Korzyści z diety ketogenicznej: poznaj je!

Chociaż początkowo Twój organizm może mieć trudności z przystosowaniem się do nowej diety ketogenicznej i pierwsze tygodnie mogą być ciężkie, z czasem sytuacja się unormuje i zaczniesz widzieć oczekiwane efekty.
Korzyści z diety ketogenicznej: poznaj je!
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy słyszałaś już o diecie ketogenicznej? Jeśli nie czytałaś jeszcze nic na jej temat, albo znasz podstawowe informacje ale wciąż masz kilka pytań o to jakie dokładnie są korzyści z diety ketogenicznej – ten artykuł jest dla Ciebie.

Dziś dowiesz się na czym polegają korzyści z diety ketogenicznej i odkryjesz, jak ciekawy jest ten sposób żywienia. Podpowiemy Ci, w jaki sposób zadbać o zdrowie aby jednocześnie osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Koniecznie przeczytaj!

Najważniejsze korzyści z diety ketogenicznej

Korzyści z diety ketogenicznej są oczywiście powiązane z jej charakterem. Ta dieta sprawia, że wątroba wytwarza wystarczająco dużo ketonów, by mogły one być użyte przez organizm jako źródła energii. Proces ten nazywamy ketozą.

W typowych warunkach Twój organizm wytwarza insulinę, aby zapewnić sobie energię. To jednak prowadzi do skoków poziomu cukru we krwi, gdy spożywasz zbyt dużo węglowodanów lub prowadzisz niezdrowy tryb życia.

Aby proces produkcji insuliny przebiegał prawidłowo, należy wprowadzić dietę zawierającą zdrowe, wysokojakościowe tłuszcze zwierzęce i roślinne.

1. Dieta ketogeniczna redukuje nadmiar tłuszczu w organizmie

W diecie ketogenicznej, tłuszcz zużywany jest, jako źródło energii. Nie jest magazynowany w organizmie. To oznacza, że nadmiar tłuszczu, który odkłada się w Twoim ciele zostanie zużyty – a więc stracisz na wadze i zyskasz szczuplejszą sylwetkę.

Korzyści z diety ketogenicznej są przede wszystkim związane z możliwością łatwiejszego odchudzania.
  • Koniecznie połącz tę dietę z ćwiczeniami aby wzmocnić mięśnie i pozbyć się nadmiaru tłuszczu z okolic talii
  • Skonsultuj się z dietetykiem zanim zaczniesz tę dietę. Specjalista nauczy Cię tego, jakie rodzaje tłuszczu spożywać i w jakich ilościach.

2. Wyrównanie poziomu cukru

Zwiększone stężenie ketonów w organizmie sprawi, że Twoje ciało automatycznie obniży poziom cukru we krwi. Dzięki temu nie powstanie u Ciebie insulinoodporność. Spadnie też znacząco ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

  • Rozważ koniecznie dietę ketogeniczną jeśli wiesz, że masz tendencję do cukrzycy lub zespołu metabolicznego.
  • Zapytaj również o suplementy ketonowe i o to, czy ich stosowanie jest odpowiednie w Twoim przypadku. W sklepach znajdziesz kilka rodzajów suplementów z tej grupy, które przyspieszą i wesprą procesy regulowania poziomu glukozy. Pamiętaj tylko o tym, że nie należy przyjmować takich suplementów ani żadnych leków bez nadzoru lekarza.

2. Łatwiejsze odchudzanie

Korzyści z diety ketogenicznej to także ułatwiona utrata wagi. Ten styl żywienia sprawi, że Twój apetyt spadnie i nie będziesz miała męczących zachcianek. Co więcej, jako że będziesz spożywała więcej zdrowych tłuszczy i białka, Twój organizm przestanie polegać na glukozie w kwestii pozyskiwania źródeł energii.

Dieta keto ułatwia spalanie tłuszczu.

Będziesz się czuła najedzona po spożyciu mniejszej niż wcześniej ilości kalorii.

Jako że tłuszcz spalany jest w przypadku braku węglowodanów, osoby cierpiące na nadwagę mogą schudnąć szybciej i bez ryzyka utraty masy mięśniowej. Oczywiście utrzymywanie zdrowych nawyków i regularne ćwiczenia są wciąż ważne i musisz o nich pamiętać jeśli chcesz osiągnąć swój cel.

4. Korzyści z diety ketogenicznej dla układu krążenia

Jako że na tego rodzaju diecie spożywa się mniej węglowodanów, dieta keto pozwoli Ci utrzymać zdrowy poziom trójglicerydów. Zwiększy się też poziom zdrowego cholesterolu (HDL) w Twojej krwi. To z kolei przełoży się na:

  • Obniżone ryzyko wystąpienia komplikacji i schorzeń układu sercowo-naczyniowego
  • Obniżone ryzyko miażdżycy tętnic
  • Uregulowanie ciśnienia krwi

Aby dodatkowo wzmocnić te efekty, koniecznie jedz wyłącznie chude mięso. Upewnij się też, że jesz wystarczająco dużo olejów wysokiej jakości a w Twojej diecie nie brakuje źródeł tłuszczy.

5. Łatwiejsze zaspokojenie głodu

Na diecie keto będziesz czuła się dłużej najedzona i to po zjedzeniu mniejszych porcji niż wcześniej. Trzymaj się tylko zaleceń diety i spożywaj tyle białka, ile należy. To idealny układ dla osób odchudzających się.

Pomimo spożywania mniejszej ilości kalorii, będziesz czuła się nasycona na dłużej.

Skutki uboczne diety ketogenicznej

Jak każda inna dieta, dieta keto może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych. Zwróć uwagę na objawy takie jak:

Generalnie złe samopoczucie

Twój organizm będzie musiał przyzwyczaić się do wykorzystywania ketonów zamiast insuliny. A więc początkowe tygodnie mogą być trudne. Bardzo możliwe, że towarzyszyć będą Ci objawy, takie jak:

  • Ból głowy
  • Przemęczenie
  • Zawroty głowy
  • Mdłości
  • Ogólne osłabienie
Korzyści z diety ketogenicznej pojawią się kiedy miną efekty uboczne okresu przejściowego, takie jak ból głowy.

Powodem tych symptomów jest także wyrównywanie się poziomu glukozy – zwłaszcza jeśli dokucza Ci cukrzyca. Upewnij się więc, że skonsultowałaś z lekarzem lub dietetykiem wszystkie swoje pytania i obawy. Jeżeli chorujesz na cukrzycę, powinnaś stale monitorować poziom cukru we krwi.

Zaparcia

Osoby które rozpoczynają dietę ketogeniczną czasem zapominają o jedzeniu odpowiedniej ilości warzyw. Jeśli Ciebie też dotyczy to niedopatrzenie, najprawdopodobniej doświadczasz problemów z wypróżnianiem.

Najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie tego typu komplikacjom jest picie wystarczającej ilości wody każdego dnia. Ponadto powinnaś oczywiście zwrócić uwagę na spożywanie odpowiedniej ilości produktów bogatych w błonnik.

Przemęczenie

Przy diecie ketogenicznej, Twój organizm będzie korzystał w mniejszym stopniu ze źródeł energii w postaci glukozy. A więc oczywiste jest to, że ciało będzie potrzebowało nieco czasu by przystosować się do spalania tłuszczu. Ten okres przejściowy może sprawić, że będziesz zmęczona. Może też brakować Ci energii niezależnie od pory dnia.

Tymczasowe przemęczenie związane jest z zachodzącymi w organizmie zmianami.

Jeżeli jednocześnie z wprowadzeniem diety ketogenicznej ćwiczysz dość intensywnie, postaraj się wprowadzić na pierwsze tygodnie nieco łagodniejsze ćwiczenia. Nie przemęczaj organizmu w okresie przystosowawczym.

Czy cieszysz się z rozpoczęcia diety ketogenicznej? Czy może już ją zaczęłaś? Co myślisz o procesie i efektach?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Covarrubias Gutiérrez, P., Aburto Galván, M. y Sámano Orozco, L.F. Dietas cetogénicas en el tratamiento del sobrepeso y la obesidad. Nutrición Clínica y Dietética Hospitalaria, 2013;  33(2): 98-111
  • Dieta Cetogénica. [Internet]. ¿Qué es la dieta cetogénica y  cómo funciona? Disponible en: https://dietacetogenica.pro/
  • Lambruschini Ferri, N. y Gutiérrez Sánchez, A. Dieta cetogénica. Aspectos clínicos. Aplicación dietética. Hospital Sant Joan de Déu, 2012.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.