-51.
  • Cano A., Chedraui P., Goulis DG., Lopes P., et al., Calcium in the prevention of postmenopausal osteoporosis: EMAS clinical guide. Maturitas, 2018. 107: 7-12.
  • González, María Isabel Castro. “Ácidos grasos omega 3: beneficios y fuentes.” Interciencia 27.3 (2002): 128-136.
  • Manuzza, Marcela Alejandra, et al. “Índice glucémico y carga glucémica: su valor en el tratamiento y la prevención de las enfermedades crónicas no transmisibles.” Diaeta 36.162 (2018): 29-38.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.