Dieta mięsna: na czym polega i kto może ją stosować?

Wyjaśnimy Ci, z czego składa się dieta mięsna i jakie wiąże się z nią ryzyko. Poznasz też jej ogólne zasady stosowania, abyś mógł ocenić, czy warto jej przestrzegać. Jeśli chodzi o restrykcyjne plany żywieniowe, zawsze zachowuj ostrożność.
Dieta mięsna: na czym polega i kto może ją stosować?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega dieta mięsna, zwana również dietą mięsożerców. Ta metoda żywienia staje się dziś coraz bardziej modna.

Wiele stosujących ją osób twierdzi, że dieta mięsna przyniosła im szereg korzyści związanych z poprawą zdrowia. Jednak jak zobaczymy w tym artykule, nie ma wystarczających dowodów naukowych na poparcie tego sposobu odżywiania.

Dieta mięsna jest mocno restrykcyjna

Główny problem z restrykcyjnymi dietami polega na tym, że mają one duży wpływ na populację ze względu na ogromny udział propagandy, która im towarzyszy. Niektóre z nich, jak na przykład dieta wegańska, zawierają element etyczny, który motywuje wiele osób jej do stosowania w praktyce. Oczywiście nie zapominając o obietnicach dotyczących utraty wagi.

Dieta mięsna nie pozostaje daleko w tyle, a w jej konkretnym przypadku jest to metoda odżywiania całkowicie przeciwstawna weganizmowi. Polega na spożywaniu wyłącznie pożywienia pochodzącego od zwierząt lądowych.

W rzeczywistości najbardziej rygorystyczne wersje proponują opcję jedzenia czerwonego mięsa i picia wody, nic ponadto. Jest to bardzo restrykcyjny protokół żywieniowy, który eliminuje pokarmy pochodzenia roślinnego i ryby. Taki sposób odżywiania może sprzyjać pojawianiu się niedoborów żywieniowych.

Zapotrzebowanie organizmu na makroskładniki, z wyjątkiem węglowodanów, można zaspokoić jedząc mięso. Jednak mogą wystąpić niedobory ważnych mikroelementów, jeśli nie ma różnorodności składników w diecie.

I tak na przykład okazuje się, że jedzenie samego mięsa nie dostarcza organizmowi fitoskładników odżywczych. Chodzi o niezbędne substancje o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym, które odgrywają wiodącą rolę w zachowaniu zdrowia.

Literatura naukowa broni potrzeby regularnego włączania tych składników odżywczych do diety w celu zwalczania chorób przewlekłych. Wykazano również, że zmniejszają ryzyko patologii zwyrodnieniowych związanych ze starzeniem się.

Wyeliminowanie spożycia przeciwutleniaczy może zwiększyć ryzyko rozwoju chorób. Te składniki odżywcze mają również duże znaczenie podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych, ponieważ zmniejszają ryzyko uszkodzenia mięśni i sprzyjają ich regeneracji.

Dieta mięsna
Mięso jako jedyny składnik diety jest opcją bardzo restrykcyjną, która może być zalecana jedynie w rzadkich przypadkach

Przeczytaj także te ciekawe informacje: Jaką ilość mięsa można spożywać tygodniowo?

Dieta mięsna – poznaj argumenty na jej obronę

Zwolennicy diety mięsnej argumentują, że czerwone mięso i podroby to pokarmy o dużej gęstości odżywczej, które dostarczają wszystkich potrzebnych organizmowi substancji. Według nich spożywanie węglowodanów jest natomiast szkodliwe i powoduje zaburzenia.

To rzeczywiście prawda, że cukry proste zwiększają częstość występowania chorób metabolicznych, co potwierdza badanie opublikowane w czasopiśmie Critical Reviews in Clinical Laboratory Sciences. Dlatego w wielu przypadkach może być konieczne spożycie węglowodanów złożonych. Na przykład, gdy musisz wykonywać czynności wymagające dużego wysiłku beztlenowego.

Kolejnym argumentem przemawiającym za wdrożeniem diety mięsnej dotyczy samego trawienia. Osoby, które ją wypróbowały, twierdzą, że doświadczają mniej problemów żołądkowo-jelitowych i mają mniejsze uczucie wzdęcia. Dzieje się tak, ponieważ jest to plan żywieniowy pozbawiony błonnika.

W każdym razie błonnik jest jednak niezbędny dla zdrowia jelit i perystaltyki jelit. Prawdą jest, że osoby, które cierpią na przerost bakterii jelitowych, powinny zmniejszyć jego udział w diecie, ale to jest szczególny przypadek.

Wiadomo, że duże dawki błonnika mogą zwiększać wzrost bakterii chorobotwórczych, wywołujących nieprzyjemne i bolesne odczucia, w zaburzeniu zwanym przez ekspertów SIBO. W tym zaburzeniu klinicznym tymczasowe ograniczenie zużycia błonnika mogłoby odwrócić ten proces, ale nie jest wskazane, aby wyeliminować go na zawsze.

Możesz również dowiedzieć się więcej na ten temat: Odstawić mięso – jak to zrobić mądrze i zdrowo

Czy dieta mięsna może być stosowana ciągle?

Mięso na grillu
Ci, którzy próbują diety mięsnej, twierdzą, że poprawia się stan układu żołądkowo-jelitowego, ale eksperci od żywienia odradzają ten sposób odżywiania

Chociaż krótkotrwałe stosowanie diety mięsnej może przynieść korzyści pacjentom z zespołem przerostu bakterii, jest to dieta, której nie można stosować przez dłuższy okres. Efekty krótko- i średnioterminowe są ewidentne.

Według badań opublikowanych w World Journal of Pediatrics, diety ketogenne, które są również restrykcyjne, zostały zbadane i ocenione jako bezpieczne. Jednak dieta mięsna idzie o krok dalej.

Ograniczenia fitoskładników, które proponuje, mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ponadto nie bez znaczenia jest trudność w dłuższym utrzymaniu tego planu żywieniowego, ze względu na bardzo ograniczony wybór pokarmów. innymi słowy, dieta mięsna może się szybko znudzić.

Z tego powodu opinia międzynarodowa odradza stosowanie tej restrykcyjnej diety w każdym z jej wariantów. Natomiast zmniejszenie spożycia węglowodanów może być wskazane dla wielu osób. Należy jednak wprowadzać je tymczasowo i w ramach zróżnicowanego planu bogatego w pokarmy rybne i roślinne.

Zawsze zaleca się unikanie restrykcyjnych diet

Restrykcyjne diety obiecują szybkie rezultaty w zakresie utraty wagi i poprawy zdrowia. Czasami dodaje się do nich również pewne elementy etyczne.

Jednak restrykcje dotyczące określonych produktów pociągają za sobą ograniczenie spożycia składników odżywczych. To z kolei może powodować ich niedobory w średnim i długim okresie. Z tego powodu należy unikać tego typu ekstremalnych planów żywieniowych i wybierać zróżnicowaną dietę, zbilansowaną z punktu widzenia kalorii.

Jeśli masz dodatkowe pytania lub wątpliwości, najlepiej skonsultuj się z dietetykiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zhang YJ., Gan RY., Li S., Zhou Y., et al., Antioxidant phytochemicals for the prevention and treatment of chronic diseases. Molecules, 2015. 20 (12): 21138-56.
  • Stanhope KL., Sugar consumption, metabolic disease and obesity: the state of the controversy. Crit Rev Clin Lab Sci, 2016. 53 (1): 52-67.
  • Ruscio M., Is SIBO a real condition? Altern Ther Health Med, 2019 25 (5): 30-38.
  • Cai QY., Zhou ZJ., Luo R., Gan J., et al., Safety and tolerability of the ketogenic diet used for the treatment of refractory childhool epilepsy: a systematic review of published prospective studies. World J Pediatr, 2017. 13 (6): 528-536.
  • Ayala Vargas, Celso. “Importancia nutricional de la carne.” Revista de Investigación e Innovación Agropecuaria y de Recursos Naturales 5.ESPECIAL (2018): 54-61.
  • Serna, Alexandra Idalia Mondragón, and María Andrea Baena Santa. “Boletín Salud & Nutrición.” Boletín Salud & Nutrición 29 (2020): 1-16.
  • Pérez-Jiménez, Jara. “Fibra dietaria: actualizando conceptos, fuentes y aplicaciones.” (2019).
  • Zmora, Niv, Jotham Suez, and Eran Elinav. “You are what you eat: diet, health and the gut microbiota.” Nature reviews Gastroenterology & hepatology 16.1 (2019): 35-56.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.